Detail na zamyslenú tvár mladého muža, ktorý sa rukou drží za bradu. Pohľad mu smeruje niekam do strany. V popredí vidíme odlesky farebných svetiel, ktoré prekrývajú muža.

Skryté nebezpečenstvá sebaklamu: Ako ich odhaliť a prekonať?

Často si prispôsobujeme pravdu tak, aby bola pre nás znesiteľnejšia. Ako všetko, aj sebaklam má svoju druhú stranu mince – keď mu podľahneme, môže stáť v ceste nášmu úprimnému šťastiu.
Psychológovia tento jav vysvetľujú ako obranný mechanizmus, ktorý nás chráni pred pravdami, ktoré by mohli ohroziť naše sebavedomie alebo pocit bezpečia. Prejavuje sa mnohými spôsobmi – od popierania faktov až po preceňovanie vlastných schopností.
Pohľad z profilu na mladú ženu, ktorá sedí za stolom pri veľkom okne a pracuje s notebookom. V ruke drží šálku kávy. Na stole vidieť ďalšie poháre a notebook.

Toto správanie vôbec nie je zriedkavé, práve naopak, príklady sebaklamu sú bežnou súčasťou dňa.

Ráno sa presviedčame, že káva nám dokáže nahradiť kvalitný spánok, a potom si povieme, že nestihnuté raňajky doženieme na obede. Ďalší častý príklad sebaklamu je preceňovanie schopností. To sa stáva, napríklad v práci, keď sa presviedčame, že nepotrebujeme pomoc a všetko zvládneme sami.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa snažíme oklamať sami seba, je ochrana pred nepríjemnými emóciami – sebaklam nás chráni pred pocitmi viny, hanby alebo strachu. Prispôsobením pravdy si vytvárame ilúziu, ktorá nám pomáha zvládať ťažké situácie a udržiavať vnútorný pokoj.
Mladý muž v okuliaroch, ktorý si fotí selfie. Muž pôsobí seriózne a na perách má náznak spokojného úsmevu..
V modernej dobe je však sebaklam často spojený aj s tlakom spoločnosti a sociálnymi sieťami – mnohí sa snažia vytvárať „dokonalý obraz“ o sebe a svojom živote pred ostatnými aj sami pred sebou.

Sebaklam môže pretrvávať aj dlhodobo. Možno si nahovárame, že sme stále šťastní vo vzťahu, aj keď je už dávno bez života, alebo sa presviedčame, že na splnenie našich snov nie je práve vhodný čas.

Sebaklam nám však môže slúžiť aj na zvýšenie sebavedomia a motivácie. Je to účinná metóda, ktorá nám pomáha udržať si pozitívny obraz o sebe a zachovať si sebaúctu. Vďaka prikrášlenej realite máme niekedy odvahu ísť za cieľmi, ktoré by sa nám inak zdali nedosiahnuteľné.

Pohľad na mladú ženu, ktorá sedí chrbtom k objektívu. Žena sa pozerá pred seba na pokojnú hladinu vody a zasnežené vrcholky hôr.
TIP: Pozrite sa na svet s nadhľadom
Z vrcholov zasnežených Álp s cestovným poistením v balíku Max si môžete užiť skvelú lyžovačku a počas nej aj duševne oddýchnuť.
Sebaklam je ťažké odhaliť, pretože sa často ukrýva pod vrstvou racionálnych výhovoriek a ospravedlnení. Existuje však niekoľko znakov, ktoré nám môžu pomôcť sebaklam rozpoznať.
Detailný záber na mladú sústredenú ženu, ktorá má mierne skolenú hlavu a zatvorené oči. Prsty oboch rúk má spojené a dotýka sa nimi pier.
TIP: Položte si nasledujúce otázky
  • Máte tendenciu často hľadať výhovorky, prečo niečo nemôžete urobiť, alebo sa snažíte ospravedlňovať svoje chyby?
  • Máte sklon obviňovať ostatných alebo okolnosti namiesto toho, aby ste prevzali zodpovednosť?
  • Vždy sa radšej vyhýbate témam alebo situáciám, ktoré vám spôsobujú diskomfort?
  • Ak vás kritika alebo spätná väzba veľmi zasiahne, snažíte sa okamžite brániť?

Sebaklam je prirodzený, no ak ho chceme prekonať, musíme si osvojiť niekoľko návykov. 

Tu sú 4  kroky, ktoré nám môžu pomôcť zbaviť sa sebaklamu a byť k sebe úprimní:

Pohľad na mladú ženu v čiernom outfite, ktorá sedí v miernom predklone pri zrkadle s odvrátenou tvárou do opačnej strany. Do tváre jej padajú pramene hnedých vlasov. Tvári sa vážne a sústredene.
Venujte si čas na to, aby ste sa zamysleli nad svojimi myšlienkami a pocitmi. Čím častejšie sa zastavíte a zhodnotíte svoje reakcie, tým ľahšie odhalíte svoje klamstvá.
Záber na mladú ženu so zopnutými vlasmi, ktorá sedí na gauči v svetlej modernej obývačke. Žena sústredene píše niečo do tabletu, pôsobí elegantne.
Kritika môže byť nepríjemná, ale je cenným nástrojom, ktorý nám pomáha vidieť veci, ktoré sami prehliadame. Naučte sa kritiku prijímať s otvorenou mysľou a vnímajte ju ako príležitosť na rast.
Muž a žena sedia oproti sebe a vedú spolu rozhovor. Obaja vyzerajú mlado. Muž má okuliare, zopnuté ruky a mierne sa nakláňa k žene. Žena si zapisuje niečo na papier. Jej pohľad smeruje dole – na papier..
Vyhľadávajte spätnú väzbu od blízkych alebo kolegov, ktorí sú ochotní vám úprimne povedať, čo si myslia. Takto získate jasnejší pohľad na svoje správanie a urobíte kroky k realistickejšiemu sebahodnoteniu.
Detailný záber na otvorený denník položený na kolenách, do ktorého si žena zapisuje ceruzkou. Nevidíme jej tvár, len rameno a ruky.
Zapisovanie myšlienok a pocitov môže byť terapeutické a pomáha nám jasnejšie vidieť vlastné myšlienkové procesy. Denník nám tiež umožňuje sledovať svoj vývoj a objaviť vzorce správania, ktoré by sme inak prehliadli.
Pohľad z profilu na mladého biznismena v bielej košeli. Muž sedí v kancelárii za stolom a práve má videohovor. Usmieva sa do notebooku a v ruke drží šálku kávy.
Sebaklam je bežný, no v dlhodobom horizonte nás môže brzdiť. Ak sa naučíme byť k sebe úprimní, zlepšíme nielen naše vzťahy a pracovné výkony, ale aj celkové sebavedomie. 
Veríte si alebo vás vaše presvedčenia limitujú?
Ak ste pripravení začať pracovať na zmene svojich presvedčení k lepšiemu, v našom blogu nájdete niekoľko praktických tipov, ktoré môžete aplikovať ihneď.
Úprimnosť nám pomáha rásť, pretože nás núti prijímať aj tie stránky, ktoré by sme najradšej prehliadli. Umožňuje nám tiež prijímať veci, ktoré sa nám nepríjemne priznávajú – napríklad možnosť, že by nás mohla postihnúť choroba alebo úraz. Životné poistenie vám pomôže dosiahnuť pokoj na duši, nech sa stane čokoľvek.
Detailný záber na ruky mladého muža, ktorý scrolluje na mobile.

Nikto z nás nevie, čo všetko ho v živote môže stretnúť. So správnym životným poistením však nástrahy budúcnosti prekonáte s väčším pokojom a istotou, že sa máte na koho spoľahnúť.

 KONTAKTNÝ FORMULÁR