1. Účastníci finančného trhu na svojich webových sídlach uverejnia informácie o svojich politikách v súvislosti so začlenením rizík ohrozujúcich udržateľnosť do svojho investičného rozhodovacieho procesu.
Riziká ohrozujúce udržateľnosť chápeme ako súbor environmentálnych a sociálnych udalostí a udalostí v oblasti správy a riadenia (ESG), alebo podmienok, ktorých výskyt môže negatívne ovplyvniť aktíva, ziskovosť alebo povesť Allianz SE, alebo niektorej zo spoločností patriacich do skupiny. Príkladom rizík ohrozujúcich udržateľnosť sú klimatické zmeny, strata biodiverzity, porušenie platných pracovných noriem, či korupcia.
Allianz SE zaviedla celoskupinový prístup k integrácii udržateľnosti do celého investičného procesu pre všetky poisťovne skupiny Allianz. To znamená, že na všetko poistné prijaté od klientov (s výnimkou poistného za produkty investičného poistenia) sa vzťahujú rovnaké kritériá udržateľnosti. To platí aj pre ASP a investičnú stratégiu pre naše vlastné investičné portfólio (poistné investičné aktíva). Tento celoskupinový prístup zabezpečuje, že riziká ohrozujúce udržateľnosť sa zvažujú počas celého investičného rozhodovacieho procesu, vrátane správy aktív a pasív, investičnej stratégie, riadenia správcov aktív, monitorovania investícií, a riadenia rizík.
Správu aktív vykonávajú vybraní správcovia aktív, pričom sú pre nich stanovené jasné požiadavky na začlenenie rizík ohrozujúcich udržateľnosť.
Pri investovaní poistných investičných aktív sledujeme komplexný a odborne podložený integračný prístup udržateľnosti, ktorý pozostáva z nasledujúcich šiestich prvkov:
1. Výber, poverenie a monitorovanie správcov aktív:
Okrem ekonomických aspektov prihliada ASP aj na environmentálne a sociálne faktory a na faktory v oblasti správy a riadenia. Všetci správcovia aktív, ktorí investujú v mene ASP, sú povinní byť v súlade s dlhodobým investičným horizontom skupiny Allianz, musia mať rovnaký postoj ku klimatickým zmenám (t. j. riadiť sa klimatickými cieľmi skupiny Allianz) a musia do svojho investičného procesu zahrnúť riziká a príležitosti v oblasti udržateľnosti. V zásade musia mať všetci správcovia aktív spravujúci investičné aktíva poisťovní skupiny Allianz zavedenú vhodnú kvalifikovanú politiku udržateľnosti. Allianz SE definovala povinné a nepovinné, ale vysoko odporúčané kritériá pre kvalifikovanú politiku udržateľnosti, ktorú musia správcovia aktív dodržiavať. Okrem toho sú povinní dodržiavať kritériá vylúčenia definované spoločnosťou Allianz SE (podrobnosti pozri v bode 4). Správcovia aktív sú pozorne monitorovaní investičnými manažérmi z hľadiska dodržiavania príslušných kritérií vylúčenia, nasledovania vlastných politík udržateľnosti a zosúladenia svojich aktivít s dlhodobými záujmami skupiny Allianz v oblasti klímy.
2. Identifikácia, analýza a riešenie potenciálnych rizík ohrozujúcich udržateľnosť:
Investičné transakcie do tried aktív, ktoré nie sú obchodované na regulovanom trhu, ako napr. do nehnuteľností, infraštruktúry alebo „private placement“, sleduje ASP v spolupráci s AIM SE, a internými a externými správcami aktív skupiny podľa definovaných kritérií udržateľnosti[1]. Tieto kritériá sú založené na medzinárodných štandardoch pre osvedčené postupy a zahŕňajú aspekty ako riziko biodiverzity, riziko pre chránené oblasti, ochrana zamestnancov, riziko pre miestne komunity, intenzita skleníkových plynov pre aktíva s vysokými emisiami, kde sa vyžaduje plán dekarbonizácie, a všeobecné riziká a vplyvy udržateľnosti. Keď sa zistí takéto riziko súvisiace s (potenciálnou) transakciou, začne sa povinné posúdenie na úrovni manažérov skupiny Allianz. Tí rozhodnú, či sa môže v transakcii pokračovať, alebo sa môže pokračovať pod podmienkou, že sa emitent zaviaže k zmierneniu a riadeniu identifikovaných rizík, alebo je nutné transakciu odmietnuť z dôvodov ohrozenej udržateľnosti. Pri investíciách do kótovaných tried aktív, ako sú štátne dlhopisy, podnikové dlhopisy a verejne obchodovateľné akcie, používame údaje ESG od externého poskytovateľa údajov MSCI ESG Research v spojení s vlastným výskumom na posúdenie materiálnych rizík ohrozujúcich udržateľnosť (ako sú emisie skleníkových plynov, toxické emisie a odpad, riadenie práce, a pod.) a zohľadňujeme ich pri riadení portfólia.
3. Aktívne vlastníctvo:
- Bilaterálne zapájanie: V mene všetkých svojich dcérskych poisťovacích spoločností nadväzuje Allianz SE dialóg s vybranými spoločnosťami, do ktorých sa investuje a v ktorých identifikovala systematické riziká ohrozujúce udržateľnosť. Cieľom politiky zapájania je posilniť riadenie týchto rizík v spoločnosti, do ktorej sa investuje, a podporiť zlepšenie jej celkového výkonu v oblasti udržateľnosti. Významná zmena môže trvať aj niekoľko rokov. Zapájanie je priebežný proces, ktorý prináša konkrétne výsledky a zároveň je prínosný pre obe strany. Allianz SE by k tejto pozitívnej zmene nemohla prispieť, ak by automaticky odpredala svoje investície. Ak sa však ukáže, že politika zapájania neprináša žiadané výsledky, môžeme aktíva určitých emitentov odpredať. Naši interní správcovia aktív Allianz Global Investors (ďalej aj ako „AllianzGI“) a PIMCO sa navyše angažujú v oblasti ESG aj v súvislosti so svojimi spravovanými aktívami, vrátane investičných aktív skupiny Allianz.[2]
- Kolaboratívne zapájanie: Spolupráca môže mať formu viacerých investorov oslovujúcich jednu spoločnosť, alebo viacero spoločností a ich celý hodnotový reťazec v jednom sektore. Spolupráca konsoliduje úsilie zainteresovaných strán, čo umožňuje efektívnejšie a na riešenie orientované diskusie na vyššej úrovni. Allianz SE podporuje takéto kolaboratívne zapájanie všade, kde je to možné, ako lepšiu a efektívnejšiu formu investičného správcovstva, najmä prostredníctvom iniciatív, ako je Climate Action 100+.
- Zapájanie správcov aktív: Program zapojenia správcov aktív zahŕňa správcov aktív na súkromných a verejných trhoch. Správcovia aktív majú intenzívne vzťahy so spoločnosťami, do ktorých sa investuje, a organizačnú štruktúru, odborné znalosti a analytické schopnosti na posúdenie a zapojenie spoločností, často prostredníctvom špecializovaných správcovských tímov. Skupina Allianz jasne komunikuje svoje záujmy správcom aktív a podporuje ich, aby zosúladili svoje investície a správcovské aktivity tak, aby čo najlepšie reprezentovali dlhodobé záujmy skupiny Allianz v oblasti udržateľnosti a klímy.
- Hlasovanie: Hlasovacie práva vykonávajú AllianzGI, alebo externí správcovia aktív, ktorí spravujú aktíva v mene ASP. Podrobnosti o pravidlách hlasovania Allianz Global Investors a záznamy o hlasovaní nájdete tu.
4. Reštrikcie a vylúčenia pre určité sektory, spoločnosti a krajiny[1]:
(Uvedené sa týka vlastných investícií ASP, netýka sa aktív v rámci investičného životného poistenia, štruktúrovaných finančných nástrojov a počiatočných vkladov.)
Patria sem:
(1) spoločnosti angažované v kontroverzných a jadrových zbraniach (zbrane, na ktoré sa vzťahujú tieto medzinárodné dohovory: Ottawská zmluva, Dohovor o kazetovej munícii, Dohovor o biologických zbraniach, Dohovor o chemických zbraniach, Zmluva o nešírení jadrových zbraní (NPT);
(2) modely založené na obchodovaní s uhlím[2];
(3) krajiny, kde dochádza k hrubému porušovaniu ľudských práv a kde sa vyskytujú závažné problémy v oblasti riadenia udržateľnosti;
(4) vylúčenie a/alebo obmedzenia sa týkajú aj emitentov s vysokými rizikami ohrozujúcimi udržateľnosť, pri ktorých politiky zapájania neboli úspešné;
(5) obmedzenie investovania do nekonvenčných ropných a plynárenských modelov a obchodných modelov založených na rope a plyne.
5. Riziká súvisiace s klimatickými zmenami a záväzky znižovania emisií skleníkových plynov:
Obmedzenie globálneho otepľovania a klimatických zmien považuje skupina Allianz za svoju najvyššiu prioritu. Zaviazali sme sa, že vynaložíme maximálne úsilie pri dosahovaní cieľa Parížskej dohody o zmene klímy. Sme presvedčení, že dosiahnutie takého cieľa si vyžaduje rýchle zníženie emisií skleníkových plynov v globálnej ekonomike a dosiahnutie čistých nulových emisií do roku 2050. Allianz SE identifikuje a riadi riziká a príležitosti spojené so zmenou klímy na niekoľkých úrovniach:
- z investičných aktív skupiny Allianz chceme najneskôr do roku 2040 postupne odstrániť modely založené na obchodovaní s uhlím. To znamená postupné znižovanie limitov zo súčasných 25 % na 0 % najneskôr v roku 2040;
- obmedzíme financovanie obchodných modelov založených na rope a uhlí[3];
- Allianz SE je zakladajúcim členom Aliancie vlastníkov aktív s čistými nulovými emisiami skleníkových plynov (Net-Zero Asset Owner Alliance, skrátene AOA) iniciovanej OSN. Členovia aliancie, a teda aj skupina Allianz, sa zaviazali, že ich portfólio bude zosúladené s cieľom maximálneho zvýšenia teploty o 1,5°C, tzn. cieľom čistých nulových emisií skleníkových plynov z portfólia do roku 2050. Allianz SE stanovila pre skupinu Allianz krátkodobé ciele pre rôzne vybrané triedy aktív, ako sú kótované a nekótované podnikové dlhopisy a portfóliá obchodovaných akcií, priame a spoločné aktíva v oblasti nehnuteľností, a pôžičky na komerčné nehnuteľnosti[4]. Krátkodobé ciele sa obnovujú na 5-ročnej báze, pričom referenčný rok je 2019.
6. Záťažové testy klimatických zmien a analýza scenárov:
Úvahy o zmene klímy (najmä riziko prechodu a fyzické riziko) sú neoddeliteľnou súčasťou poistnej a investičnej stratégie skupiny Allianz. Allianz SE používa rôzne kvantitatívne a kvalitatívne prístupy na vykonávanie testov klimatických záťaží a analýz scenárov s ohľadom na dlhé časové horizonty, v ktorých sa môže zmena klímy rozvinúť, a s ohľadom na vysokú neistotu budúceho klimatického a ekonomického vývoja. Allianz SE vykonáva analýzy citlivosti a scenárov s časovým horizontom do roku 2050 vrátane scenárov pre usporiadaný alebo neusporiadaný prechod, ako aj bez prechodu so zvýšenou úrovňou fyzického rizika.
ASP je zapojená aj do procesu výberu fondov pre produkty investičného životného poistenia, kde investičné riziko nesie klient, a teda aj riziko ohrozujúce udržateľnosť fondov a iných jednotiek, do ktorých sa investuje poistné. ASP vyžaduje, aby správcovia aktív podielových fondov (podkladových aktív investičného životného poistenia) boli signatármi Zásad zodpovedného investovania (PRI), alebo prijali vlastnú politiku udržateľnosti spĺňajúcu požiadavky skupiny Allianz na zabezpečenie kvality. Na úrovni fondu ASP zvažuje riziká ohrozujúce udržateľnosť na základe ratingu Morningstar Sustainability Rating, ktorý hodnotí stupeň neriadených rizík ohrozujúcich udržateľnosť vzhľadom k porovnateľnej skupine fondov.
Viac informácií o riadení rizík ESG v investičných procesoch skupiny Allianz nájdete v Allianz Group Sustainability Report a v Sustainability Integration Framework.
Preskúmanie zverejnenia (podľa článku 12 SFDR): Toto vyhlásenie podľa článku 3 SFDR sa pravidelne aktualizuje. Prehľad zmien nájdete na konci textu.