A. Politiky v oblasti identifikácie a priorizácie hlavných nepriaznivých vplyvov na udržateľnosť
ASP posudzuje hlavné nepriaznivé vplyvy svojich investičných rozhodnutí na faktory udržateľnosti (toto sa nevzťahuje na investičné rozhodnutia pri podkladových investíciách produktov investičného životného poistenia). Tento prístup definujú a riadia záväzné interné politiky. Hlavné nepriaznivé vplyvy investičných rozhodnutí na udržateľnosť sú pre skupinu Allianz emisie skleníkových plynov (greenhouse gases, skrátene GHG), strata biodiverzity, nedostatok vody, nakladanie s nebezpečným odpadom a toxickými emisiami, porušovanie ľudských práv, BOZP, nepriaznivé vplyvy na menšinové komunity či pôvodné obyvateľstvo, úplatkárstvo a korupcia. Na ich elimináciu používame rôzne metódy ako sú napr. vylúčenia, podrobné investičné usmernenia, krátkodobé a dlhodobé ciele znižovania emisií a politiky zapájania (pozri časť B nižšie). Pri identifikácii a hodnotení hlavných nepriaznivých vplyvov berieme do úvahy viaceré ukazovatele v závislosti od ich významnosti pre príslušnú investíciu. Okrem toho sa skupina Allianz zaviazala k mnohým iniciatívam súvisiacim so zmierňovaním klimatických zmien. Aj záväzky vyplývajúce z týchto iniciatív zmierňujú potenciálne nepriaznivé vplyvy našich investičných rozhodnutí na faktory udržateľnosti.
B. Opis hlavných nepriaznivých vplyvov na udržateľnosť a všetkých prijatých, prípadne plánovaných opatrení v súvislosti s týmito vplyvmi.
Skupina Allianz podporuje najmä prechod na hospodárstvo šetrné ku klíme s ambicióznym prístupom k udržateľnosti pre naše obchodné segmenty. Ako zakladajúci člen Aliancie vlastníkov aktív s nulovými emisiami skleníkových plynov (Net-Zero Asset Owner Alliance - AOA) iniciovanej OSN sa zasadzujeme za ambiciózne stratégie dekarbonizácie a financovanie zo strany priemyslu. Naším záväzkom sú nulové emisie skleníkových plynov v našom vlastnom investičnom portfóliu do roku 2050. Skupina Allianz neustále spolupracuje s AOA na definovaní metód, ktorými je možné merať výkonnosť v súvislosti so zmenou klímy a stanoviť vhodné ciele v rôznych triedach aktív a v sektoroch.
Na prevenciu a zníženie hlavných nepriaznivých vplyvov na udržateľnosť prijíma skupina Allianz viaceré kroky, vrátane:
· obmedzovania investícií do určitých sektorov a emitentov, týka sa to:
1. vylúčenia spoločností vyrábajúcich alebo spájaných s kontroverznými zbraňami,
2. vylúčenia obchodných modelov založených na obchodovaní s uhlím,
3. vylúčenie firiem, ktoré obchodujú s dechtovým pieskom[1],
4. obmedzenia financovania projektov v súlade s politikou skupiny Allianz pre ropu a plyn[2],
5. obmedzenia pre určité štátne dlhopisy z krajín, kde dochádza k hrubému porušovaniu ľudských práv,
6. jednotliví emitenti so závažnými vplyvmi v oblasti ESG, pri ktorých neboli úspešné politiky zapájania, môžu byť vylúčení dodatočne
· záväzku najneskôr do roku 2040 postupne odstrániť z investičných aktív modely založené na obchodovaní s uhlím,
· záväzku dosiahnuť do roku 2050 nulové čisté emisie skleníkových plynov z portfólií skupiny Allianz. To znamená, že ako vlastník aktív bude skupina Allianz pomáhať, motivovať a vyžadovať od svojich portfóliových spoločností, aby začali s vlastnou dekarbonizáciou v súlade s cieľom zvýšenia teploty maximálne o 1,5°C podľa Parížskej dohody. Skupina Allianz veľmi úzko spolupracuje so všetkými dcérskymi spoločnosťami, ktoré významne prispievajú k dosiahnutiu spoločného cieľa. Správy týkajúce sa dosahovania stanovených cieľov v oblasti udržateľnosti vykazujeme na úrovni skupiny Allianz.
· Prvým míľnikom na ceste k cieľu nulových čistých emisií je dosiahnutie zníženia emisií skleníkových plynov v akciách a podnikových dlhopisoch o 25 % do roku 2025 v porovnaní s rokom 2019.
· Okrem toho skupina Allianz chce, aby do roku 2025 vyhovovalo cieľu zvýšenia teploty maximálne o 1,5°C aj portfólio nehnuteľností. Skupina Allianz sa primárne zameriava na emisie uhlíka a energetickú účinnosť, no zohľadňuje aj riadenie, sociálne štandardy a štandardy dobrých životných podmienok. Každá nová kapitálová investícia musí mať environmentálnu certifikáciu alebo certifikáciu udržateľnosti (napr. BREEAM alebo LEED). Cieľom skupiny Allianz je vplývať na našich partnerov a nájomcov, aby nasledovali náš príklad a prevzali aktívnu úlohu pri zavádzaní zmien, napríklad podporou „zelených prenájmov“, ktoré zahŕňajú podmienky určené na zníženie dopadov na životné prostredie. Zlepšením energetickej účinnosti a nahradením tradičných zdrojov energie nízkouhlíkovými alternatívami transformuje skupina Allianz budovy pre budúcnosť.
· V roku 2021 skupina Allianz zaviedla nové ciele pre svoje investície do kapitálovej a dlhovej infraštruktúry. Tieto ciele predpokladajú:
a) úplnú transparentnosť financovaných emisií najneskôr do konca roka 2023 pre všetky investície,
b) v prípade priamych kapitálových investícií zníženie absolútneho objemu uhlíka o 28 % do konca roka 2025,
c) nové priame (kapitálové a dlhové) investície do aktív s vysokými emisiami iba v prípade, že je zavedený plán dekarbonizácie v súlade s cieľom zvýšenia teploty maximálne o 1,5° C,
d) postupné zavádzanie cieľov nulových emisií pre nové investície do fondov do konca roka 2024.
· Politiky zapájania na úrovni odvetvia: V rámci podpory prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo je skupina Allianz aktívna aj na úrovni priemyselného odvetvia. Predbežné ciele na koniec roka 2024 sa zameriavajú na dve odvetvia s najvyššími emisiami: verejné služby, a ropu a plyn. To zahŕňa spoluprácu so spoločnosťami, aby sme do roku 2050 stanovili nulové ciele pre emisie rozsahu 1 a 2. Do roku 2025 chce mať skupina Allianz aspoň pre 50 % svojich spravovaných aktív v sektore ropy a zemného plynu stanovené tieto ciele. Okrem toho zvýši účasť na spolupráci, ako je Climate Action 100+ a bude riadiť aktivity zapájania voči sektorom a správcom aktív v rámci AOA.
· Investovanie do ekonomiky s nulovými emisiami: Skupina Allianz má rozširujúce sa globálne portfólio klimatických riešení vrátane investícií do obnoviteľnej energie, energetických inovácií a podpory prechodu na ekonomiku s nulovými emisiami. Skupina Allianz sa zaviazala zvýšiť svoju expozíciu v oblasti obnoviteľných zdrojov o 5,85 % ročne v súlade s prognózami Medzinárodnej agentúry pre energiu z obnoviteľných zdrojov.
· Spolupráca s vybranými spoločnosťami, do ktorých sa investuje, s cieľom dosiahnuť lepšie riadenie rizík a vplyvov ESG. V roku 2021 sme rozšírili našu zbierku predpisov ESG, aby sme špeciálne zohľadnili emitentov v našom portfóliu investícií do aktív obchodovaných na regulovanom trhu. Ide najmä o emitentov, ktorí majú znepokojujúcu hodnotu ukazovateľov hlavných nepriaznivých vplyvov ako sú porušovanie zásad iniciatívy OSN Global Compact, nedodržiavanie ľudských práv a dobrej správy vecí verejných. Hodnoty ukazovateľov získavame od externého poskytovateľa údajov o udržateľnosti. Cieľom skupiny Allianz je do konca roka 2024 zvýšiť bilaterálne zapájanie aspoň o 100 %. Ďalšie podrobnosti nájdete v časti B.
Ďalšie prístupy na identifikáciu, posúdenie, priorizáciu a predchádzanie alebo zmierňovanie hlavných nepriaznivých vplyvov našich investičných rozhodnutí na udržateľnosť sú:
- Výber, vymenovanie a monitorovanie správcu aktív: Pre určitú časť našich poistných investičných aktív poverujeme realizáciou investícií správcov aktív (Allianz Global Investors). Naše ciele súvisiace s portfóliom nemožno dosiahnuť bez úzkej spolupráce a podpory správcov aktív. Vyberáme a menujeme správcov aktív, ktorí zosúladia svoje aktivity s našimi záujmami dlhodobej udržateľnosti. Za účelom podpory sme definovali minimálne očakávania a postupy systematickej politiky zapájania a monitorovania správcov aktív. Od všetkých správcov aktív, ktorí investujú v našom mene, požadujeme, aby do svojich investičných a správcovských procesov verejne obchodovaných aktív aj aktív, ktoré nie sú obchodované na regulovanom trhu, začlenili hľadiská udržateľnosti. Správcovia aktív musia spĺňať minimálnu povinnosť byť signatárom Zásad zodpovedného investovania PRI[3] alebo mať vlastnú politiku udržateľnosti, zodpovedného investovania a/alebo politiku ESG. Viac ako 99 % aktív skupiny Allianz spravujú správcovia aktív, ktorí spĺňajú túto minimálnu požiadavku. AIM SE a ASP systematicky skúmajú a hodnotia prístupy externých správcov aktív k trvalej udržateľnosti, vrátane ich stratégií súvisiacich so zmenou klímy a prístupu k dekarbonizácii. Pri existujúcich mandátoch sa organizujú v dvojročných intervaloch stretnutia so správcami aktív špecificky zamerané na ESG. Účelom týchto preskúmaní je posúdiť politiky ESG správcov aktív, ich používanie a súvisiace procesy. Politiky zapájania sa zameriavajú na riadiace štruktúry, aby sa zabezpečila jasná zodpovednosť za dohľad nad záležitosťami udržateľnosti s cieľom zlepšiť postupy udržateľnosti v spoločnostiach, do ktorých sa investuje. Keď spolupracujeme so správcami aktív, o ktorých sa zistí, že zaostávajú v jednej oblasti svojho prístupu, ale spĺňajú naše celkové očakávania, predložíme návrhy na zlepšenie a sledujeme ich realizáciu. Ide o zásadný krok smerom k nášmu cieľu mať pozitívny vplyv na skutočný svet a proaktívne riešiť otázky strategickej udržateľnosti.
Viac informácií o prístupe Allianz Global Investors k hlavným nepriaznivým vplyvom nájdete tu.
- Prístup ESG skóringu pre aktíva obchodované na regulovanom trhu: Na základe ratingov ESG poskytovaných MSCI ESG Research sme vytvorili prístup systematického začleňovania faktorov ESG do našich procesov prijímania investičných rozhodnutí. ESG ratingy spoločností sa stanovujú podľa výsledkov analýz kľúčových environmentálnych a sociálnych faktorov a faktorov v oblasti riadenia a správy, ktoré sú považované za hlavné pre každý zo sektorov. Medzi ne patria emisie skleníkových plynov, biodiverzita, ľudské práva, pracovné normy a podnikové riadenie. Spoločnosti s nízkym ESG skóre sú spájané s vysokými neriadenými rizikami ESG. Na identifikáciu týchto spoločností používame ukazovateľ hraničnej hodnoty ESG skóre. Pri analýze aktuálnych investícií v danom portfóliu a pri výbere nových investícií musí ASP a/alebo správca aktív zohľadniť ESG skóre investície a príslušnú hraničnú hodnotu. Znamená to vylúčenie investícií do emitentov, ktorých ESG skóre je pod hraničnou hodnotou. Platí to pre existujúce investície, reinvestície aj nové investície. Pokiaľ má správca aktív vo svojej správe investície pod hraničnou hodnotou ESG skóre, nadobúda platnosť doložka „dodržať alebo vysvetliť“. Správca aktív musí odôvodniť investície tohto druhu počas stretnutí s AIM SE a ASP zameraných na preskúmanie ESG, ktoré sa konajú raz za dva roky. Emitentov z portfólia pod hraničnou hodnotou skupina Allianz zaraďuje do systematickej politiky zapájania orientovanej na dosiahnutie cieľa v ohraničenom časovom období. Takéto zapájanie posudzuje buď AIM SE a/alebo príslušný správca aktív pre každý prípad zvlášť. Podrobnejšie informácie o politikách zapájania sú opísané v časti B. Ďalšie informácie o ukazovateli ESG skóre nájdete v Rámci pre začlenenie ESG v kapitole 3.6.
- Usmernenia ESG a procesy pre aktíva, ktoré nie sú obchodované na regulovanom trhu: Investičné transakcie do tried aktív, ktoré nie sú obchodované na regulovanom trhu, ako napr. do nehnuteľností, infraštruktúry a súkromného umiestňovania (private placement) sleduje ASP v spolupráci s AIM SE a internými správcami aktív v rámci skupiny Allianz podľa usmernení ESG. Tieto usmernenia boli vytvorené v roku 2013 pre 13 citlivých obchodných sektorov, ktoré sme identifikovali ako vysoko náchylné na potenciálne riziká ESG a nepriaznivé vplyvy. Medzi spomínané sektory patrí napr. ťažba ropy a zemného plynu, baníctvo alebo poľnohospodárstvo. Príslušné usmernenia vytvorila skupina Allianz v spolupráci s mimovládnymi organizáciami a v rámci priebežných politík zapájania interných zainteresovaných strán. Usmernenia vychádzajú z medzinárodne uznávaných noriem a zahŕňajú problémy ako vplyv na biodiverzitu, vplyv na chránené oblasti, vplyv na miestne komunity, porušovanie ľudských práv. Povinné uplatňovanie usmernení ESG pri akýchkoľvek investičných transakciách v definovaných obchodných sektoroch je zárukou toho, že potenciálne nepriaznivé vplyvy budú identifikované a ďalej posúdené. Ak sa v priebehu posúdenia odhalí riziko ESG, rozhodnutia prijmú odborníci na ESG a riziká na úrovni skupiny Allianz, ktorí vyhodnotia, či sa bude v transakcii pokračovať, alebo sa bude pokračovať, ale zároveň si transakcia vyžaduje zníženie a riadenie rizík a vplyvov ESG, alebo sa z dôvodu rizík ESG v transakcii pokračovať nebude. Ďalšie podrobnosti o Usmerneniach ESG a témach relevantných pre jednotlivé obchodné sektory nájdete v Rámci pre začlenenie ESG v kapitole 3.4.
Vzhľadom na výrazné rozdiely v dostupnosti údajov naprieč základnými ukazovateľmi nepriaznivých vplyvov (ako ich definovali regulačné orgány EÚ) a triedami aktív neustále diskutujeme s našimi správcami aktív a hľadáme nové zdroje údajov na riešenie problému s ich nedostatkom a na rozšírenie nášho chápania potenciálnych nepriaznivých vplyvov. Napriek maximálnemu úsiliu dostupnosť údajov obmedzuje mieru zohľadnenia špecifických ukazovateľov nepriaznivých vplyvov. V týchto prípadoch posudzujeme základné témy indikátorov nepriaznivých vplyvov na udržateľnosť (ako sú odpad alebo sociálne a zamestnanecké záležitosti).
C. Stručné zhrnutie politík zapájania
Politiky zapájania: V mene všetkých svojich dcérskych poisťovacích spoločností skupina Allianz nadväzuje dialóg s vybranými spoločnosťami, do ktorých sa investuje a v ktorých skupina Allianz identifikovala systematické riziká a/alebo hlavné nepriaznivé vplyvy. Cieľom zapájania je posilniť riadenie ESG v spoločnosti, do ktorej sa investuje, a podporiť zlepšenie jej celkového výkonu v oblasti udržateľnosti. Medzi témy angažovanosti patria emisie skleníkových plynov a riadenie, BOZP, toxické emisie a odpad, biodiverzita a využívanie pôdy. Každé zapájanie sa monitoruje s cieľom sledovať reakciu spoločnosti a pokrok v porovnaní s identifikovanými problémami udržateľnosti. Ak by sa odpovede spoločnosti aj naďalej ukázali ako nedostatočné, nebola by z nich zrejmá žiadna ochota zlepšiť výkonnosť v oblasti udržateľnosti alebo by nereagovali na komunikáciu skupiny Allianz týkajúcu sa zapájania, tím skupiny Allianz odporúča obmedziť všetky investície do takejto spoločnosti. Toto odporúčanie dostane a posúdi predseda Rady skupiny pre udržateľnosť, ktorý následne schváli vylúčenie spoločnosti zo všetkých vlastných portfólií.
Komunita skupiny Allianz zaoberajúca sa zapájaním sa vyvíja, pretože potreba zväčšiť skutočný vplyv na systémové problémy, ako je zmena klímy, kladie nový dôraz na spoluprácu pod vedením investorov. Zintenzívnili sme našu spoluprácu, aby sme umocnili pozitívny vplyv nášho úsilia. Spolupráca môže zahŕňať viacerých investorov oslovujúcich jednu spoločnosť alebo viacero spoločností a ich hodnotový reťazec v jednom sektore súčasne. Spolupráca konsoliduje úsilie zainteresovaných strán, čo umožňuje efektívnejšie a na riešenie orientované diskusie ohľadom podrobnejších detailov. V roku 2021 skupina Allianz pokračovala v aktívnej úlohe v iniciatíve Climate Action 100+ tým, že spoločne viedla záväzky a pokračovala v riadení politík zapájania v oblasti sektorových a správcovských aktivít v rámci Aliancie vlastníkov aktív s nulovými emisiami skleníkových plynov (Net-Zero Asset Owner Alliance, skrátene AOA).
Ďalšie informácie nájdete v Správe skupiny o udržateľnosti za rok 2022 v časti 02.2.
Interní správcovia aktív skupiny Allianz, Allianz Global Investors a PIMCO realizujú záväzky v oblasti ESG v súvislosti so svojimi spravovanými aktívami, vrátane investičných aktív Allianz. Viac informácií o angažovanosti Allianz Global Investors nájdete tu. Viac informácií o angažovanosti PIMCO nájdete tu.
Hlasovanie: Hlasovacie práva vykonáva ASP. ASP vykonáva hlasovacie práva aj v prípade riadenia časti svojho portfólia interným správcom aktív.
D. Odkaz na dodržiavanie kódexov správania zodpovedného podniku a medzinárodne uznávaných noriem
Sme presvedčení, že spolupráca a dlhodobé partnerstvá sú kľúčom k pozitívnej zmene. Riešenie globálnych výziev, akými sú zmena klímy a ľudské práva, si vyžaduje kolektívne opatrenia zahŕňajúce podniky, vlády a občiansku spoločnosť. ASP je súčasťou skupiny Allianz, ktorá je členom mnohých iniciatív a uplatňuje zásady súvisiace s udržateľnosťou v mene svojich prevádzkových subjektov. Skupina Allianz[4] sa zaviazala dodržiavať Zásady zodpovedného investovania (Principles for Responsible Investment, skrátene PRI) v roku 2011. Tieto zásady určujú prístup skupiny Allianz k zodpovednému investovaniu a vedú k neustálemu zlepšovaniu v našom podnikaní. Každoročne skupina Allianz podáva správy PRI ako vlastník aktív. Najnovšie a minulé správy o transparentnosti PRI skupiny Allianz nájdete v profile skupiny Allianz na webovej stránke PRI.
V ďalších odsekoch zdôrazňujeme prístup skupiny Allianz k ľudským právam a zmene klímy.
Úplný zoznam všetkých členstiev a partnerstiev je k dispozícií v Správe skupiny o udržateľnosti za rok 2022 v časti 5.3.
Ľudské práva
Skupina Allianz sa zaviazala dodržiavať ľudské práva v súlade s rôznymi štandardmi pre ľudské práva, ako sú Hlavné zásady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva, Medzinárodná listina ľudských práv a ustanovenia pracovných noriem Medzinárodnej organizácie práce (International Labor Organization, skrátene ILO). Skupina Allianz uznáva význam ľudských práv ako otázku založenú na hodnotách, ale aj ako otázku týkajúcu sa podnikania. Samotná skupina Allianz integrovala aspekty ľudských práv na základe Usmernení Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pre nadnárodné podniky a od roku 2002 je účastníkom paktu OSN UN Global Compact (UNGC). Skupina Allianz podáva správy o implementácii Desiatich princípov UNGC každý rok vo svojej výročnej Správe o udržateľnosti a oznámení UNGC o pokroku. Ďalšie informácie nájdete v profile Allianz SE na webovej stránke UNGC. Ľudské práva sú pre skupinu Allianz dôležité vo všetkých jej rôznych úlohách – ako poisťovateľ a investor, ako zamestnávateľ, ako spoločnosť (vrátane nášho dodávateľského reťazca) a ako podnikateľ. Skupina Allianz má zavedené rôzne procesy pre každý z týchto aspektov a neustále sa snaží zlepšovať začlenenie ľudských práv do svojho podnikania. V roku 2021 skupina Allianz spolupracovala s externou konzultačnou spoločnosťou na vykonaní hodnotenia vplyvu na ľudské práva založeného na metodológii Hlavných zásad OSN pre podnikanie a ľudské práva (UN Guiding Principles on Business and Human Rights) s cieľom identifikovať nedostatky vo svojom prístupe a pokračovať v zlepšovaní integrácie ľudských práv do svojej hlavnej činnosti a organizácie. Skupina Allianz zverejnila svoj prístup k ľudským právam v časti 04 Integračného rámca ESG skupiny Allianz.
Integrácia ľudských práv do hlavnej činnosti skupiny Allianz
Skupina Allianz ako poisťovňa a investor vyvinula proces náležitej starostlivosti v oblasti ľudských práv ako súčasť svojho celkového prístupu ESG, ktorý je integrovaný do širšieho systému riadenia rizík skupiny Allianz. Na identifikáciu rizík v oblasti ľudských práv používa skupina Allianz kombináciu prístupov špecifických pre daný sektor a krajinu. Skupina Allianz vytvorila usmernenia ESG pre citlivé obchodné sektory, ktoré zahŕňajú smernice o ľudských právach špecifické pre daný sektor (pozri Integračný rámec ESG skupiny Allianz, časť 03.4.7). Príslušné aspekty ľudských práv sa teda skúmajú ako súčasť celkového hodnotenia rizika pre akékoľvek investície do tried aktív, ktoré nie sú obchodované na regulovanom trhu v príslušnom sektore.
Okrem toho skupina Allianz vypracovala zoznam citlivých krajín, v ktorých dochádza k systematickému porušovaniu ľudských práv. V prípade obchodných transakcií v týchto krajinách vykonáva skupina Allianz explicitnú náležitú starostlivosť v súlade so svojimi smernicami o ľudských právach, ktoré pokrývajú rôzne porušenia ľudských práv. Pokiaľ ide o investície skupiny Allianz, ak vo svojom portfóliu investícií do aktív obchodovaných na regulovanom trhu identifikuje emitenta, ktorého skupinový externý poskytovateľ údajov v súvislosti s udržateľnosťou označí za porušujúceho ľudské práva, vyzve skupina Allianz takého emitenta k systematickej komunikácii (pozri Správa skupiny o udržateľnosti za rok 2022, časť 5.5).
Klimatická zmena
Skupina Allianz strategicky posudzuje klimatické kritériá vo všetkých svojich skupinách činností. Skupina Allianz je aktívnym členom rôznych sektorových združení a iniciatív súvisiacich s klímou, podporuje stratégie dekarbonizácie a financovanie podľa sektorov. Ako podporovateľ Pracovnej skupiny pre zverejňovanie finančných informácií týkajúcich sa zmeny klímy (Task Force on Climate-related Financial Disclosures, skrátene TCFD) skupina Allianz konkrétne poskytuje správy o uhlíkových ukazovateľoch a stratégiách pre portfólio skupiny vo svojej komplexnej správe TCFD (pozri Správa skupiny o udržateľnosti za rok 2022, časť 3.5).
Dlhodobým záväzkom skupiny Allianz ako zakladajúceho člena Aliancie vlastníkov aktív s nulovými emisiami skleníkových plynov (AOA) je dosiahnuť nulové čisté emisie skleníkových plynov vo svojom vlastnom investičnom portfóliu do roku 2050 v súlade s Protokolom AOA o stanovení cieľov. To znamená, že ako vlastník aktív bude skupina Allianz pomáhať, motivovať a vyžadovať od svojich portfóliových spoločností, aby sa podieľali na plnení cieľov Parížskej dohody. V súlade s týmto záväzkom je skupina Allianz aktívnym členom iniciatívy Climate Action 100+, cieľom ktorej je zapojiť 167 najväčších svetových firemných emitentov emisií skleníkových plynov, aby stanovili ciele znižovania emisií skleníkových plynov, podporili zverejňovanie finančných informácií súvisiacich s klímou a zlepšili riadenie v oblasti klímy. Skupina Allianz je hlavným partnerom v dvoch z cieľových spoločností Climate Action 100+ a spolupracuje v ďalších troch. Snahou skupiny Allianz je zavedenie referenčnej hodnoty nulových emisií Climate Action 100+ pre spoločnosti, s ktorými spolupracuje. Referenčná hodnota zahŕňa kritické ukazovatele na meranie pokroku spoločnosti oproti stanovenému cieľu 1,5°C pre transparentné podávanie správ o jej pokroku.
Na posúdenie súladu so svojím cieľom skupina Allianz používa popredné akademické klimatické scenáre, ako sú napríklad tie, ktoré používa v správach Medzivládny panel o zmene klímy (Intergovernmental Panel on Climate Change, skrátene IPCC).
Ciele sú založené na scenároch, ktoré predpokladajú rýchle zníženie emisií, a to tak, aby nebol prekročený limit zvýšenia globálnej teploty ovzdušia o viac ako 1,5°C, alebo bol prekročený len mierne. Nespomaľujú znižovanie emisií tým, že predpokladajú, že svet dokáže masívne odstrániť uhlík z atmosféry pomocou technológií, ktoré sú v súčasnosti nedostupné alebo nie sú v reálnom meradle overené. V prípade nehnuteľností je cieľom skupiny Allianz, aby globálny sektor nehnuteľností splnil opatrenia na splnenie cieľa zvýšenia teploty maximálne o 1,5°C, ktoré zverejnil Carbon Risk Real Estate Monitor (CRREM).
Medzi snahy AOA patrí podpora dostupnosti realizovateľných scenárov a opatrení tým, že je plne vedecky založená vo všetkom, čo robí, a podporuje model Jeden klimatický model Zeme (One Earth Climate Model, skrátene OECM), scenáre neprekročenia/mierneho prekročenia Medzivládneho panelu o zmene klímy (Intergovernmental Panel on Climate Change, skrátene IPCC) a Scenár Čisté nulové emisie do roku 2050 od Medzinárodnej energetickej agentúry (The Net Zero Emissions by 2050 Scenario od International Energy Agency, skrátene NZE2050 IEA). Okrem toho skupina Allianz aktívne prispieva do Open Source Climate, skupiny spoločností, aby spoločne vybudovali „predkonkurenčnú vrstvu“ modelovania a údajov, ktoré sú globálne zdieľané a dostupné. Aktívne tiež prispieva k špecializovaným iniciatívam, ktoré sa zameriavajú na dekarbonizáciu, vrátane Iniciatívy vedecky podložených cieľov (Science Based Targets, skrátene SBTi) a Iniciatívy prechodnej cesty (Transition Pathway Initiative, skrátene TPI). Jednou z kľúčových snáh týchto iniciatív a skupiny Allianz je vyvinúť (výhľadové) ukazovatele výkonnosti súvisiace s klímou v triedach aktív a nástroje hodnotenia na monitorovanie súladu portfólií s cieľom zvýšenia teploty maximálne o 1,5°C podľa Parížskej dohody. Ďalšie informácie nájdete v Správe skupiny o udržateľnosti za rok 2022 v časti 3.1.
[1] Žiadne financovanie pre spoločnosti, ktorých 20 % alebo viac príjmov pochádza z dechtových pieskov vo všetkých oblastiach podnikania (10 % k 31. decembru 2024).
[2] Žiadne financovanie projektov
i) výskumu a vývoja nových ropných a nových plynových polí (ťažobných),
ii) výstavby novej výrobnej infraštruktúry súvisiacej s ropou,
iii) výstavby nových ropných elektrární, operácií týkajúcich sa Arktídy (podľa definície v AMAP, s výnimkou operácií na nórskych územiach) a
iv) na Antarktíde, uhoľného metánu, ťažkej surovej ropy a dechtových pieskov, ako aj hlbokého mora. Týka sa to nových aj existujúcich projektov/operácií. V roku 2025 ďalej sprísnime našu politiku.
[3] Ako je uvedené v princípoch PRI, signatári sa okrem iného zaväzujú „začleniť záležitosti ESG do investičných analýz a rozhodovacích procesov“. Viac informácií o otázkach ESG, ako ich definuje PRI, nájdete tu (strana 3).
[4] Allianz SE a Allianz Investment Management SE spoločne pripravujú zverejnenie informácií spoločnosti Allianz PRI ako vlastník aktív, zatiaľ čo Allianz Global Investors a PIMCO pripravujú správu PRI ako správcovia aktív.