Balíte si už kufre a tešíte sa na dovolenku? Predtým, ako vyleziete na Kilimandžáro alebo sa oddáte vlnám Karibiku, máme pre vás pár užitočných tipov, ktoré vám pomôžu vychutnať si vašu dovolenku na maximum a bez obáv.

Bez ohľadu na to, či plánujete objavovanie nových kultúr v exotických krajinách, oddych pri mori, alebo výlet do hôrplánovanie dovolenky si vyžaduje veľa času. Preto sa môže stať, že zabudnete na zabezpečenie domova, ktorý na niekoľko dní či týždňov zostane bez dozoru. 

Inšpirujte sa tipmi, ktoré vám poslúžia ako checklist pred odchodom a pomôžu vám tak vychutnať si dovolenku bez akýchkoľvek starostí o domácnosť.

Hoci to možno znie ako samozrejmosť, štatistiky hovoria, že až 34 % prípadov vlámaní do domu je cez vchodové dvere a ďalších 23 % cez otvorené okno na prvom poschodí.

Preto pred odchodom na dovolenku určite nezabudnite skontrolovať, či sú všetky dvere a okná dôkladne zavreté a zamknuté. Za zváženie stojí aj investícia do bezpečnostných dverí alebo okien, ktoré poskytnú ešte vyššiu úroveň ochrany.

Osoba drží rúčku na okne a zatvára ho.
Neudržiavaný exteriér môže byť signálom, že už dlhší čas nie ste doma. Pokosený trávnik a upravená záhrada naopak naznačia, že ste "v blízkosti" a všetko máte pod kontrolou. Pred odchodom vám preto odporúčame venovať pozornosť aj svojej záhrade.
Kosačka kosí trávnik.
Preplnená poštová schránka je ďalším znakom pre okoloidúcich, že nie ste doma. Jednoduchým riešením, ako nepútať zbytočne pozornosť na schránku, je požiadať suseda, aby vám pravidelne poštu vyberal. V prípade, že odoberáte časopisy alebo noviny, vám odporúčame predplatné tlačovín na dané obdobie zrušiť a ponechať si len digitálnu verziu.
Schránka na poštu je preplnená listami.
Využite technológie vo svoj prospech. Dverové a okenné senzory, detektory pohybu a bezpečnostné kamery patria k najefektívnejším spôsobom zabezpečenia domu. Umožnia vám taktiež sledovať váš domov prostredníctvom mobilnej aplikácie odkiaľkoľvek na svete.
Osoba kliká rukou na displej bezpečnostného zariadenia.
Tak, ako nám vedia technológie pomôcť, rovnako môžu aj uškodiť. Zdieľanie zážitkov z dovolenky na sociálnych sieťach v reálnom čase môže slúžiť ako otvorená pozvánka pre zlodejov k vám domov. V prípade, že sa postovania počas dovolenky nechcete vzdať, odporúčame vám nastaviť si na sociálnych sieťach súkromný profil, prípadne zúžiť publikum na blízkych priateľov.
̌̌̌Žena sa fotí pri prístave s loďami.
Odpojením napájania niektorého z vašich elektronických zariadení, ako je váš stolný počítač, kanvica na kávu a televízor, môžete ušetriť peniaze, kým ste preč. Zároveň vás to zbaví obavy, že ste ich omylom nechali zapnuté. Výnimku však udeľte chladničke a mrazničke.
Osoba vyťahuje rukou kábel zo zásuvky.
Je dobré, ak o vašej neprítomnosti vie spoľahlivý sused alebo dobrý priateľ, ktorý by v prípade potreby mohol konať. Nechať kľúče niekomu, kto sa postará aj o vaše kvety, je výhodné aj v prípade, že by ste svoje kľúče na dovolenke stratili. Po návrate z ciest sa tak ľahko dostanete domov.
Osoba polieva fľašou vody kvetináč s rastlinou.

Pre úplný pokoj na dovolenke je tu poistenie majetku MÔJ DOMOV, ktoré pokrýva široký rozsah rizík - od škôd v dôsledku živelných udalostí, až po krádež. Stačí si vybrať z našich troch balíkov poistenia majetku či domácnosti ten, ktorý vám vyhovuje najviac a bezstarostnej dovolenke už nič nebude stáť v ceste.

Prajeme vám, aby vaša dovolenka bola plná nádherných zážitkov a nezabudnuteľných okamihov.