Cesta autom či karavanom je pre Slovákov už roky obľúbeným spôsobom cestovania na dovolenku, a to najmä do okolitých európskych krajín. Práve počas leta eviduje Allianz – Slovenská poisťovňa zvýšený počet hlásení o škodách z havarijného a povinného zmluvného poistenia (PZP) hlásených zo zahraničia, najmä z okolitých krajín. „V minulom roku sme riešili 1 583 poistných udalostí vozidiel v celkovej hodnote 6,83 milióna eur,“ upresňuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová. Najviac škôd, až 367, nahlásili motoristi z Českej republiky. Nasledovalo Nemecko (331), Rakúsko (241), Maďarsko (171) a päticu najškodovejších krajín uzatvára prímorské Taliansko so 155 škodami na autách. Toto leto môžeme na dovolenku cestovať prakticky všade bez obmedzení, podľa Allianz môže byť preto škôd na vozidlách oveľa viac. „Očakávame, že štatistiky sa dostanú na úroveň pred koronou a počet škôd môže stúpnuť aj dvojnásobne. Napríklad v roku 2019 sme evidovali 3 305 škôd na vozidlách v zahraničí za viac ako 7 miliónov eur,“ dopĺňa L. Strnad Muthová.
1. Nezabudnite na poistenie vozidla
Pri ceste do zahraničia je prvoradé mať vozidlo kryté poistením. Či už ide o osobné vozidlo, dodávku, obytný karavan alebo obytný príves - ten musí byť poistený samostatne. Povinným zmluvným poistením (PZP) sú kryté výlučne škody, ktoré vodič spôsobí svojím vozidlom na majetku či zdraví iného a nevzťahuje sa na poškodenie jeho vlastného vozidla. Havarijné poistenie, na rozdiel od PZP, kryje škody na vlastnom vozidle. Tie môžu vzniknúť pri dopravnej nehode, pri živelných udalostiach ako víchrica, krupobitie či povodeň, ale aj pri krádeži či vandalizme. „V prípade nehody či poruchy vozidla asistenčná služba zabezpečí príchod cestnej služby, opravu vozidla na mieste, prípadne odťah auta do najbližšieho servisu, ktorý je schopný auto opraviť v čo najkratšom čase, ďalej zabezpečí ubytovanie v núdzi či poskytnutie náhradného vozidla,“ radí L. Strnad Muthová.
2. Zelená karta a povinná výbava
Doklad o tom, že auto je povinne zmluvne poistené (PZP), známy ako zelená karta, je po novom len v čierno-bielom formáte. Systém zelenej karty rieši náhradu škody, ktorú poistený vodič spôsobí v inej krajine Európy, ale aj v časti severnej Afriky, Izraeli či Iráne. Od júna minulého roka, vplyvom vojny na Ukrajine a následných sankcií, zelená karta neplatí v Rusku a Bielorusku. Povinná výbava auta ako lekárnička, rezervná pneumatika, počet reflexných viest či hasiaci prístroj, sa môže v jednotlivých krajinách líšiť. Pred odchodom sa preto uistite, čo platí práve v prejazdových krajinách a vo vašej cieľovej destinácii.
3. Pozor na únavu a mikrospánok
V snahe vyhnúť sa jazde počas horúceho dňa a doraziť do cieľovej destinácie čo najskôr, mnohí Slováci vyrážajú na nočnú cestu, často rovno po práci. Únava a zanedbávanie potrebných prestávok zvyšujú riziko mikrospánku za volantom.
4. V prípade nehody sa postará poisťovňa
Ak sa v zahraničí stanete účastníkom dopravnej nehody, alebo sa vám pokazí vozidlo, v prvom rade poskytnite prvú pomoc raneným a zavolajte záchrannú službu. Spíšte správu o nehode a škodu si nafoťte. „Po návrate zo zahraničia nezabudnite škodu na vozidle nahlásiť svojej poisťovni čím skôr, najneskôr do 30 dní od nehody,“ uzatvára L. Strnad Muthová.