Môžeme zmeniť a podporiť udržateľnosť v kuchyni?

Áno, a môže to byť pre nás východiskovým bodom pre postupné znižovanie CO2 a plastového odpadu. Z dlhodobého hľadiska dokonca môžeme ušetriť peniaze, produkty na jedno použitie a plytvanie potravinami. 

Možno sa to nezdá, ale výroba potravín je náročný proces, ktorý si vyžaduje veľké množstvo zdrojov. Nielen vodu, energiu, pôdu, ľudskú prácu, ale i prepracovanú sieť (výroby, spracovania a distribúcie).

Ak potraviny vyhadzujeme, mrháme tak všetkými týmito zdrojmi. Zároveň väčšina potravinového odpadu končí na skládkach, kde sa rozkladá a vytvára metán, ktorý podporuje klimatické zmeny.

Na Slovensku sa ročne vyprodukuje odhadom 0,86 mil. ton potravinového odpadu, čo predstavuje asi 163 kg na obyvateľa. Je to smutné, vzhľadom na to, že až 15 % slovenských domácností si nemôže dovoliť poriadny obed každý druhý deň. 

Ako teda znížiť plytvanie potravinami?

  • Spravte si poriadnu inventúru všetkých potravín, ktoré máte doma. Pozorne prezrite komoru aj chladničku a zamerajte sa hlavne na potraviny, ktoré by sa mohli začať kaziť ako prvé.
  • Vytvorte si plán a zoznam na nakupovanie. Použiť možete aj aplikácie, ktoré vám pomôžu zapísať si potraviny, ktoré naozaj potrebujete kúpiť.
  • Posuňte svoje ekologické rozmýšľanie v kuchyni o krok ďalej a precvičte si nákup surovín bez plastových nádob a obalov. Znamená to, že vylúčite balené potraviny. Výhodou je, že budete jesť viac čerstvých a zdravých potravín.
  • Začnite variť s nulovým odpadom. Skúste pristupovať k potravinám úplne inak. Buďte kreatívni a myslite tak, ako keby odpadkový kôš neexistoval. To vám pomôže rozmýšľať inak o všetkých častiach ingrediencií. S trochou predstavy dokážete použiť všetko.
  • Využite kompostovanie ako možnosť recyklovania zvyškov z kuchyne (vaječné škrupiny, čajové vrecká, ovocie a zeleninu, kávovú usadeninu) a premeňte ich na prírodnú organickú hmotu, ktorá obohatí pôdu o živiny.

Už ste skúsili variť zo zvyškov? Nebojte sa to vyskúšať!  

Varenie zo zvyškov je jedným z riešení, ako eliminovať vyhadzovanie jedla. Možno sa vám už stalo, že vám ostali potraviny, ktoré ste nespotrebovali, či navyše nakúpili. Skúste zapojiť svoju kreativitu a využívajte zvyškové suroviny čo najviac. Naše staré mamy tak varili, tak prečo si nebrať príklad od nich? Napríklad vajíčkový chlebík, či zemiakové lokše zo zemiakovej kaše sú veľmi chutné.

Varenie zo zvyškov je naozaj len o zvyku a nemusíme to brať ako „z núdze cnosť“. Ak radi varíte, môžete sa tak realizovať vo svojich kulinárskych zdatnostiach a použiť fantáziu. Ak však zrovna nie ste tento typ kuchára, na internete nájdete veľké množstvo receptov, ale aj rád a tipov na to, aby zdravé a chutné jedlo neskončilo v koši. 

Varenie s nulovým odpadom má dopad nielen na ľudí, ich zdravie, ale znižuje dopad aj na životné prostredie. Spomeňte si na to pri ďalšom nákupe v potravinách, alebo pri otázke: Čo dnes budem variť?