Slovensko je známe svojou bohatou prírodnou krásou a úchvatnými horami, ktoré lákajú milovníkov prírody z mnohých krajín. Pestrým terénom a nádhernými vrcholmi, ako sú Vysoké a Nízke Tatry či Malá Fatra, ponúka ideálny priestor pre letnú i zimnú turistiku. 

Naša krajina poskytuje nekonečné možnosti pre horské túry, keďže podľa dostupných údajov máme viac než 10-tisíc kilometrov označených turistických trás. Pokrývajú celú krajinu a poskytujú možnosti pre rôzne úrovne skúseností a kondícií. Zahŕňajú rôzne druhy terénu a zážitkov vrátane horských chodníkov s výhľadmi, trás cez údolia a lesy či horských cyklotrás. Keďže väčšina Slovákov má skúsenosti aj s lyžovaním, turistika sa dnes dá pestovať celoročne. Špeciálnou kategóriou, ktorá zažíva veľký nárast popularity aj u nás, je skialpinizmus. 

Počas 60. a 70. rokov sa skialpinizmus stal významným športom a rekreačnou aktivitou pre tých, ktorí hľadali nové a vzrušujúce spôsoby, ako objavovať a prekonávať vrcholy hôr. Zvýšený záujem o dobrodružstvo v prírode, ako i technologické zlepšenia v oblasti lyžiarskej výbavy výrazne prispeli k jeho rastúcej popularite. Na rozdiel od bežkovania je komfort zjazdu neporovnateľný a takisto je vhodnejší na neupravované častokrát „panenské“ zasnežené trate.

Pri skialpinizme, čo je šport kombinujúci lyžovanie, turistiku a v extrémnejších prípadoch aj horolezectvo, je dôležité mať na pamäti niekoľko dôležitých pravidiel:

Skialp lyže sú vyrobené tak, aby zvládli rôzne povrchové podmienky vrátane hlbokého snehu a neupraveného terénu. Sú zvyčajne širšie, no ľahšie než klasické carvingové lyže, ktoré sú navrhnuté pre vyššiu záťaž a lepšiu manévrovateľnosť na upravených zjazdovkách. K skialp lyžiam potrebujete stúpacie, takzvané tulenie pásy, ktoré vám umožnia stúpať do kopca bez toho, aby sa vám lyže šmýkali smerom dozadu.

Skialp viazanie je zvyčajne ľahšie a umožňuje bezproblémové stúpanie aj do strmých kopcov. Je niečím medzi bežkárskym a klasickým viazaním. Skialp lyžiarky sú buď klasické 4-klipsňové, alebo modernejšie a ľahšie 1-klipsňové. Súčasťou výbavy sú aj teleskopické palice, helma, lyžiarske okuliare a v prípade extrémneho skialpinizmu aj skialp batoh s air-bag systémom. Aj keď rovnako ako pri turistike ide o každé deko, veľmi dôležitou súčasťou výbavy je vzhľadom na krátke dni aj čelovka.

Výbava skialpinizmus Allianz blog
Základné pravidlo znie, že všeobecne ľahšia výbava vám uľahčí výstup a ťažšiu výbavu ocenia predovšetkým dobrí lyžiari, pre ktorých je najväčším zážitkom samotný zjazd. Celá výbava vás môže stáť od zhruba 1000 eur, pokiaľ však chcete vyššiu kvalitu, počítajte so sumou 2000 eur. Nie je to málo, avšak drvivá časť výbavy vám bude slúžiť roky.
Skialpinizmus si vyžaduje určtú úroveň fyzickej kondície a skúseností s lyžovaním. Dôležité je mať vedomosti o lavínovej bezpečnosti a pravidlách pohybu v horách. V začiatkoch si skôr vyberajte známe a vyskúšané trasy a až neskôr začnite objavovať „neznáme“ miesta, tipov na nádherné skialpinistické trasy je plný internet. Dobrým začiatkom môže byť aj absolvovanie skialpinistického kurzu pre začiatočníkov, prípadne pre pokročilých, či špecializovaný lavínový kurz.
 
TIP: Chcete žiť šťastný život?

K základom pre bezpečné lyžiarske túry a pohyb v horách patrí poctivé plánovanie. Na zvolenej trase si vyznačte rizikové miesta, kde hrozí potenciálne nebezpečenstvo. Preštudujte si presne terén a jeho strmosť aj v okolí, aby ste vedeli, čo sa nachádza nad aj pod trasou.

Rovnako dôležité je tiež sledovať aktuálne správy o počasí a poveternostných a snehových podmienkach, aby ste v rizikovom teréne minimalizovali riziko zosuvu lavíny. 

Vždy informujte niekoho o svojich plánoch a očakávanom čase návratu, keďže mobilný signál nemusí byť v horskom teréne dostupný. Najčastejšou príčinou úrazov je pád pri schádzaní. V rámci bezpečnosti nezabúdajte udržiavať dostatočný rozostup, ktorý je pri zjazde až 30 metrov. Pri výstupe vám stačí dodržiavať 10-metrový rozostup od ostatných členov skupiny.
Skialpinizmus bezpečnosť Allianz blog
Na čo by ste určite nemal zabudnúť, je poistenie do hôr, ktoré dnes viete uzatvoriť online. Horská záchranná služba pôsobí až v 12-tich turisticky navštevovaných pohoriach na Slovensku a podľa platnej legislatívy je každá osoba nad 18 rokov nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť Horskej záchrannej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. Vďaka poisteniu do hôr máte krytú záchrannú činnosť Horskej služby, poskytnutie prvej pomoci a prepravu k najbližšiemu zdravotníckemu zariadeniu, čo môže znamenať aj veľmi drahú cestu vrtuľníkom. U nás vás výjde poistenie jednodňového výletu do slovenských hôr vrátane poistenia rizikových športov, kde patrí skialpinizmus či horská cyklistika, len 1,61 eura*. Ak strávite na turistike v horách viac ako 21 dní, oplatí sa vám už celoročné poistenie do hôr v balíku MAX za 33,69 eura* ročne, v ktorom máte už aj spomínané rizikové športy a ste bez starostí. 
Buďte v maximálnej miere ohľaduplní voči prírode a ďalším turistom. Dodržiavajte pravidlá návštevy chránených území a dodržiavajte zásady ekologickej turistiky, aby si prírodné krásy našej krajiny mohli vychutnávať aj ďalšie generácie.