Najsledovanejšia športová udalosť priniesla množstvo momentov a rekordov, ktoré sa zapíšu do histórie. Pripomeňte si spolu s nami nielen športové, ale aj osobné víťazstvá, ktoré sa odohrali v Paríži.
Najmenšia slovenská výprava v histórii
Slovensko vyslalo na olympijské hry Paríž 2024 svoju najmenšiu výpravu v histórii, no aj napriek tomu sa naši športovci nestratili a dokázali dosiahnuť pozoruhodné výsledky.
Najvýraznejší úspech zaznamenal vodný slalomár Matej Beňuš, ktorý priniesol Slovensku bronzovú medailu v disciplíne C1 slalom. Jeho výkon sa tým zapísal medzi najvýznamnejšie momenty pre slovenský šport na týchto hrách.
Vynikajúci výkon predviedla aj Vanesa Hocková, ktorá sa pri svojej olympijskej premiére v športovej streľbe dostala až do finále a umiestnila sa na skvelom štvrtom mieste.
Anna Karolína Schmiedlová prekvapila svet, keď sa ako prvá slovenská tenistka prebojovala do semifinále olympijského turnaja. Jej úspech na parížskej antuke ju zaradil medzi najväčšie prekvapenia podujatia.
Viktória Forster sa predstavila v behu na 100 metrov cez prekážky, kde jej chýbala len stotina sekundy na postup do semifinále. Hoci nepostúpila, predviedla, že má na to konkurovať tým najlepším.
Gabriela Gajanová v behu na 800 metrov prekonala 37 ročný slovenský rekord, no na postup do finále to nestačilo. Napriek tomu ju jej výkon radí medzi nádejné slovenské bežkyne, ktoré majú pred sebou ešte veľkú budúcnosť.
Foto: Slovenský olympijský a športový výbor
Najlepší Európan
Richard Tury, slovenský skateboardista a Allianz ambasádor, reprezentoval na olympijských hrách Paríž 2024 nielen Slovensko, ale dokonca celú Európu. Do finále disciplíny street skateboarding sa kvalifikoval ako jediný Európan a napokon obsadil obdivuhodné 5. miesto.
Jedným z najpôsobivejších momentov na súťaži bolo jeho prevedenie triku s názvom nollie flip crooked grind, ktorý sa považuje za jeden z najťažších v skatebordingu. Rišov úspech na olympiáde je dôkazom, že Slovensko má čo ponúknuť aj v menej tradičných športoch a my veríme, že motivuje aj množstvo detí k pohybu.
Foto: Slovenský olympijský a športový výbor
Najromantickejšie žiadosti o ruku
Pre mnohých športovcov boli tieto olympijské hry nielen vrcholom ich kariéry, ale aj miestom, kde sa rozhodli začať novú životnú kapitolu.
Paríž, známy tiež ako mesto lásky, poskytol dokonalé kulisy pre niekoľko romantických žiadostí o ruku, ktoré sa odohrali priamo na športoviskách. Jedným z najdojemnejších momentov bol návrat slovenskej kanoistky Elišky Mintálovej s prsteňom na ruke.
Eliška zdieľala tento radostný okamih so svojimi fanúšikmi na sociálnych sieťach. Nie je však jediná, ktorá sa vrátila domov zasnúbená. Oficiálne zdroje uvádzajú, že na tohtoročných hrách bolo zaznamenaných až
7 žiadostí o ruku.
TIP: Plánujete spoločnú budúcnosť? Poistite si ju s niektorým z našich životných poistení Šťastný život alebo Môj život. Spolu s voliteľným poistením kritických chorôb vám v prípade nečakanej životnej udalosti pomôže zvládnuť nielen výpadok príjmu, ale aj náklady na štandardnú alebo nadštandardnú zdravotnú starostlivosť.
Najsledovanejší comeback
Simone Biles, jedna z najväčších hviezd svetovej gymnastiky, sa po odstúpení z olympijských hier v Tokiu 2021 kvôli psychickým problémom, vrátila do Paríža v plnej sile. Jej výkon bol fenomenálny a odniesla si tri zlaté a jednu striebornú medailu. Svojím návratom tak poukázala na dôležitosť duševnej pohody, ktorej sa vo svete vrcholového športu ešte stále nevenuje dostatočná pozornosť.
TIP: Psychická pohoda je pre podávanie stopercentných výkonov nevyhnutná. A to nie len v športe, ale aj v bežnom živote. Mentálny tréner, Adam Kocian, pre vás zhrnul 8 kľúčových princípov, ktoré vám pomôžu udržať si chladnú hlavu.
Najdramatickejšia stovka v histórii
Finále behu mužov na 100 metrov bolo jednou z najdramatickejších udalostí na olympiáde. Noah Lyles z USA sa stal víťazom pretekov, pričom porazil svojich súperov len o pár tisícin sekundy. A to aj napriek tomu, že súťažil s ochorením COVID-19. Tento úžasný výkon sa zapísal do histórie atletiky a ukázal, aká tenká je hranica medzi víťazstvom a prehrou.
Najvirálnejší strelec
Turecký strelec Yusuf Dikec si získal pozornosť celého sveta vďaka svojmu neobvyklému štýlu streľby. Jeho
ležérny postoj so skrytou rukou vo vrecku počas finále vzduchovej pištole na 10 metrov sa stal internetovou senzáciou. Navyše, na rozdiel od svojich súperov nepoužíval
žiadne špeciálne pomôcky. Jeho pózu začali neskôr napodobňovať viacerí športovci počas osláv svojich víťazstiev.
Najfrancúzskejšie medaily
Medaily, ktoré boli udelené na Olympijských hrách Paríž 2024, sa stali skutočným umeleckým dielom a symbolom francúzskej kultúry. Boli totiž obohatené o kúsok samotnej Eiffelovej veže, čo z nich robí skutočný unikát prepojený s francúzskou históriou a identitou. V strede každej medaily je šesťuholníkový kúsok železa z Eiffelovej veže, ktorý symbolizuje geometrický tvar Francúzska. Obsahujú ho zlaté, strieborné aj bronzové medaily.
Foto: Slovenský olympijský a športový výbor
Najzmätenejší výkon
Jedným z najdiskutovanejších momentov olympiády bolo vystúpenie austrálskej breakdancerky Rachael Gunn, ktoré vyvolalo rozporuplné reakcie. Jej výkon bol tak neobvyklý, že diváci nevedeli, či ide o vážnu súťaž alebo o paródiu. Internet na to zareagoval množstvom vtipov, čím sa tento moment stal jedným z najzábavnejších na hrách. Breakdance mal pod piatimi kruhmi premiéru, no aj napriek tomu, že sa v Paríži predstavil úspešne, nebude súčasťou najbližšej olympiády v Los Angeles.
Najinšpiratívnejšie slovenské paralympijské úspechy
Nielen olympiáda, ale aj paralympiáda bola naplnená výnimočnými výkonmi, ktoré si zaslúžia obdiv. Medzi športovcami z celého sveta sa nestratila ani slovenská výprava, ktorá zaznamenala hneď niekoľko nezabudnuteľných úspechov najmä v paracyklistike, parastolnom tenise a parastreľbe.
Slovenská parastrelkyňa, Veronika Vadovičová, preukázala svoju mimoriadnu presnosť a stabilitu, keď získala dve medaily. V streľbe zo vzduchovej pušky v ľahu dokonca vytvorila nový paralympijský rekord. Radoslav Malenovský obsadil krásnu, striebornú priečku.
Foto: Slovenský paralympijský výbor
Slovenskí parastolní tenisti Ján Riapoš a Peter Lovaš vybojovali zlato v štvorhre, potom, čo porazili súperov z Kórejskej republiky. Pre Jána Riapoša to bolo už šieste paralympijské finále, pričom do svojej zbierky medailí pridal piate zlato. Peter Lovaš absolvoval svoju paralympijskú premiéru hneď so ziskom najcennejšieho kovu.
Foto: Slovenský paralympijský výbor
A o tom, že poctivá príprava sa naozaj vypláca svedčí aj víťazstvo paracyklistu, Jozefa Metelku, ktorý si z Paríža priniesol zlatú medailu v stíhacích pretekoch na 4000 metrov. V tejto disciplíne zvíťazil aj na paralympiáde v Riu 2016 a Tokiu 2020.
Foto: Slovenský paralympijský výbor
Aj vy môžete vynikať v športe
Spoznajte svoje športové predispozície vďaka Nutrifit DNA testu, ktorý môžete získať ako jeden z benefitov k nášmu životnému poisteniu.
VIAC INFORMÁCIÍ | KONTAKTNÝ FORMULÁR