Široký záber na Denali. Na strede vidíme malé postavy expedície a technológie.

Výstup Michaely Musilovej na najvyšší vrch Severnej Ameriky

Michaela Musilová vedie expedíciu Astro Koruna Zeme, cieľom ktorej je viesť výskumné a vzdelávacie aktivity na najvyšších horách kontinentov. V máji úspešne realizovala svoju expedíciu na Denali, kde spojila výskum s osvetou.
Záber na Michaelu Musilovú, ktorá stúpa na zasneženú horu Denali.

Marsonautka Michaela Musilová sa v živote pustila už do niekoľkých jedinečných a prínosných projektov. Jedným z nich je v súčasnosti aj spomínaný projekt Astro Koruna Zeme, čo je séria výskumných a vzdelávacích expedícií pod jej vedením, ktorú spolu s tímom uskutočňuje od roku 2022.

Michaela absolvovala už výstupy na tri vrcholy, pričom posledný z nich, ktorý smeroval na Denali, sa uskutočnil v máji 2024 aj vďaka podpore Allianzu. Michaela v projekte spojila výskum v extrémnych podmienkach v spolupráci s NASA s osvetou v oblasti ekológie. A práve tento výstup nám priblížila v nasledujúcom blogu.

Záber na Michaelu Musilovú, ktorá odpočíva v žltom stane na svojej expedícií.

Výstup na Denali bol pre mňa jednou z najväčších fyzických výziev, na ktorú som sa pripravovala rok a pol. Expedícia trvala približne tri týždne a musela som sa pripraviť na prekonávanie dlhých úsekov skoro každý deň, často až 18 hodín denne, s viac ako 60 kg záťažou. Denali sa kvôli tomu považuje za náročnejšiu horu pre výstup než Everest, a aj kvôli tomu, že sú horolezci na Denali viac izolovaní než na populárnom Evereste.

Mentálne bolo náročné, že kedykoľvek sa mohli naskytnúť nebezpečenstvá ako napríklad ľadové priepasti a počasie, pričom som musela byť pripravená rozhodnúť sa rýchlo o prípadnom ukončení výstupu. Výstup ma však určite naučil lepšie zvládať extrémne situácie a dodal mi sebadôveru.

Záber na Michaelu Musilovú, ktorá prekonáva zasneženú priepasť. Je istená lanom.
TIP: Chcete zistiť, aké športové aktivity sú pre vaše telo najvhodnejšie?
S Nutrifit DNA testom, ktorý získate k nášmu životnému poisteniu, môžete zistiť, aké máte fyzické predpoklady a ako ich využiť naplno.
Určite sebareflexia. Treba vedieť rozpoznať, kedy sú vaše sily na hranici alebo keď podmienky výstupu nie sú vhodné. Aj ja som počas expedície na Denali musela zmeniť plány kvôli počasiu a menšiemu zraneniu. Je dôležité sa včas rozhodnúť, či pokračovať alebo skončiť, aby sa predišlo riziku. Mnohí ľudia toto riziko podceňujú a preceňujú svoje schopnosti, čo často vedie k tragédiám.
Krásny panoramatický záber Denali a Michaely Musilovej, ktorá stúpa na vrchol po zasneženej trase.
Najzaujímavejším zážitkom z výstupu na Denali bolo pre mňa spoznať prírodu a prostredie Národného parku Denali. Mala som pocit, že som na veľmi izolovanom mieste, pripomínajúcom Antarktídu. Po dlhej dobe som sa cítila spätá s prírodou a toto napojenie mi umožnilo lepšie sa sústrediť na výskum extrémnych organizmov a ich prežitie v náročných podmienkach.
Záber na Michaelu Musilovú, ktorá odoberá vzorky kameňov. V pozadí vidíme nádhernú panorámu zasnežených vrchov.
TIP: Pripravte sa na dobrodružstvá s cestovným poistením
Ak plánujete vykonávať rizikovejší šport v zahraničí, zvážte cestovné poistenie s pripoistením na pohyb v teréne nad 3000 m n. m. Tento typ poistenia využíva aj Michaela Musilová a na 7 dní vás vyjde 55 €.
Výskum na Denali bol podobný ako na iných vrcholoch Koruny Zeme, najmä v praktickom zmysle, ako odoberanie vzoriek a realizácia dokumentárnych projektov. Na Denali som sa musela postarať o všetko sama, čo mi poskytlo skúsenosti byť sebestačnou pre ďalšie expedície. Získané vzorky sú dôležité pre celý výskum prežitia organizmov v extrémnych podmienkach. Tie NASA využíva pri hľadaní mimozemského života. Rozdiel medzi vrcholmi spočíva v type vzoriek – na Denali ide o ľad a sneh, na iných miestach o kamene alebo rastliny.
Záber na Michaelu Musilovú, ktorá sústredene odoberá vzorky snehu počas svojej expedície na Denali.
TIP: Ženy vo vede, ako Michaela Musilová, posúvajú hranice poznania a inšpirujú ďalšie generácie.
Začítajte sa aj do predošlého blogu na túto tému.
Očakávala som najhoršie scenáre, pretože vždy dôkladne plánujem a pripravujem sa na všetko zlé, čo by sa mohlo stať. Pri Denali bola realita počasia horšia, ako som očakávala, no napríklad prvá expedícia na Kilimandžáro príjemne prekvapila, keď sa veci vyvinuli lepšie, než som čakala. Vtedy sme dosiahli vrchol a úspešne natočili dokumentárny film, aj keď sme museli improvizovať. Tento pozitívny výsledok ma povzbudil a dúfam, že aj ďalšie expedície môžu priniesť podobné aj príjemné prekvapenia.
Krásny panoramatický záber na Denali. V popredí vidíme 4 horolezcov, ktorí kráčajú za sebou.
Cez expedície v rámci projektu Astro Koruny Zeme chcem vytvoriť príležitosti aby sa mladí ľudia mohli aktívne zapojiť do medzinárodného výskumu prostredníctvom rôznych projektov, ktoré im dávajú príležitosť získať skúsenosti, ktoré môžu byť cenné pre ich budúcu kariéru. Tiež im chcem ukázať, že klimatické zmeny, ako topenie ľadovcov a nedostatok vody, ovplyvňujú nás všetkých. Každý malý krok, ktorý podniknú, môže mať významný dopad na ochranu prírody.
Detailný záber z profilu na Michaelu Musilovú, ktorá skúma vzorky v laboratóriu. Má na sebe biely plášť, laboratórne rukavice a okuliare.
Marsonautka Michaela Musilová sa v súčasnosti pripravuje a zbiera financie na svoju expedíciu na Vinson, najvyššiu horu Antarktídy, ktorá sa uskutoční v januári 2025. Počas tejto expedície plánuje pokračovať vo svojich existujúcich výskumných a vzdelávacích projektoch, ako aj natočiť ďalší dokument.
Šťastná usmiata žena v kuchyni prelieva zelené smoothie z mixéra do pohára.

V živote sa každému môžu vyskytnúť rôzne nečakané situácie. Dobré poistenie vás podrží aj v ťažkých časoch a vy si budete môcť byť istí, že sa máte na koho spoľahnúť.

 KONTAKTNÝ FORMULÁR