Prečo športovci dopujú, keď tým môžu ohroziť svoj život? Odpoveď je pomerne jednoduchá. Pretože chcú uspieť, získať medaily, sponzorov alebo nové profesionálne kontrakty. 
Aj keď by sa mohlo zdať, že doping je doménou profesionálnych športovcov, opak je pravdou. Odborníci upozorňujú na čoraz viac prípadov medzi amatérmi. V nádeji, že rýchlo dosiahnu svoj cieľ, siahajú po látke, ktorá im môže ublížiť. „Zaradila by som sem napríklad mladých chalanov v tínedžerskom veku, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu bez častej návštevy posilňovne. Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí chcú rýchlo schudnúť,“ vysvetľuje Kamila Chomaničová, farmaceutka a odborná pracovníčka Antidopingovej agentúry SR. 
Veľkou témou sú takisto energetické nápoje, ktoré obľubujú aj tínedžeri a z dlhodobého hľadiska môžu so sebou prinášať kilá navyše. „Tieto nápoje okrem iného obsahujú kofeín, ktorý deti v podstate nemajú prečo prijímať. V prípade dospelých platí, že by si mali rozmyslieť, kedy takýto nápoj prijímať, iba ak ich čaká náročná fyzická alebo psychická aktivita. Samozrejme, ani pre dospelých nie je vhodné piť energetické nápoje každý deň,“ zdôrazňuje odborníčka. A ako je to s kofeínom, ktorý vyhľadávajú aj mnohí z nás? „Priemerná šálka kávy, má približne 100 miligramov kofeínu a tých 200 až 400 miligramov kofeínu denne je ešte zdraviu prospešné. Keď už ideme do vyšších dávok, tak tam sa môžu dostaviť aj určité zdravotné dôsledky a vyvíja sa aj tolerancia a závislosť na kofeíne,“ tvrdí Kamila Chomaničová. 
Kamila Chomaničová
Kamila Chomaničová, farmaceutka a odborná pracovníčka Antidopingovej agentúry SR
Nemusíme byť zarytí športoví fanúšikovia, aby sme si spomenuli na niektorých športovcov – hrdinov, z ktorých sa razom stali podvodníci a klamári. Príklad amerického cyklistu Lanca Armstronga pozná aj laik. Prečo zásada fair play v praxi vždy neplatí? „Jedno sa hovorí, druhé sa koná. Keď máme prednášky s deťmi, tak im doping prirovnávame k podvádzaniu na písomke. Ak si športovec neverí, alebo nemá natrénované a chce dosiahnuť najlepší výsledok, tak sa často snaží dopomôcť si nedovoleným spôsobom,“ vysvetľuje Kamila Chomaničová a pokračuje: „Športovec pri dopingu naozaj riskuje. Možno sa mu na to nepríde hneď, no odhaliť doping sa dá aj po desiatich rokoch.“ Vybrané vzorky športovcov laboratóriá skutočne uchovávajú dlhšie obdobie.  
Tak ako ide míľovými krokmi dopredu doping, zlepšujú sa aj metódy odhaľovania zakázaných látok. V praxi to znamená, že možno dnes ešte nevieme odhaliť látky, ktoré športovci užívajú, no o päť či desať rokov ich laboratóriá odhalia. „Ťažko povedať, či si športovci uvedomujú aj zdravotné následky, keď po niečom siahnu. Je to na ich svedomí, či sa im oplatí riskovať vlastné zdravie. V prípade odhalenia navyše dostanú nálepku podvodníka,“ hovorí Kamila Chomaničová.
 
TIP: Šport pozitívne vplýva aj na naše mentálne zdravie. Prečo je mentálne zdravie také dôležité?
Okrem zakázaných látok odborníci v laboratóriách skúmajú aj látky z tzv. monitorovaného zoznamu. Patria tam napríklad aj kofeín, nikotín či kodeín. „Často sa môže stať, že látka je športovcami zneužívaná ako napríklad tramadol. Je to liečivo na potláčanie stredných až silných bolestí. Niektorí športovci si ho totiž zvykli dať pred súťažou, čím znížili vnímanie bolesti,“ vysvetľuje Kamila Chomaničová a pokračuje: „Od budúceho roka už bude v zozname zakázaných látok medzi narkotikami.“
Veľkým hitom najmä medzi hokejistami je žuvací tabak. Tento trend prišiel pravdepodobne z Ameriky a vidíme ho aj v nižších vekových kategóriách. „Žuvací tabak si dávajú klasicky pod hornú peru. Oproti fajčeniu klasických cigariet je pri takomto príjme nikotínu nástup účinku ešte vyšší. Takisto jeho odoznenie je pomerne rýchle, a preto sa rýchlo vyvíja tolerancia a závislosť,“ upozorňuje odborníčka a pokračuje: „Stalo sa trendom, že keď si hokejisti počas zápasu alebo tréningu nemôžu dať žuvací tabak pod hornú peru, tak si ho dajú do korčule medzi dva prsty na nohe. Nechcem si predstaviť, ako tie nohy vyzerajú, môžu chytiť infekciu, zápal a dopadnúť veľmi zle.“