Nemusíme sa trápiť dlhé hodiny v posilňovni, pretože aj bežné denné činnosti si vieme prispôsobiť tak, aby sa stali cvičením. Jedným z populárnych riešení je napríklad aj joga, ktorá sa môže stať prirodzenou súčasťou každodenného života kohokoľvek z nás. Pokúsime sa vám ju predstaviť a poradiť aj zopár jednoduchých trikov spolu s fyzioterapeutkou a lektorkou jogy Henrietou Galatovou.
Joga je životný štýl, ktorý sa netýka len cvičenia, ale aj koncentrácie a dýchania. Môžeme ju cvičiť v podstate od chvíle, keď sa ráno zobudíme.
„Stačí, že ako prvé, čo urobíme, bude uvedomenie si polohy, v ktorej ležíme. Už to je joga, pretože pracujeme so svojimi zmyslami, preciťujeme svoje telo a prepájame sa sami so sebou. Potom do toho stačí vniesť pozorovanie dychu, tlkot srdca. Vzápätí začneme robiť naťahovacie cvičenia, pokojne aj v rámci toho, že sme ešte neotvorili oči. Natiahneme si ruky, nohy, otvoríme oči, stretneme sa s realitou a poďakujeme sa za to, že sme sa zobudili. Toto všetko je už joga,“ vysvetľuje Henrieta Galatová, fyzioterapeutka a lektorka jogy.
Jedným zo základov jogy je vedomé dýchanie. Rovnako dôležitá je zásada jogy zostať v prítomnosti so sebou samým. Neriešiť to, čo sa nám stalo pred hodinou, alebo čo nás čaká ďalší deň. „Nácvik koncentrácie sa dá najlepšie naučiť práve cez dýchanie. Začnete sa venovať pozorovaniu vlastného dychu, prestanete rozmýšľať, vytvárať myšlienky. Budete len v prítomnosti,“ vysvetľuje Henrieta Galatová a pokračuje, „je potrebné vracať sa do svojho tela a práve dych je to, čo vás tam dostane. Druhou úlohou je, že musíte vynechať myšlienky, nevenovať sa im. Oni budú stále existovať, len sa ich nechytajte a nerozvíjajte.“
Stereotypy z práce treba kompenzovať
Ak máme sedavé zamestnanie, stačí, ak sa každý deň prejdeme 20 až 40 minút. Je však dôležité sústrediť sa na to, ako chodíme, ako ukladáme nohy a či sme vzpriamení. „V tele máme fasciu. Ide o akési spojivové vlákno, ktoré je úplne v celom tele. Väčšinou sa skladá z kolagénu, fibrózneho tkaniva a vody. Keď sa nehýbeme, tak voda stojí v tkanivách a to je jeden z dôvodov, prečo máme pocit, že sa nevieme rozhýbať. Preto je dobré mať základný návyk, rozhýbať sa. Čím sme starší, tým je to dôležitejšie,“ zdôrazňuje Henrieta Galátová.
Mimoriadne dôležitá je aj poloha, v ktorej máme pri práci umiestnený monitor alebo notebook. „V prípade ľudí, ktorí sedia celý deň za počítačom, je obvykle najväčší problém, že nemajú monitor priamo pred sebou, ale trošku doprava alebo doľava. V dôsledku toho sú celý deň zrotovaní a vzniká skracovanie svalov na jednej strane. Na to si treba dať veľký pozor. Nemôže sa tvár a oči pozerať inam, ako sa pozerá panva. Kam sa pozerá panva, tam sa pozerajú aj kolená a špičky na nohách,“ upozorňuje fyzioterapeutka a lektorka jogy Henrieta Galatová.
TIP: Ako si rozcvičiť telo popri práci? Pozrite si sériu videí s pohybovým terapeutom Dominikom Hopjakom
Aj z toho dôvodu je pomerne dosť tých, ktorých k joge priviedla vlastná bolesť. „Súčasťou lekcií jogy je aj to, že sa naučíte, kde zaťažiť chodidlo. Je to veľmi dôležité, pretože ak sa budeme baviť o vzpriamených polohách, tak všetko je položené nad chodidlami. Čiže správnosť polohy závisí od toho, ako položíte chodidlo. Keď máte aspoň špičku jednej nohy položenú na zemi, druhú môžete mať pokojne opretú o stoličku, no už sa vzpriamujete. Palcom ste si aktivovali vzpriamovací inštinkt,“ vysvetľuje Henrieta Galatová a pokračuje, „rovnako dôležité je naťahovanie sa. Stačí zdvihnúť ruky hore, zatlačiť nohy do zeme, keďže robíte dva protichodné pohyby, predlžujete si celé svoje telo. Zároveň by ste sa mali snažiť dýchať do rebier tak, že keď ťaháte hore pravú ruku, dýchate do pravej strany rebier a cítite, ako sa roztvárajú a zatvárajú. Takisto je dôležité byť opatrní, pretože ak idete pri strečingu za hranicu, nie ste ešte rozcvičení, môžete si potrhať fasciu.“
Začať môžeme aj malými rituálmi, ktoré ani nemusíme robiť každý deň, no vždy, keď ich potrebujeme. Ideálnou je napríklad masáž chodidla loptičkou, keďže na chodidle máme reflexné body. Stačí, ak budeme masírovať každú nohu 3 minúty. Hovorí sa, že ak niečo vydržíme robiť 21 dní, tak sa z toho stane návyk. V tomto prípade návyk, ktorý nám pomôže, aby sme sa cítili lepšie.