Počet škôd spôsobených búrkami, povodňami či dlhodobými suchami rastie každým rokom. Podľa našich dát poistné plnenia za škody narástli len za ostatný rok o 18 %. A to bez započítania nepredvídateľného zemetrasenia, ktoré spôsobilo škody na nehnuteľnostiach a majetku za 3,4 milióna eur. Klimatická zmena nás všetkých v konečnom dôsledku bude stáť neskutočne veľa peňazí, ktoré tak budú chýbať v iných dôležitých oblastiach.
Na zemetrasenie sa pripraviť príliš nedá. Samozrejme, niekto býva v rizikovejších a niekto v menej rizikových oblastiach, no vo všeobecnosti je riziko silnejšieho zemetrasenia na našom území nízke. Európu však budú čoraz viac trápiť najmä povodne či, naopak, dlhé obdobia sucha a horúčav spojené s rizikom požiarov. V horských oblastiach to znamená aj zvýšené riziko zosuvov pôdy. Čoraz častejšie prejavy extrémneho počasia zvyšujú riziko vzniku škôd, ktorým vieme predísť preventívnymi opatreniami, pretože riešiť následky škodovej udalosti je oveľa nepríjemnejšie a náročnejšie.
  • Silné otrasy na východnom Slovensku v októbri 2023 spôsobili takmer 2 000 škôd na nehnuteľnostiach a majetku za viac ako 3,4 milióna eur. Nanešťastie, nie všetci mali zemetrasenie pripoistené. Ak teda bývate v oblasti s vyšším rizikom zemetrasenia určite si skontrolujte, či toto pripoistenie máte uzavreté.
Medzi najdôležitejšie opatrenia patrí sledovať hydrometeorologické výstrahy a varovania úradov. Množstvo ľudí je stále počas dňa prekvapených a nepripravených, keď sa po krásnom ráne poobede počasie prudko zmení a začne intenzívne pršať. No dôležité je pripraviť sa vopred aj na situácie, ktoré môžu extrémy počasia priniesť.

Voda je jedným z najväčších rizík, či už v podobe intenzívneho alebo dlhotrvajúceho dažďa, a tým spôsobených záplav, ale aj snehu, vystupujúcej spodnej vody či zosuvov. Klimatická zmena udrela na naše smrekové lesy a z dôvodu rýchlejšieho odlesňovania sa riziko násobne zvýšilo. Staré mapy záplavových oblastí sa menia a ak bývate v oblasti, ktorá je z pohľadu povodní rizikovejšia, mali by ste pouvažovať aj nad terénnymi úpravami pozemku.

Medzi základné preventívne opatrenia patrí pravidelná kontrola a čistenie strechy, ako aj krovu, odkvapov a odtokov. Aj malé množstvo zatekajúcej vody môže časom spôsobiť nezvratné škody a znížiť funkčnosť a nosnosť vašej strechy.

Samotnú povodeň môžu spôsobiť nielen intenzívne lejaky, ale aj dlhodobé dažde, pokiaľ je už pôda premočená. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patria:

Otec so synom zametajú dvor pri daždi
  • Odvodnenie okolia domu a záhrady, aby sa minimalizovalo riziko zatečenia vody do budovy. To zároveň chráni pred spodnou vodou, ktorá vie poškodiť základy domu. 
  • Výstavba protipovodňových prvkov ako napríklad vytvorenie ochranných valov či nádrží na zadržanie nadmerného množstva vody. Ideálne riešenie na zníženie rizika zaplavenia je, ak sa dá zvýšiť úroveň terénu okolo nehnuteľnosti. 
  • Kúpa motorového čerpadla (pre prípad výpadkov elektriny) na rýchle odčerpávanie vody.
Aj keď zimné nádielky snehu sú v ostatných rokoch skôr symbolické, extrémne prejavy počasia zvyšujú riziko aj v tomto smere. Veľká snehová nádielka znamená riziko zrútenia strechy. Hmotnosť mokrého snehu môže byť pri polmetrovej výške až 250 kg na meter štvorcový. Bohužiaľ, v tomto prípade pomôže len zhadzovanie, a preto je potrebná dobrá výstroj, ktorá ochráni pred pádom zo strechy.
Ak bývate na svahu, rizikom pri dlhodobých dažďoch je aj zosuv pôdy. Na základnú stabilizáciu svahu môžete vysadiť vhodné druhy stromov, ktoré vytvárajú silnú a hlbokú koreňovú sústavu. Patria medzi ne borovica, ale aj lipa či orech. V prípade rizikových svahov sa však nevyhnete väčším terénnym úpravám, pretože zosuv pôdy môže ohroziť nielen vašu nehnuteľnosť, ale aj váš život.
Už Kelti na pobreží Normandie a Bretónska udržiavali okolo svojich polí pásy stromov, aby pozemky ochránili proti silným morským vetrom. Plocha, ktorú vetrolam ochráni, sa počíta na desať- až pätnásťnásobok jeho výšky. Vetrolamy nefungujú tak, že bude váš pozemok úplne bez vetra, jeho úlohou je vietor rozdrobiť a zmierniť. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že keď postavia vetru do cesty plný doskový alebo kamenný múr, situáciu to vôbec nevyrieši. Tesne za stenou síce zaistíte kúsok závetria, ale na zvyšku plochy sa vám budú tvoriť víry, ktoré vietor neustále posielajú späť na pozemok.
Padnutý strom po búrke
Pri silnom vetre je vhodné schovať alebo upevniť všetky rizikové predmety, ktoré môže vietor vystreliť ako projektily a napáchať škody napríklad na vašich oknách.
Pokles letných zrážok a dlhodobé sucho spolu s vysokými teplotami sú ideálnou kombináciou pre vznik požiarov. Tie, samozrejme, môžu spôsobiť aj blesky, pred ktorými chráni nehnuteľnosť hromozvod. O jeho kontrolu by ste sa mali pravidelne starať. Ak sa vám niečo nezdá, je vhodné zavolať si na pomoc odborníkov. Blesk totiž môže nielen spôsobiť požiar, ale aj zničiť elektroinštaláciu a spotrebiče. Tie vie zničiť aj blesk, ktorý udrie v blízkosti vášho domu napríklad do rozvodnej siete, avšak na to existuje riešenie v podobe prepäťovej ochrany.
Dievča s horiacou paličkou v ruke stojí pred domom

Ak váš pozemok hraničí s lesom, vedzte, že norma, ktorá určuje vzdialenosť, do ktorej nesmie byť les od hranice pozemku, by mala byť 50 metrov. Závisí to od konkrétnej legislatívy, pre istotu si to preverte. Aj táto vzdialenosť však môže byť v prípade veľkých požiarov a silného vetra nedostatočná. V týchto prípadoch však už žiadna prevencia nepomôže a jediným riešením je rýchla evakuácia, ktorá vám vie zachrániť život. 

Na menšie požiare v domácnosti, ktoré môžu vzniknúť aj skratom v elektroinštalácii či spotrebičoch, je dobré mať poruke hasiace prostriedky. Dnešný pokrok priniesol množstvo riešení a štandardný hasiaci prístroj je len jedným z nich.

Žiadne poistenie či nízka poistná suma určite nie sú spôsobmi, ako ušetriť. Len správne ohodnotenie nehnuteľnosti je zárukou poistného plnenia v prípade poistných udalostí. U nás v Allianzi si s poistením MÔJ DOMOV viete výhodne poistiť naraz nehnuteľnosť aj domácnosť. A so správnym nacenením hodnoty nehnuteľnosti vám radi poradia naši špecialisti. Stačí, ak nám  zavoláte, napíšete e-mail či prídete do niektorého z našich servisných centier. Kvalitné poistenie je rovnako prevenciou, bez ktorej svoj život zbytočne vystavujete riziku.
Aj keď zimné nádielky snehu sú v ostatných rokoch skôr symbolické, extrémne prejavy počasia zvyšujú riziko aj v tomto smere. Veľká snehová nádielka znamená riziko zrútenia strechy. Hmotnosť mokrého snehu môže byť pri polmetrovej výške až 250 kg na meter štvorcový. Bohužiaľ, v tomto prípade pomôže len zhadzovanie, a preto je potrebná dobrá výstroj, ktorá ochráni pred pádom zo strechy.