NOVÝ TREND V PZP - NAMIESTO PLECHOV ŠKODY NA ZDRAVÍ
A hoci počet podvodov v havarijnom poistení klesol, v povinnom zmluvnom poistení (PZP) sa špecialistom Allianz – SP podarilo odhaliť podvody v rekordnej výške za takmer 1,1 milióna eur , čo je nárast o takmer 94 % oproti predchádzajúcemu roku, keď to bolo 567-tisíc eur. „V povinnom zmluvnom poistení sme zaznamenali nový trend poisťovacích podvodov pri uplatňovaní škôd na zdraví, keď sa niektorí poškodení úmyselne snažia navýšiť svoj nárok na poistné plnenie. Každý rok totiž narastá bodové ohodnotenie nárokov pri škodách na zdraví. Aktuálne je hodnota bodu 18,24 eura a pre rok 2018 sa ešte navýši, čo môže byť pre niektorých atraktívny zdroj obohatenia sa,“ konštatuje J. Zemanová.
„Mali sme prípad, keď osoba po autohavárii utrpela poškodenie na zdraví a bola jej priznaná a vyplatená náhrada škody za bolestné, trvalé následky a sťaženie spoločenského uplatnenia, no dodatočne si chcela uplatniť vyšší nárok. Doložila aj doklady o dlhšom čase liečenia a vyššom stupni zdravotného postihnutia. Nezávislý lekársky posudok nakoniec potvrdil, že išlo o úmyselné navýšenie finančných nárokov až o 10-tisíc eur a vo veci sme podali trestné oznámenie,“ opisuje vedúci skupiny špeciálnych činností Allianz – SP Vojtech Kosík.
NÁRAST PODVODOV U PODNIKATEĽOV AJ V PRIVÁTNOM MAJETKU
Nárast podvodov zaznamenala Allianz – SP aj pri poistení podnikateľov, keď minulý rok odhalila podvody za 1,24 milióna eur, čo je až 45 %-ný nárast oproti predchádzajúcemu roku. V privátnom majetku, teda pri poistení bytov, domov a domácností sa podarilo odhaliť podvody za vyše 628-tisíc eur, čo je nárast o 62 % oproti predchádzajúcemu obdobiu. „V privátnom majetku evidujeme najmä nárast fingovaných škôd a pokusov o navyšovanie skutočne vzniknutých poškodení v domácnostiach,“ vysvetľuje V. Kosík.
ÚČELOVÁ ŽIVOTNÁ POISTKA ZA 100-TISÍC EUR
V životnom a úrazovom poistení narástol počet aj odhalená výška podvodov, ktorá za minulý rok predstavovala sumu vyše 241-tisíc eur. Výrazne sa na náraste podpísal najmä jeden pokus o podvod pri životnej poistke. „V košickom regióne manželka poškodeného, ktorý zomrel na onkologické ochorenie, žiadala o vyplatenie jeho životnej poistky vo výške 100-tisíc eur. Šetrením sme zistili, že jej manžel uzatvoril životnú poistku len pár dní po tom, ako mu diagnostikovali onkologické ochorenie a túto skutočnosť pri vypĺňaní dotazníka zámerne zamlčal. Poistné plnenie sme preto zamietli,“ hovorí V. Kosík.
„PRVENSTVO“ V PODVODOCH PREVZAL BRATISLAVSKÝ KRAJ
Zaujímavé zistenia prinieslo aj šetrenie podozrivých prípadov podľa jednotlivých krajov v rámci Slovenska. Doterajší „rekordér“ - Žilinský kraj, ktorý niekoľko rokov po sebe viedol v počte poisťovacích podvodov, najmä vďaka podvodom v oblasti životného poistenia, tentoraz vystriedal Bratislavský kraj. Allianz – SP tu odhalila najväčší počet, až 421 podvodov v najväčšej celkovej výške 1,99 milióna eur. Zvýšený počet podvodov v tomto kraji bol spôsobený najmä nárastom pokusov o podvod už pri vstupe do poistenia. Druhým najrizikovejším krajom je Trenčiansky spolu s Banskobystrickým krajom, kde za minulý rok dosiahla suma podvodov takmer 1,11 milióna eur.