1. 1,7 eura za cestovné poistenie na deň verzus 15-tisíc eur za ošetrenie natiahnutej achilovky
  2. Pred možným úrazom sa neskryjete ani v najodľahlejších kútoch sveta ako Tanzánia, Bahrajn či Východný Timor
  3. Jednorazovú jazdu na vodnom skútri kryje základný balíček poistenia, za surfing či zoskok s padákom si priplatíte

Lezú na vrcholy najvyšších štítov planéty, neváhajú sa vydať aj do tých najodľahlejších kútov sveta, skočia s padákom z lietadla či bungee jumping z útesu. Za adrenalínovým zážitkom neváhajú mnohí cestovateľskí dobrodruhovia ísť často až za hranice svojich možností. Jednu vec však väčšinou neriskujú – cestovať bez poistenia. Viacerí z nich sa aj minulý rok na vlastnej koži presvedčili, že cena cestovného poistenia je len nepatrný zlomok výdavkov na ošetrenie v prípade choroby či úrazu v zahraničí, ktoré hradí poisťovňa. Napríklad komplexné cestovné poistenie v rámci Európy stojí od 1,7 eura na osobu a deň. Náklady spojené s následkami úrazov či ochorení v niektorých krajinách sa pritom pohybujú v desiatkach tisíc eur. Ak sa navyše chystáte na dovolenke robiť nejaký extrémny šport, riziko úrazu je ešte vyššie.


Cestovať bez poistenia si netrúfol ani mladý dobrodruh Michal Gabriž, ktorý sa na jar pokúsil zdolať vrchol 8. najvyššej hory sveta Manaslu (8163 m) v Nepálskych Himalájach. „Záchrana v prípade úrazu či zranenia je pri výškach nad 6000 metrov veľmi komplikovaná a vo finále sa náklady môžu vyšplhať veľmi vysoko, preto dobré poistenie je niečo, bez čoho by som si netrúfol vydať sa na takúto expedíciu,“ povedal pred odchodom Michal, ktorému Allianz – SP poskytla komplexné cestovné poistenie počas celej expedície. O jeho slovách sa presvedčil aj ďalší himalájista, ktorý v minulom roku počas horolezeckého výstupu utrpel úraz. „Hoci išlo len o natiahnutú achilovku, náklady za prevoz vrtuľníkom do základného tábora a ošetrenie sa vyšplhali na 15-tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa Allianz - SP Lucia Muthová. Okrem úrazu v Himalájach riešila poisťovňa v minulom roku poistné udalosti v exotických destináciách ako Východný Timor, Gabon, Mjanmarsko, Bahrajn či Tanzánia.


Ak počas dovolenky plánujete vyskúšať aj nejaký adrenalínový šport, môžete byť bez obáv, „nepoistiteľné“ športy prakticky neexistujú. Niektoré z nich sú už v základom krytí, za tie adrenalínovejšie si treba priplatiť. „Rizikové športy ako napríklad bungee jumping, potápanie do viac ako 20 m, vodné lyžovanie, surfing či horolezectvo si treba pripoistiť. Jednorazovo zakúpená jazda na vodných lyžiach, windsurfe či vodnom skútri v mieste pobytu poisteného je však krytá už v základnom poistení,“ vysvetľuje riaditeľka odboru manažmentu produktov Allianz – SP Andrea Leskovská. Zoznam všetkých rizikových športov a činností nájdete na stránke: www.allianzsp.sk

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?