V týchto dňoch dostávajú všetci sporitelia v 2. pilieri do svojich poštových alebo mailových schránok výpis zo svojho osobného dôchodkového účtu. Ten obsahuje prehľad o výške úspor, príspevkoch zamestnávateľa, ich zhodnotení aj poplatkoch za správu. Po novom sa sporiteľ z výpisu navyše dozvie aj prognózu svojho dôchodku. „Ide o novú, pre sporiteľa užitočnú informáciu o tom, aká bude pravdepodobne jeho celková nasporená suma na dôchodkovom účte pri jeho odchode do dôchodku, aj orientačná výška dôchodku. A to za predpokladu normálneho, dobrého, ale aj zlého vývoja na finančných trhoch. Aktuálny výpis tak obsahuje prognózu dôchodku v pesimistickom, základnom aj optimistickom scenári pri zohľadnení inflácie,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Allianz - SDSS Miroslav Kotov.
O tom, aká bude v skutočnosti výška dôchodku, závisí vo veľkej miere od sporiteľa a jeho zvolenej investičnej stratégie. „Stále platí, že ak má sporiteľ menej ako 40 rokov, časť úspor by mal mať uložených v akciových fondoch, ktoré majú v dlhšom časovom horizonte väčší potenciál zhodnotenia ako v garantovaných fondoch,“ upozorňuje M. Kotov.
Aktuálne si vo fondoch najväčšej dôchodkovej správcovskej spoločnosti Allianz - SDSS sporí viac ako 470-tisíc sporiteľov. Približne 20 % z nich si sporí iba v akciovom fonde PROGRES, 65% má svoje úspory uložené iba v garantovanom fonde GARANT a 15% sporiteľov využíva možnosť mať svoje úspory rozložené v oboch dôchodkových fondoch.
Celosvetová pandemická kríza ovplyvnila vývoj aj na finančných trhoch a fondy zažili turbulentný vývoj. Ihneď po vypuknutí korona krízy akciové fondy poklesli, avšak veľmi rýchlo sa opäť zotavili. Aj tu sa potvrdilo, že robiť unáhlené rozhodnutia sa pri dôchodkovom sporení neopláca. „Kto v strese presunul úspory z akciového negarantovaného fondu, pripravil sa o šancu participovať na opätovnom náraste akciových trhov,“ uzatvára M. Kotov.
Viac informácií nájdete na stránke www.asdss.sk.