Čo je teda udržateľné cestovanie?

 Koncept tohto cestovania sa snaží o to, aby turizmus vplýval čo najmenej na prostredie a dovolil tak prežiť originálnym kultúram, tradíciám, životnému prostrediu a spôsobu života domácich. Je to vlastne prístup cestovania, ktorý má najmenší negatívny vplyv na našu planétu a vďaka ktorému sa môžete stať zodpovednejším cestovateľom. 

Ako sa stať zodpovedným cestovateľom?

Či už chcete alebo nie, samotný cestovný ruch má environmentálnu, ekonomickú a kultúrnu záťaž. Existujú však spôsoby, ktoré dokážete  pri cestovaní ovplyvniť. Ponúkame vám pár tipov:

PRED CESTOU

  • urobte si prieskum - skôr ako vycestujete preskúmajte hotely a plánujte svoje cesty. Pýtajte sa v cestovných kanceláriách, či na iných miestach a dajte vedieť, že udržateľnosť je pre vás dôležitá.  Máte možnosť rozhodnúť sa, kam dáte svoje peniaze a čo s nimi podporíte.
  • vyskúšajte bývanie u domácich alebo kemping – vyskúšajte nové spôsoby ubytovania ako napríklad malé lokálne penzióny alebo dokonca kempovanie. Je to zaručený spôsob ako zabezpečiť, aby vaše peniaze išli priamo do miestnej ekonomiky a udržali  tak pri živote aj malé podniky. Zároveň tým  posilníte rozvoj miestnej komunity.
  • vyberte si ubytovanie, ktoré podporuje environmentálnu zodpovednosť - pri hľadaní vám môže pomôcť aj medzinárodná environmentálna značka Green Key, ktorá patrí do hlavného štandardu v oblasti environmentálnej zodpovednosti a udržateľnej prevádzky v cestovnom ruchu. Táto eko značka sa udeľuje ubytovacím a iným pohostinským zariadeniam a získalo ju viac ako 3 600 hotelov a iných zariadení v 60 krajinách. Na svete však existujú ubytovania, ktoré túto značku nemajú, ale majú zelený certifikát. Ak máte pochybnosti o iniciatívach hotela v oblasti udržateľnosti, preskúmajte jeho ekologické akreditácie.
  • znížte váhu svojej batožiny - to čo si na cestu zbalíte, je rovnako dôležité ako to, koľko si toho zoberiete. Dopredu si naplánujte svoj šatník a namiesto veľkého kufra, si zoberte len príručnú batožinu. Čím viac závažia (lietadlá a autá musia niesť), tým viac paliva spália. Čo znamená viac uhlíka vypustených do atmosféry a rýchlejšie otepľovanie. Niektoré ekologické vychytávky vám dokážu znížiť nie len váhu batožiny, ale i priestor pri cestovaní. 
  • nevytvárajte zbytočný odpad - správa WWF zistila, že turisti každoročne spôsobujú 40% nárast odpadu, ktorý sa dostáva do Stredozemného mora a 95% z toho sú plasty. Preto je dôležité už pri balení rozmýšľať ako obmedziť odpad. Skúste si zvoliť ekologickejšie alternatívy namiesto jednorazových plastov - napríklad súprava príborov na opakované použitie, nákupná taška, pohár na opakované použitie alebo kvalitná fľaša s vodným filtrom.

CESTOVANIE:

  • využite MHD, bicykel alebo chôdzu – pokiaľ môžete obmedzte taxíky, či prenájom áut. Viac využite verejnú dopravu či minibusy, ktoré vás odvezú aj na dlhšie vzdialenosti. Pokiaľ zvolíte bicykel alebo chôdzu, urobíte tak niečo nielen pre seba, ale i pre životné prostredie.
  • cestujte vlakom - pri tomto cestovaní môžete ušetriť až 90 % emisií CO2 v porovnaní s leteckou dopravou. Pri krátkom lete napríklad z Bratislavy do Paríža na jedného pasažiera pripadá cca. 222kg CO2. To je asi toľko CO2, ako keby 1 pasažier cestoval 8,5x vlakom. 
  • uprednostnite elektromobily alebo hybridné auta – ak cestujete na dovolenku autom, uprednostnite elektro autá
  • menej lietajte - podľa Medzinárodnej asociácie leteckej dopravy sa letectvo podieľa asi 2 % na celosvetových globálnych emisiách uhlíka a je jedným z najrýchlejšie rastúcich znečisťovateľov. Najlepším prístupom pre udržateľné cestovanie  je obmedziť samotné lietanie. 
  • uprednostnite priamy let - ak už musíte letieť, vyberte si najkratší a najpriamejší let do vašej destinácie. Pri leteckej doprave až 25% emisií vzniká pri vzlete a pristátí.

 NA MIESTE ODDYCHU:

  • minimalizujte odpad v hoteloch - veľa vecí práve v hoteloch je určených na jedno použitie. Jednoduchými krokmi môžete aj tento odpad ovplyvniť.  Prineste si vlastné toaletné potreby a nepoužite hotelové malé fľaštičky; uteráky zaveste tak, aby ich denne nemuseli vymieňať.
  • šetrite elektrinu - môžete na každom mieste. Skôr ako odídete z miestnosti vypnite svetlá, klimatizáciu, televíziu a  iné spotrebiče.  
  • vyhnite sa zvieracím atrakciám, ktoré inzerujú blízke stretnutia so zvieratami, pretože môžu byť neetické. Rozhodnite sa radšej pre atrakciu, ktorá vám umožní pozorovať zviera v jeho prirodzenom prostredí v bezpečnej a rešpektujúcej vzdialenosti. 
  • dbajte na  zodpovedné šnorchlovanie a potápanie -  korálové útesy sú ohrozené v celosvetovom meradle a miznú dvakrát rýchlejšie ako dažďové pralesy. Dávajte si pozor, aby ste sa nedotkli alebo nešliapali po koráloch, pretože by to mohlo poškodiť už aj tak krehký ekosystém. 
  • používajte opaľovacie krémy bezpečné pre korálové útesy , ktoré sú schválené ako účinné opaľovacie prípravky FDA. Pretože zvyčajne obsahujú oxid zinočnatý alebo oxid titačitý, ktoré škodia korálom
  • dajte prednosť lokálnym jedlám – váš zážitok z cestovania sa tak prehĺbi a vy máte šancu spoznať krajinu aj podľa jej chutí. Zároveň podporíte lokálne reštaurácie, pekárničky a tým pádom aj lokálnu ekonomiku. Ak nebudete jesť vonku, využite farmárske trhy namiesto nakupovania vo veľkých reťazcoch supermarketov. Potraviny od farmárov boli vypestované lokálne, čo prispieva aj k zníženiu uhlíkovej stopy z prepravy.  
  • kúpte si suveníry od miestnych remeselníkov - pokiaľ je to možné, podporte radšej miestneho umelca. V klasických obchodoch so suvenírmi sú veľakrát produkty vyrobené v inom štáte a iba dovezené lietadlom. Vyhnite sa však akýmkoľvek suvenírom, ktoré boli vyrobené zo živočíšnych produktov  ako je kožušina, kosti alebo perie. Mohli by ste tak prispieť k nelegálnemu obchodu s voľne žijúcimi zvieratami. Nelegálny obchod s voľne žijúcimi zvieratami ohrozuje budúce prežitie mnohých druhov.  
  • rešpektujte domácu kultúru a miestnych obyvateľov – pretože svet by tak prišiel o svoju rozmanitosť a všetky destinácie by boli úplne rovnaké.  Vy ste predsa na návšteve, tak sa skúste čo najviac prispôsobiť.   . 
  • A ako ešte môžete podporiť udržateľné cestovanie?
  •  
  • Jednoducho! Podeľte sa o svoje zážitky so svojimi priateľmi, rodinou, kolegami, na sociálnymi sieťach. Šírte informácie o trvalo udržateľnom cestovaní, pretože čím viac ľudí o tom bude počuť, tým viac bude chránená príroda pre naše ďalšie generácie.
  •  
  • Prajeme krásne cestovanie!