Fanúšikovia vrcholového horolezca Petra Hámora využili možnosť položiť mu prostredníctvom našich sociálnych sietí otázky. Odpovede na najzaujímavejšie z nich si môžete prečítať v tomto blogu.
Nosíte si fajku a tabak aj na výstupy, či zostáva v base campe? Kde najvyššie ste si zapálili?
Ako vám modernizácia výstroja zlepšila možnosti a komfort pri horolezectve? Máte nejakú obľúbenú časť výstroja, ktorá už nadsluhuje ale nechcete ju meniť?
Horolezecký výstroj sa v posledných rokoch výrazne odľahčuje, pretože práve hmotnosť je limitujúcim faktorom pri plánovaní stále náročnejších výstupov, kombinácií viacerých vrcholov, alebo preliezaní dlhých hrebeňov vo veľkých nadmorských výškach.
Zmenili sa variče, ktoré sú dnes oveľa efektívnejšie a tak potrebujete oveľa menej plynu, čo má pri dlhých výstupoch samozrejme tiež vplyv na váhu vášho batoha. Len pre ilustráciu: pred pár rokmi som používal páperovú kombinézu, ktorá vážila 1,9 kilogramu, dnes mám kombinézu s podobnými izolačnými vlastnosťami, no jej hmotnosť je 550 gramov. Horolezecký čakan vážil kedysi 1000 a viac gramov. dnes, s použitím kompozitov a uhlíkových vlákien, klesla jeho hmotnosť na 200 gramov. Podobné je to aj s lanami, oblečením, spacákmi, stanmi, batohmi, mačkami a výškovými topánkami.
Cena takýchto Hi-Tech výrobkov je samozrejme niekoľkonásobne vyššia, no dáva vám väčšiu voľnosť pohybu a šancu na oveľa kvalitnejšie výkony. Asi jedinou súčasťou mojej výškovej výbavy, ktorá sa už niekoľko rokov nezmenila, je môj satelitný telefón. K žiadnej časti výstroja však nemám nejaký špeciálny vzťah a väčšina z už nepoužívaných vecí končí v rukách mojich nepálskych, či pakistanských kamarátov, prípadne v múzeách, alebo rôznych súkromných zbierkach.
Skúste vybrať 3 miesta v Tatrách, ktoré obľubujete resp. často navštevujete.
Keď ste už v stene, používate navigáciu, alebo si pamätáte kadiaľ ste si naplánovali výstup?
V dnešnej dobe je navigácia súčasťou takmer všetkých elektronických outdoorových zariadení. Mám ju v obyčajnom i satelitnom telefóne, GPS – ku, v hodinkách, dokonca aj vo fotoaparáte. Pri plánovaní je však veľmi dôležité získať o výstupe čo najviac informácií, aby ste sa dokázali zorientovať aj bez týchto zariadení.
Dnes to vďaka internetu nie je až také zložité, vďaka čomu je orientácia počas výstupu pomerne jednoduchá. Fotografie, technické nákresy výstupov, ich popisy a hlavne komunikácia s ľuďmi, ktorí tieto výstupy absolvovali sú veľkou pomocou zorientovať sa aj v zlom počasí a zhoršenej viditeľnosti. Iné je to pri prvovýstupoch, keď sa pohybujete v panenskom teréne a rozhodnutie o smere ďalšieho výstupu je iba vecou skúseností, vašej intuície, schopnosti čítať terén a tak trochu aj šťastia.