Najviac úrazov na rakúskych a talianskych svahoch
Najväčšia poisťovňa na trhu, Allianz – Slovenská poisťovňa, počas uplynulej zimnej sezóny zaznamenala spolu 1250 poistných udalostí spojených so zimnými športmi na horách. Najviac úrazov bolo zaznamenaných na svahoch v Rakúsku a v Taliansku, čo sú zároveň najčastejšie vyhľadávané lyžiarske destinácie Slovákov. Početné úrazy lyžiarov klienti hlásili aj zo švajčiarskych a tiež slovenských svahov. „Najčastejšie išlo o zlomeniny končatín, narazené rebrá, zranenia kolenných väzov, ale aj otrasy mozgu, rezné rany a odreniny. Zaznamenali sme aj závažnejšie poranenia hlavy a chrbtice. Medzi najzávažnejšie nehody na svahu patria strety dvoch lyžiarov, ktoré sa niekedy končia aj veľmi vážnymi následkami. Z ochorení sú najčastejšie bežné zimné problémy ako prechladnutia, angína, chrípka a podobne,“ bilancuje uplynulú zimnú sezónu vedúca oddelenia skupinového a privátneho cestovného poistenia v Allianz – SP Katarína Janáková.
Do hôr a na svah s poistením
Či už dovolenkujete na lyžiarskom svahu alebo na turistike v horách, nepodceňujte poistenie. Podľa Zákona o Horskej záchrannej službe si každá osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, musí uhradiť náklady spojené s jej záchranou alebo pátraním. Výnimka platí len pre neplnoleté osoby. Dovolenkári si môžu dojednať poistenie nákladov na záchrannú činnosť, ktoré je aktuálne počas zimných dovoleniek, ale aj pri letnej turistike. Toto poistenie hradí náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport do zdravotníckeho zariadenia vrtuľníkom, ktoré sú v zmysle zákona povinní horskej službe uhradiť. „Poistenie do hôr môžu klienti uzavrieť krátkodobo alebo na celý rok s možnosťou pripoistenia rizikových športov a povolaní. Poistenie do slovenských hôr môže byť tiež skombinované so štandardným balíčkom cestovného poistenia, ktorý obsahuje poistenie úrazu, batožiny a zodpovednosti za škodu. V zahraničí je ošetrenie na svahu či odvoz zraneného do zdravotníckeho zariadenia, a to aj vrtuľníkom, hradené z poistenia liečebných nákladov. Aj v tomto prípade je však vhodné k cestovnému poisteniu pridať poistenie nákladov na záchrannú činnosť, a to hlavne ak klienti plánujú pohyb v teréne, kde by sa mohli dostať do situácie, kedy by bolo potrebné pátranie či vyslobodzovanie,“ radí K. Janáková.
Náklady na niekoľkodňovú pátraciu akciu v prípade zablúdenia sa môžu vyšplhať až na tisícky eur. Slováci si uvedomujú dôležitosť poistenia záchrany v horách a zväčša to nenechávajú na náhodu. „Z roka na rok zaznamenávame rastúci trend poistenia nákladov na záchrannú činnosť. V roku 2015 sme zaznamenali 12-percentný medziročný nárast tohto poistenia. Viacerým z našich klientov sa poistenie záchrannej či pátracej akcie vyplatilo, pretože potrebovali pomoc Horskej záchrannej služby. Jeden z našich klientov neodhadol dĺžku turistickej trasy a tma ho zastihla počas zostupu zo Slavkovského štítu, ďalší klient zas počas turistiky zablúdil v lese. Viacero úrazov sa stalo na bežných turistických chodníkoch. Minulé leto sme žiaľ riešili aj smrteľný pád počas turistiky v horách,“ konštatuje K. Janáková. Podľa údajov HZS bolo z celkového počtu zásahov v minulom roku poistených približne 74 percent turistov. Najviac zachraňovaní sú na slovenských horách práve Slováci (51%), potom Poliaci (17,4%) a Česi (6,8%).
Roztrhnuté väzivo za 12 tisíc eur
Sumy za liečenie následkov úrazov na horách a v zahraničí sú rôzne. Záleží na postupoch liečby, dĺžke pobytu v nemocnici, nevyhnutnosti chirurgického zákroku či repatriácie. „Najvyššia škoda na lyžiarskom svahu dosiahla 12 000 eur. Išlo o poranenie kolena a pretrhnuté väzivo v Rakúsku s ošetrením, hospitalizáciou a následným prevozom klienta na Slovensko. Ďalší klient spadol na lyžovačke v Taliansku. Pri páde sa mu odopla lyža, ktorá mu rozrezala stehno a poškodila šľachy stehenného svalu. Klient urgentne potreboval operáciu. Výška plnenia v tomto prípade dosiahla 4100 eur,“ konštatuje K. Janáková.