1. Trh s komerčným využitím dronov v najbližších troch rokoch niekoľkonásobne stúpne, počet dronov sa vyšplhá na 4,7 miliónov
  2. Poistenie bezpilotného lietadla sa dá prirovnať k PZP
  3. Allianz – SP mesačne poistí desiatky dronov

Priemyselné kontroly, letecké snímkovanie, pohraničné hliadkovanie, distribúcia tovaru, núdzové zásobovanie, prieskumy rastu plodín, ale aj na rekreačné účely. Využitie bezpilotných lietadiel, známych aj ako drony, stúpa a prudko rastie aj ich popularita. Čoraz častejšie sa využívajú aj v poisťovníctve, najmä pri likvidácií poistných udalostí. Podľa nedávnej štúdie Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) s názvom Rise of the Drones do roku 2020 počet dronov stúpne až na 4,7 milióna.


Biznis s dronmi stúpne niekoľkonásobne

„Komerčné využívanie dronov aj v ďalšom desaťročí výrazne stúpne, pretože sú veľmi užitočné pri vykonávaní pomocných alebo nebezpečných prác,“ vysvetľuje Thomas Kriesmann, upisovateľ leteckého poistenia v AGCS. Okrem eliminácie niektorých výškových prác alebo rozvozu tovaru do ťažko dostupných oblastí pomáhajú drony aj v poisťovníctve. Allianz ich využila napríklad po explóziách v čínskom prístave v Tchien-ťin pred dvomi rokmi, keď vďaka nim zaobstarala záznamy pre likvidátorov poistnej udalosti prakticky ihneď po tragických výbuchoch a mohla tak okamžite začať pracovať na výpočte poistného plnenia. Podľa odhadov stúpne trh, ktorý sa zaoberá komerčným využívaním dronov, z dnešných 2 miliárd dolárov (1,84 mld. eur) do roku 2020 na približne 127 miliárd (117,1 mld. eur).



Počet poistených dronov rastie

Okrem množstva výhod používanie dronov so sebou nesie aj množstvo rizík a pri nehode môžu spôsobiť obrovské škody. Pre stúpajúci trend lietajúcich robotov Allianz – Slovenská poisťovňa pred tromi rokmi rozšírila svoju ponuku o nový druh poistenia, a to poistenie zodpovednosti za škodu vyplývajúcu z prevádzky bezpilotného lietadla. Toto poistenie by sa dalo jednoducho prirovnať k PZP vozidla. V prípade nehody kryje škodu spôsobenú dronom inej osobe a na jej majetku, nie však škodu na samotnom drone. „O toto poistenie je veľmi veľký záujem, mesačne poistíme desiatky dronov. V prípade vzniku poistnej udalosti kryjeme škody až do výšky 950-tisíc eur,“ vysvetľuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Na Slovensku musia byť všetky bezpilotné lietadlá s hmotnosťou nad 20 kg evidované na Dopravnom úrade a musia byť poistené. V prípade, že sa dron akejkoľvek hm hmotnosti využíva na fotografovanie či filmovanie, musí mať povolenie na tzv. výkon leteckých prác. Aktuálne eviduje Dopravný úrad dohromady 95 dronov a vydal 26 povolení na vykonávanie leteckých prác bezpilotným lietadlám.

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?