Až 80 percent úrazov vzniká podľa Allianz - SP na slovenských svahoch

20. december 2019
  1. Zlomeniny končatín, vykĺbenia, podvrtnutia, poranenia kĺbov, otrasy mozgu a odreniny sú najčastejšie úrazy z lyžovačiek
  2. Európsky preukaz nepokryje transport v prípade úrazu
  3. Príčinou väčšiny úrazov na svahu je zrážka s iným lyžiarom. Nezabúdajte preto na poistenie zodpovednosti

Zimné mesiace lákajú mnohých Slovákov urobiť si dovolenku na horách, ktorá je spojená s lyžovaním. Na lyžovačke môžu nastať aj nepríjemné chvíle, a to v momente, keď sa zraníte, okradnú vás, alebo spôsobíte škodu niekomu inému. „Najčastejšie úrazy, ktoré nám klienti z lyžovačiek hlásia, sú vykĺbenia, podvrtnutia, zlomeniny horných alebo dolných končatín a rebier, poranenia kĺbov, členkových a kolenných väzov, ale aj otrasy mozgu, odreniny a rany zo zľadovatenej plochy svahu. Tieto úrazy vznikajú väčšinou narazením do iného lyžiara, nabratím nekontrolovateľnej rýchlosti končiacej pádom, narazením do snežného dela alebo výskokmi cez umelo urobené skokanské mostíky,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

 

Slovenské svahy sú rizikovejšie

Podľa štatistík Allianz – SP až 80 % úrazov vzniká na slovenských svahoch, zvyšných 20 % hlásia klienti zo zahraničia, najmä z Rakúska, Talianska a Francúzska. „Riešili sme prípad, keď sa lyžiarka spustila z kopca a nabrala nekontrolovateľnú rýchlosť, pričom neudržala rovnováhu a spadla. Pri náraze si vykĺbila rameno s dobou liečenia 45 dní. Ďalší lyžiar si pri páde vo veľkej rýchlosti pretrhol skrížený kolenný väz. Zo zranenia sa liečil 90 dní,“ vymenúva L. Muthová.

Úrazy sa stávajú aj pri sánkovaní, ale aj pri zosadaní z lanovky. „Lyžiar začiatočník neskoro vysadol zo sedačkovej lanovky, jeho lyže pri zoskoku nabrali rýchlosť a vrazil do lyžiara, ktorému zlomil rebro. Ďalší úraz vznikol pri sánkovaní medzi stromami. Osoba sediaca vpredu utrpela poranenie kolena s liečením 65 dní. V inom prípade otec ťahal dieťa na saniach po zasneženej ceste, robil s ním vývrtky až dieťa zo saní vyletelo a utrpelo ľahký otras mozgu,“ dodáva L. Muthová.

 

Európsky preukaz nemusí stačiť

Ak utrpíte úraz v Európe, liečebné náklady vám kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Ten však nepokrýva napríklad náklady za transport, ktoré sa pri leteckom prevoze pohybujú aj v desaťtisícoch eur. Navyše, vo viacerých európskych krajinách sa platí spoluúčasť za ošetrenie či vysoké poplatky za lieky.

 

Nezabudnite na zodpovednosť

Na lyžovačke v zahraničí sa nemusíte zraniť len vy, ale taktiež môžete spôsobiť škodu na zdraví či majetku iného lyžiara. Takúto škodu si poškodení, najmä v zahraničí, neváhajú vymáhať aj súdnou cestou. „Príčinou väčšiny úrazov na svahoch býva, že do lyžiara, ktorý ide z kopca alebo stojí na kopci alebo pri vleku, narazí iný lyžiar. Odporúčame preto nezabúdať aj na poistenie zodpovednosti,“ upozorňuje L. Muthová.

Cena komplexného cestovného poistenia v rámci Európy, v ktorom máte zahrnuté pokrytie liečebných nákladov v neobmedzenej výške, úraz, kompenzáciu trvalých následkov, poistenie batožiny, asistenčné služby a zodpovednosť za spôsobenú škodu je 1,70 € na deň. Poistenie môžete uzatvoriť jednoducho online, sms-kou alebo telefonicky.

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?