Ako môžeme módou chrániť prírodu?

Prvým krokom je uvedomiť si, že stačí spomaliťNemusíte si predsa každú sezónu kompletne vymeniť šatník.  Naše rozhodnutie o nákupe oblečenia nám umožňuje nebyť ľahostajný k prírode. Stačí, ak nakúpime len to, čo naozaj potrebujeme a budeme nosiť. Jeden zo spôsobov, ako spomaliť ničenie našej planéty, je vytvorenie kapsulového šatníka. 

Kapsulový šatník vymyslela v 70. rokoch minulého storočia v Londýne Susie Faux (majiteľka butiku). Tá so svojou kolekciou nadčasových modelov ukázala ženám, ako môžu kombinovať jednotlivé kúsky a vyzerať stále dobre bez toho, aby vlastnili plnú skriňu vecí.

 

Ako vytvoriť kapsulový šatník?

Fungujúci kapsulový šatník  tvoria kúsky oblečenia, ktoré nikdy nevyjde z módy. Ide o malú kolekciu asi 40 vecí (oblečenie a topánky), ktoré môžete  medzi sebou ľahko kombinovať aj naprieč sezónami.  Neráta sa doň príležitostné alebo športové oblečenie, ani spodná bielizeň.

Výsledkom takéhoto šatníka je vyskladanie kúskov oblečenia, tak aby ste dopredu poznali jeho možné kombinácie. Každú jednu vec si obliekajte s láskou, čo najdlhšie, bez ďalšieho nakupovania.

Pri vyskladaní kapsulového šatníka je potrebné brať do úvahy:

- typ zamestnania,

- spôsob cestovania (autom, bicyklom, pešo a dĺžka),

- uvedomenie si svojich záľub a toho, ako budeme tráviť voľný čas.

Toto všetko sa odrazí na vyskladanom šatníku a na počte vecí ktoré vám bude treba. 

 

Ako si začať skladať kapsulový šatník?

Na začiatku nemusíte bezhlavo vyhodiť svoje oblečenie zo svojej skrine. Stačí, ak sa zamyslíte nad tým, ktoré veci nosíte a ktoré vám roky stoja v skrini. Začnite výberom vecí, ktoré máte najradšej a ostatné veci zabaľte a uložte, prípadne ich posuňte vašim kamarátkam, rodine, swapnite ich (vymeňte) alebo predajte.  Ak potrebujete pri "čistení" šatníka pomoc, skúste vygoogliť meno Marie Kondo, alebo si rovno pozrite jej seriál na Netflixe. Marie, vám okrem pomoci s vytriedením šatníka pomôže aj s jeho organizáciou a usporiadaním tak, aby bol prehľadný.

 

Čo získame kapsulovým šatníkom?

 Na začiatku určite zredukovanie samotného oblečenia, ale i celkový prehľad o tom, čo v skrini máme. Už dávno je potvrdené, že iba 20 % nášho oblečenia nosíme (oblečenie, ktoré nám farebne sedí a milujeme ho nosiť)  a ostatných 80 % je pre prípad, keby sme schudli, pribrali, narástli alebo keby to prišlo znovu do módy.

 

A na záver máme pre vás pár rád ako byť v oblasti módy udržateľnejší:
- Nekupujte oblečenie len preto, že je v zľave, ale preto, že ho skutočne potrebujete.

- Našetrite si radšej na jednu síce drahšiu, no kvalitnejšiu vec, namiesto 10 lacných a nekvalitných. Budete si ju viac vážiť.

- Ak potrebujete určitý kúsok oblečenia, hľadajte v second-handoch, na swapoch, bazároch, alebo si vymieňajte oblečenie s kamarátkami.

- Ak tam nenájdete, čo chcete, porozhliadnite sa v kolekciách udržateľných značiek. Ak neviete, ktoré to sú, pomôže vám napríklad aplikácia Good On You.

- Ak vlastníte veci z fast fashion reťazcov, noste ich skutočne až do zničenia a nevyhadzujte ich po pár noseniach.

- Nekupujte sezónne trendy a výstrelky, ale univerzálnejšie a nadčasové oblečenie, ktoré sa nebudete hanbiť dať si na seba aj o rok, dva či päť.

- Nemusíte byť na seba príliš prísni. Pamätajte si, každý krok smerom k udržateľnejšiemu šatníku sa cení.

 

Zdroje:

https://www.lull.sk/blog/fast-fashion-vs-slow-fashion/

https://www.vpotravinachsavyzname.sk/slow-fashion-je-originalna-a-setrna/

http://www.anemaryfashion.sk/post/r%C3%BDchla-verzus-pomal%C3%A1-m%C3%B3da

Znepokojujúce fakty o fast fashion Noizz

https://www.barborayurkovic.sk/kapsulovy-satnik/

https://refresher.sk/88803-Kapsulovy-satnik-Co-to-je-a-ako-si-ho-mozes-vytvorit

https://aprilmagazin.curaprox.com/viete-co-je-kapsulovy-satnik-naucime-vas-ako-sa-cely-rok-obliekat-zo-40-kuskov-obleceni