Naša krajina poskytuje nekonečné možnosti pre horské túry, keďže podľa dostupných údajov máme viac než 10-tisíc kilometrov označených turistických trás. Pokrývajú celú krajinu a poskytujú možnosti pre rôzne úrovne skúseností a kondícií. Zahŕňajú rôzne druhy terénu a zážitkov vrátane horských chodníkov s výhľadmi, trás cez údolia a lesy či horských cyklotrás. Keďže väčšina Slovákov má skúsenosti aj s lyžovaním, turistika sa dnes dá pestovať celoročne. Špeciálnou kategóriou, ktorá zažíva veľký nárast popularity aj u nás, je skialpinizmus.
Počas 60. a 70. rokov sa skialpinizmus stal významným športom a rekreačnou aktivitou pre tých, ktorí hľadali nové a vzrušujúce spôsoby, ako objavovať a prekonávať vrcholy hôr. Zvýšený záujem o dobrodružstvo v prírode, ako i technologické zlepšenia v oblasti lyžiarskej výbavy výrazne prispeli k jeho rastúcej popularite. Na rozdiel od bežkovania je komfort zjazdu neporovnateľný a takisto je vhodnejší na neupravované častokrát „panenské“ zasnežené trate.
1. Vhodná výbava
Skialp lyže sú vyrobené tak, aby zvládli rôzne povrchové podmienky vrátane hlbokého snehu a neupraveného terénu. Sú zvyčajne širšie, no ľahšie než klasické carvingové lyže, ktoré sú navrhnuté pre vyššiu záťaž a lepšiu manévrovateľnosť na upravených zjazdovkách. K skialp lyžiam potrebujete stúpacie, takzvané tulenie pásy, ktoré vám umožnia stúpať do kopca bez toho, aby sa vám lyže šmýkali smerom dozadu.
Skialp viazanie je zvyčajne ľahšie a umožňuje bezproblémové stúpanie aj do strmých kopcov. Je niečím medzi bežkárskym a klasickým viazaním. Skialp lyžiarky sú buď klasické 4-klipsňové, alebo modernejšie a ľahšie 1-klipsňové. Súčasťou výbavy sú aj teleskopické palice, helma, lyžiarske okuliare a v prípade extrémneho skialpinizmu aj skialp batoh s air-bag systémom. Aj keď rovnako ako pri turistike ide o každé deko, veľmi dôležitou súčasťou výbavy je vzhľadom na krátke dni aj čelovka.
2. Skúsenosti, kondícia a plánovanie trasy
K základom pre bezpečné lyžiarske túry a pohyb v horách patrí poctivé plánovanie. Na zvolenej trase si vyznačte rizikové miesta, kde hrozí potenciálne nebezpečenstvo. Preštudujte si presne terén a jeho strmosť aj v okolí, aby ste vedeli, čo sa nachádza nad aj pod trasou.
Rovnako dôležité je tiež sledovať aktuálne správy o počasí a poveternostných a snehových podmienkach, aby ste v rizikovom teréne minimalizovali riziko zosuvu lavíny.