- Prírodné živly napáchali v lete škody za takmer 2,2 milióna eur
- Až tretinu poistných udalostí spôsobil ľadovec
- Krupobitie najčastejšie poškodilo domy a vozidlá
Ľadovec najviac ničil domy a autá
Extrémne ničivé boli dve silné vlny krupobitia, ktoré sa v lete prehnali Slovenskom. „Po krupobití 6. júla nám klienti nahlásili 145 poistných udalostí. Ešte ničivejší bol ľadovec v posledný júlový víkend, keď v okolí Pezinka padali krúpy s veľkosťou pingpongových loptičiek a klienti nám len za jeden deň nahlásili 296 škôd za vyše 300-tisíc eur. Viac ako polovicu týchto hlásení tvorili škody na domoch a bytoch klientov. Najčastejšie išlo o poškodené strešné krytiny na domoch a terasách, zničené omietky a fasády, poškodené vonkajšie žalúzie, rolety, okenné sieťky proti hmyzu, záhradný nábytok, ale aj solárne panely,“ hovorí L. Muthová. Krúpy sa nevyhli ani vozidlám a spôsobili preliačiny na kapotách a strechách stoviek áut. Najväčšie škody spôsobil ľadovec v okresoch Pezinok, Michalovce, Trebišov, Veľký Krtíš, Dunajská Streda a Komárno. Mnohí poľnohospodári nahlásili zničenú úrodu viniča, pšenice, repky ozimnej, slnečnice a tekvice.
Pomôžu aj vlastné fotky
Ak už nastala škoda na vašom majetku, je potrebné poisťovni ju nahlásiť čo najskôr, a to telefonicky, cez internet alebo cez mobilnú aplikáciu. Poisťovňa s vami následne dohodne termín obhliadky. „Pri vzniku škody je dobré mať aj vlastnú fotodokumentáciu a tiež doložiť prípadné doklady, napríklad doklady o kúpe poškodených vecí. Škody, pri ktorých nie je potrebná obhliadka a klient si ich plánuje odstrániť svojpomocne, vybavíme už do 24 hodín od ich nahlásenia,“ vysvetľuje L. Muthová.
Poistite si výkyvy počasia
Klimatické zmeny, ktoré spôsobujú výkyvy počasia, dávajú pravidelné signály, že je rozumné chrániť svoj majetok poistením. „Pri poisťovaní svojej nehnuteľnosti alebo vozidla odporúčame myslieť aj na ochranu pred škodami spôsobenými počasím a do poistného krytia zahrnúť aj riziká ako krupobitie, záplavy, blesk či víchrica,“ dodáva L. Muthová.