Prečo by vaše dieťa malo vedieť plávať?

Prečo by vaše dieťa malo vedieť plávať?

Hoci to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, šport ponúka množstvo benefitov, ktoré sa netýkajú len nášho tela. Učí nás disciplíne a zodpovednosti, získame návyk mať motiváciu dosahovať výsledky, čo nám môže pomôcť aj v  povolaní. 
Podľa verejne dostupných štatistík je jedným z najobľúbenejších športov na Slovensku plávanie. Keďže pri ňom zapájame množstvo svalov, má mimoriadne blahodarné účinky na našu postavu. Okrem toho však zlepšuje spánok a pozitívne vplýva na naše mentálne zdravie či náladu. Tak ako pri iných fyzických aktivitách, aj pri plávaní sa v tele uvoľňujú endorfíny, vďaka čomu sa cítime šťastní a v pohode. Rýchlejšie aj zabúdame na starosti. Špeciálne pri deťoch platí, že ak športujú, získajú návyky, z ktorých môžu ťažiť celý svoj život. „Plávanie odbúrava stres a zlepšuje obeh krvi už aj v detskom veku. Deti sa dokážu vo vode absolútne uvoľniť,“ hovorí Rastislav Bielik, viceprezident občianskeho združenia SportInstitute.
Rastislav Bielik
Rastilav Bielik, viceprezident OZ Sportinstitute
Vďaka jedinečnému projektu odborníci pomáhajú rozvíjať plavecké zručnosti u žiakov I. stupňa základných škôl v rámci hodín telesnej výchovy. Keďže ide o bezplatný projekt, naučiť sa plávať alebo sa v ňom zdokonaliť, môže každé dieťa, aj to, ktorého rodičia by si nemohli dovoliť platiť hodiny v súkromných centrách.
„Dnešnej dobe dominujú počítače, mobily, internet, sociálne siete. Deti tam trávia veľmi veľa času, neprispela k tomu ani pandémia, kedy sa všetko presunulo do online priestoru. Deti jednoducho prestali chodiť von a na ihriská,“ tvrdí Rastislav Bielik a pokračuje: „Doba je hektická, a preto sme sa to snažili preniesť do telesnej výchovy. Zároveň sme ju zefektívnili, ozvláštnili, ale aj ukázali deťom, akou formou sa môžu venovať plávaniu.“
 
TIP: Jedným z dôvodov stúpajúceho trendu obezity u detí je nedostatok pohybu. Vyvarujte sa tomu.
Podľa odborníkov je medzi 7. a 11. rokom najlepší čas na získanie nových plaveckých zručností. „Práve od prvého do štvrtého ročníka sa formuje kostra a svalstvo. To, čo sa vtedy vyformuje, si nesieme celý život,“ vysvetľuje Ivan Krištof, prezident SportInstitute. Deťom sa niekedy plávanie zapáči natoľko, že chcú v ňom pokračovať aj mimo hodín telesnej výchovy. „V prvom rade sa musí nájsť samo dieťa. Musí pochopiť, že naozaj chce plávať, a potom pokračuje individuálny vývoj v klube,“ dodáva.
Aktívne trávenie voľného času pozitívne ovplyvní každé dieťa i tínedžera. Plávanie je dobré nielen preto, že môže zachrániť život alebo formuje postavu, rovnako dôležité je, že deti naučí, ako sa správať v skupine. A takisto získajú nové priateľstvá a zážitky, ktoré im zostanú na celý život
Ivan Krištof
Ivan Krištof, prezident OZ Sportinstitute
„Jedno majú všetky deti spoločné, ak už prídu na plaváreň, majú neuveriteľnú radosť, že sú tam. Je vidno, že sa do vody tešia. Na prvej hodine máme spravidla problém, aby okamžite neskočili do vody, aby sme im najskôr mohli vysvetliť postup. Potom ich však necháme, nech sa poriadne vybláznia,“ vysvetľuje Rastislav Bielik