Zima sa pomaly končí, dni sa predlžujú, počasie bude čoraz prívetivejšie. Aj keď sa tohtoročná zima zapíše medzi tie najteplejšie, možno práve to je dôvod využiť prichádzajúcu jar na cestovanie. Lyžovačke totiž počasie neprialo a mnohí rušili rezervácie na horách. Jar však ponúka hneď niekoľko voľných dní, ktoré keď skombinujete s dovolenkou, môžete vyraziť aj na dlhší výlet.
Jarné prázdniny má už väčšina Slovenska za sebou, no netreba zúfať. Tento rok bude Veľká noc veľmi skoro, už na konci marca. Na západnom Slovensku tak deti budú v škole necelé tri týždne, keď im začnú ďalšie prázdniny. Navyše na Veľkonočný piatok a pondelok majú voľno aj dospeláci. S dvomi dňami dovolenky tak môžete ísť preč až na 6 dní, a to už sa oplatí. Bezdetní zase môžu rôzne skombinovať dovolenku s májovými sviatkami, kedy by počasie malo byť ešte príjemnejšie. A kam sa oplatí na jar vyraziť? Možností je neúrekom.
Všetko závisí aj od vášho rozpočtu, počtu voľných dní a, samozrejme, toho, ako najradšej trávite voľný čas. Na Slovensku máte hneď niekoľko možností a kto vie, možno sa počasie znovu zblázni a zažijeme aj veľkonočnú lyžovačku. Ak by však počasie lyžiarom neprialo, na výber je toho stále veľmi veľa. Vysoké Tatry majú síce stále zimnú uzáveru, ale v iných častiach sa dá robiť turistika celoročne. Medzi obľúbené turistické pohoria patrí napríklad Veľká či Malá Fatra, avšak stále je to časť Slovenska, ktorá nie je dotknutá masovým turizmom ako Vysoké či Nízke Tatry.
Partia priateľov popíja horúce nápoje v bufete na lyžiarskom svahu.
  • Tip 1: Krásnu prírodu, ale aj čosi navyše, zažijete na Kráľovej skale
  • Je považovaná za vstupnú bránu Veľkej Fatry, leží neďaleko križovatky turistických chodníkov a má nadmorskú výšku 1377 metrov. Neďaleko vrcholu sa nachádza horský hotel, kde môžete aj prespať. Je to vyhľadávané miesto vďaka svojej jedinečnej polohe uprostred ničoho, čo využívajú napríklad aj nadšenci astrofotografie. Zažijete tu totiž niečo, čo už je, žiaľ, výnimočné – za jasného počasia je na oblohe vidieť more hviezd. Hotel leží v Parku tmavej oblohy Veľká Fatra, ktorý je len tretím takýmto špecifickým chráneným územím na Slovensku. Aj bez ďalekohľadu tu môžete vidieť okolo dvetisíc hviezd a množstvo objektov vzdialeného vesmíru. Cesta k hotelu je dobrodružná, ak sa na ňu necítite, zistite si odchody autobusu, ktorý vás prekvapivo vyvezie až hore k spomínanému hotelu.
Príroda a vrchy Veľkej Fatry, pohľad z hora.

Po túre dobre padne oddych v teple. Slovensko je unikátne aj v tom, že výskyt termálnych prameňov máme na relatívne malom území vyslovene nadpriemerný. Máme u nás totiž viac ako 1200 známych prameňov minerálnych a termálnych vôd. Na svoje si tak v rôznych termálnych kúpeľoch či akvaparkoch prídu aj tí, ktorí neholdujú turistike a oddychujú skôr pasívne.

Ak nie ste nadšencami ani jednej zo spomínaných možností, môžete stále spoznávať krásy našich miest s množstvom historických hradov, zámkov, galérií či múzeí. V každom kúte Slovenska je čo objavovať, aj keď sa vám môže zdať, že doma to už poznáte.

  • Tip 2:  Pri turistike nezabudnite na poistenie!
  • Podľa platnej legislatívy je každá osoba nad 18 rokov, ktorej bola poskytnutá pomoc Horskej záchrannej služby, povinná uhradiť náklady spojené s jej záchranou alebo s pátraním. Cena poistenia jednodňového výletu do slovenských hôr je len 67 centov, no ak strávite v horách viac ako 22 dní, oplatí sa vám už celoročné poistenie do hôr za 14,32 eura. Ak ste fanúšikom rizikových športov, kam patrí napríklad aj jazda na horskom bicykli či skialpinizmus, zoberte si balík MAX, ktorý tieto riziká pokrýva a jeho cena je 1,61 eura. Poistenie do hôr v SR viete uzavrieť na pár klikov online.
Ak chcete zažiť niečo nové a objaviť niečo viac, tak trochu mimo všedných dní, spoznávajte nové miesta v zahraničí. Vďaka lacným letenkám dnes môžete stráviť voľné dni v podstate kdekoľvek v Európe. Čas letu je krátky a už za dve hodiny môžete byť v Taliansku, Grécku, vo Francúzsku či v čoraz obľúbenejšom Pobaltí. Výber je len na vás. Každý obľubuje niečo iné, či už je to návšteva pamiatok, na ktorú je toto obdobie priam ideálne. Vyhnete sa davom ľudí aj extrémnemu slnku a teplu. Šliapať na rozpálenú Akropolu v letných horúčavách môže byť totiž doslova utrpením.
Partia ľudí sa bicykluje popri rieke a farebných budovách.
Ak radi cestujete za gastronomickými zážitkami, v Stredomorí máte na výber z niekoľkých druhov vynikajúcich kuchýň. Rím, Atény, Barcelona, Malaga, možností je veľmi veľa. Skúste objaviť aj menej vyhľadávané turistické mestá ako sú Tallin, Riga či Gdaňsk. A ak nemáte preferenciu a ste flexibilní, môžete si vybrať najmä podľa aktuálnych cien leteniek. Po Európe sa totiž dnes dá lietať niekedy aj za cenu nižšiu, ako by ste zaplatili za vlak z Bratislavy do Košíc. A vďaka rôznym aplikáciám, ponúkajúcim napríklad ubytovanie, si môžete vybrať podľa toho, čo preferujete – hotel, penzión, byt alebo apartmán. Ceny ubytovania vo vyhľadávaných turistických destináciách mimo hlavnej letnej sezóny sú častokrát nižšie ako ceny penziónov na Slovensku.
Počasie už síce bude lepšie, ale ak sa už neviete dočkať tepla a mora, máte tiež na výber z viacerých možností. Aj z Bratislavy sa už lieta na Lanzarote, no zo susednej Viedne je ponuka oveľa širšia. Z Krakova, ktorý je dostupnejší zo severnejších častí Slovenska, zas môžete odletieť napríklad na Madeiru, ostrov večnej jari. V týchto destináciách už máte zaručené, že si užijete teploty, ktoré u nás ešte tak skoro nebudeme mať.
Ak nie ste vášnivý cestovateľ a nemáte celoročné cestovné poistenie, v dnešnom svete smartfónov si viete cestovné poistenie vyklikať a zaplatiť online za pár minút. Nie je dobré spoliehať sa len na Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP), ktorý nepokryje doplatky za lieky či náklady za prevoz na Slovensko. A rovnako nepokryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú často jedinou možnosťou v mnohých dovolenkových destináciách. Šesťdňový výlet po Európe môžete mať s balíkom EXTRA poistený za 10,80 eur a s balíkom MAX, ktorý zahŕňa aj záchranné akcie v prípade turistiky, za 14,98 eura.