Športové výsledky dnešných detí sú katastrofálne

Športové výsledky dnešných detí sú katastrofálne.

Vychovávame z nich nešťastných ľudí?

Deťom dnes chýbajú základné športové zručnosti. Telocvikár častokrát nemôže učiť podľa platných osnov, pretože ich deti nezvládnu. Je bežné, že na základnej škole musia viacero detí učiť kotúľ. Deti sa dnes nedajú hodnotiť podľa kritérií spred dvadsiatich rokov, pretože priemer je dnes úplne inde. Čo vieme spraviť pre to, aby sme zvrátili tieto negatívne trendy a zlepšili vzťah detí k športu? 
Nikdy v histórii nebola väčšia potreba venovať sa telesnej výchove, športovaniu, ako je dnes. Životná úroveň rastie, kupujeme nové technológie uľahčujúce život či mobilitu a výsledkom je, že nám výrazne ubudli prirodzené činnosti, ktoré nás nútili hýbať sa. Rovnako sa zmenil spôsob zábavy, kde šport a pohyb vonku nahradilo surfovanie na gauči. „Pýtal som sa Erika Vlčeka, čím bol on výnimočný. Povedal mi, že na tréning častokrát bežal, lebo nestíhal, prípadne išiel na bicykli. Nikdy ho rodičia nevozili autom. A samozrejme, po tréningu ešte hrali futbal,“ hovorí dekan FTVŠ UK Viktor Bielik. Deti dnes veľmi veľa sedia, a práve preto sú neposednejšie. Je to výsledkom prirodzenej potreby hýbať sa, ktorú žiadny mobil nevyrieši. Naopak, každé dieťa chce súťažiť a zabávať sa, pretože ak sa zabávame, máme šťastnejší život. Pokiaľ má dieťa pohyb a ten pohyb ho baví, tak je nielen šťastnejšie a spokojnejšie, ale mu to aj lepšie myslí v škole. Stačí teda navrátiť lásku k športu prirodzeným spôsobom a konečným výsledkom bude nielen šťastnejší, ale aj kvalitnejší, úspešnejší a zdravší život
Viktor Bielik
prof. RNDr. Viktor Bielik, PhD., dekan FTVŠ UK
Nebudeme hovoriť o systémovom riešení a pripravenosti našich škôl na túto výzvu, pozrime sa čisto na štatistiky. Z okolitých krajín sme my, Slováci, spolu s Čechmi poslední, ktorí máme iba dve hodiny telesnej výchovy do týždňa. Viac majú Maďari, Poliaci, Nemci, Slovinci, dokonca aj Ukrajinci. Vo Francúzsku majú dokonca päť hodín telesnej výchovy, ale majú ju prevažne popoludní po skončení vyučovania. Práve s absenciou športových aktivít či klubov po vyučovaní (častokrát zdegradovaných na stráženie detí) u nás prichádza veľa detí o možnosť pravidelne športovať.
Všetky školské a mimoškolské pohybové aktivity sú pre budovanie pozitívneho vzťahu k pohybu veľmi dôležité. Avšak netreba zabúdať na to, že dôležitou súčasťou športovej motivácie sú rodičia prostredníctvom návykov, ktoré deti od nich preberajú. Nestačí, ak budú deti vidieť, ako ich rodičia športujú, ale je potrebné vytvárať čo najviac spoločných športových aktivít. A to, čo v mladšom veku síce ofrflú a bude rodičov stáť viac námahy a „obchodovania“, bude pre deti vo vyššom veku samozrejmosťou. Skvelým príkladom je turistika. „Účel svätí prostriedky a ja som za to, že deti treba odmeňovať a kľudne s nimi kupčiť, že pôjdu s vami na túru. Keď budú mať 20 rokov a pôjdu na čunder so spolužiakmi, tak už to proste budú mať v sebe,“ myslí si Viktor Bielik a spomína na kamaráta sťažujúceho sa na skutočnosť, že jeho deti s ním turistiku odmietajú, pretože zameškal ten správny moment na začiatku. Nehovoriac o tom, že tieto návyky budú následne prenášať aj na svoje deti. 
„Aj juniorský majster sveta môže byť na bagetách, no čím je človek starší, tak ho to postupne dobieha. Navyše, keď deti prídu do seniorských kategórií, kde ich musíme viac zaťažovať, zrazu sa u nich v dôsledku nesprávnej stravy môžu objavovať vo zvýšenej miere napríklad únavové zlomeniny,“ hovorí Viktor Bielik, dekan FTVŠ UK. Paradoxne však nikdy nebola venovaná väčšia pozornosť výžive ako dnes. Častokrát sa bavíme o proteínoch, no nehovoríme o strukovinách – šošovici, fazuli či hrachu –, ktoré sú obrovským zdrojom bielkovín, vlákniny, škrobov či minerálov a tvorili základ stravy našich predkov. Najdôležitejšie je však znížiť konzumáciu polotovarov. Napríklad aj pri pečive potrebujeme, aby kvasinky spracovali škroby a bielkoviny v obilninách tak, aby to bolo pre človeka čo najlepšie stráviteľné. Dieťa vyrastajúce na priemyselne a chemicky upravenej potrave, plnej aditív a konzervantov, to všetko má negatívny vplyv na jeho tráviaci trakt a mikroflóru výrazne ovplyvňujúcu jeho imunitný systém. 
 
TIP: Odborníci sa zhodujú, že za obezitu detí môžu samotní rodičia. Neurobte chybu aj vy a inšpirujte sa ako jednoducho sa môžete obezite u vášho dieťaťa vyhnúť.
Predovšetkým tie, ktoré nemajú predĺženú trvanlivosť. Aby dieťa malo pol kila ovocia a zeleniny za deň. Aby malo dostatok obilnín, pretože potrebuje vlákninu. A aby sme naše baktérie, ktoré žijú v čreve, nakŕmili, potrebujeme, aby deti prijímali v dostatočnej miere kyslomliečne výrobky. „Pokiaľ mamička kúpi nejakú celozrnnú žemľu v supermarkete, kde to prišlo mrazené a namiesto štandardného kvasenia tam dali booster, vďaka ktorému to za pol hodinu vykvasilo, tak napriek tomu, že na nás z tej žemle „žmurkajú“ nejaké semiačka, ja to nepokladám za zdravé,“ hovorí Viktor Bielik, dekan FTVŠ UK. V stravovaní je, samozrejme, rovnako dôležitý aj režim – mali by sme zabezpečiť, aby dieťa nevyjedalo celý deň. 

Každý z nás chce svoje deti vychovať tak, aby boli v živote šťastné. Budovanie lásky k športu čo najprirodzenejším spôsobom je jedna z kľúčových úloh rodičov, pretože bez nej je cesta k šťastnejšiemu, úspešnejšiemu a zdravšiemu životu nemožná. „My, Slováci, nie sme úplne národ, ktorý by sa veľmi hlásil k športu. Možno radi na šport pozeráme a veľmi radi ho komentujeme a kritizujeme,“ hovorí na rovinu Viktor Bielik. Ak pri výchove detí zanedbáme ten správny moment, budeme to celý zvyšok života ľutovať.