Prečo je životné poistenie dôležité?
Životné poistenie poskytuje ochranu rodiny v prípade nepredvídaných udalostí, ktoré môžu zmeniť život od základov. Kryje smrť, ale aj úraz či závažné ochorenie, ktoré môžu výrazne ovplyvniť schopnosť pracovať a zarábať. Ide o jeden z najdôležitejších a najjednoduchších spôsobov ochrany budúcnosti. Vďaka životnému poisteniu je vaša rodina schopná platiť za bežné aj neplánované výdavky, ktoré by boli bez poistenia ťažko zvládnuteľné. Životné poistenie totiž vie poskytnúť jednorazovú finančnú sumu, ale aj pravidelné platby, ktoré vám pomôžu zvládnuť aj dlhodobú situáciu.
Životné poistenie je však dôležité aj pre tých, ktorí ešte nemajú partnera a deti. V prípade vážnej choroby alebo úrazu môže poskytnúť potrebnú finančnú podporu na pokrytie nákladov na liečbu, rehabilitáciu či dlhodobú starostlivosť. Nespornou výhodou je aj to, že čím skôr so životným poistením začnete, tým menšiu mesačnú sumu budete platiť. Založiť si ho v strednom veku bude znamenať vyššie poistné, takže v konečnom dôsledku toľko neušetríte, a navyše v období bez poistenia riskujete.
Väčšina životných poistení má dlhodobý charakter, keďže klienti majú záujem o dlhodobú ochranu, častokrát až do dôchodkového veku. Možnosťou je však aj krátkodobejšie poistenie, napríklad ak si chcete poistiť konkrétny finančný záväzok (napríklad hypotéku), len na obdobie, počas ktorého ho budete splácať.
Koľko teda stojí životné poistenie? Cena môže začínať
na 10 eurách mesačne
Cena životného poistenia sa môže výrazne líšiť, pretože závisí od viacerých faktorov, konkrétne od vášho veku, zdravotného stavu, dĺžky trvania poistenia, výšky poistného krytia, počtu pripoistení či typu poistenia.
Nižší vek je spojený s lepším zdravotným stavom, a preto mladší klienti platia spravidla nižšie poistné. Cena poistného sa, naopak, s vekom alebo so zhoršujúcim zdravotným stavom zvyšuje. Na výšku poistného má vplyv aj váš životný štýl: fajčenie, povolanie s vysokým rizikom a adrenalínové športy, ktoré cenu poistenia zvyšujú. Ak máte do 30 rokov, základné rizikové životné poistenie môžete mať od približne 10 do 20 eur mesačne. Vo veku 30 – 50 rokov sa cena zdvojnásobí a pri veku nad 50 rokov sa pod sumu 40 eur, pre vyššie riziko spojené s vekom, nedostanete.
Na cenu životného poistenia má vplyv aj rozsah krytia a pripoistenia. Základné krytie pozostáva z krytia smrti a úrazu. Tento typ rizikového poistenia je cenovo najdostupnejší. Rozšírené krytie pokrýva aj ďalšie pripoistenia podľa výberu, napríklad poistenie pre prípad invalidity, kritických chorôb a podobne. S nimi sa cena poistného, samozrejme, zvyšuje. Najkomplexnejšie riešenia zahŕňajú aj zhodnocovanie finančných prostriedkov, napríklad prostredníctvom investičného životného poistenia. Pre presné určenie ceny vášho životného poistenia je najlepšie kontaktovať odborníka – finančného poradcu, ktorý vám vypracuje konkrétnu ponuku podľa vašich potrieb, aby ste boli dostatočne krytý a, naopak, zbytočne nepreplácali.
Ako si vybrať správne životné poistenie?
Najzákladnejší typ životného poistenia je rizikové životné poistenie, ktorého účelom je poskytnúť ochranu v prípade úmrtia poisteného, úrazov či vážnych chorôb. Výhodou je nižšia cena, pretože cena závisí len od rizika, ktoré kryje. Stačí si vybrať, akú výšku poistnej sumy chcete. Neposkytuje žiadne investovanie a zhodnotenie vkladov, čiže po skončení poistenia nezískate žiadnu finančnú výplatu, pokiaľ sa nestane poistná udalosť.
Kapitálotvornú časť v sebe zahrňujú kapitálové a investičné životné poistenie. Kombinujú rizikové životné poistenie so zhodnocovaním vložených prostriedkov. Časť platieb je teda použitá na krytie rizík a časť je odložená na tvorbu kapitálu, ktorý je vyplatený po uplynutí zmluvnej doby (napríklad po 20 alebo 30 rokoch). Kapitálové životné poistenie ponúka garantovanú výšku zhodnotenia. Tento typ životného poistenia má zvyčajne nižšie zhodnotenie v porovnaní s investičným životným poistením, pretože je založený na konzervatívnych formách zhodnocovania. Naopak, investičné životné poistenie môže priniesť vyššie výnosy, ak sa investícii darí, a takisto si môžete bez problémov vybrať a meniť, do akých investícií bude poistné smerovať. Nevýhodou je, že s investovaním je spojené riziko, keďže investovaná časť je vystavená možným trhovým výkyvom. To znamená, že hodnotu vašej investičnej časti môže ovplyvniť neúspešný vývoj investícií. Je však ideálne pre tých, ktorí chcú budovať svoj kapitál dlhodobo, na začiatku zvolia rizikovejšiu investíciu s vyšším potenciálom zhodnotenia a neskôr ju presunú do menej rizikových konzervatívnejších investícií s malým rizikom straty. S kapitálovým a investičným životným poistením si teda vytvárate nielen istotu budúcnosti, ale aj reálne úspory.
Asi najdôležitejším rozhodnutím pri nastavení životného poistenia je výška poistnej sumy. Tá určuje, koľko peňazí dostane vaša rodina v prípade vašej smrti (alebo vy v prípade invalidity, úrazu, vážnej choroby či práceneschopnosti).
Ako správne nastaviť jej výšku? Ak je vaším cieľom poskytnúť rodine dostatok prostriedkov na pokrytie príjmu, vypočítajte si, koľko peňazí by potrebovali na niekoľko rokov života bez vášho príjmu. Môžete sa riadiť pravidlom, že poistná suma by mala pokryť ročný príjem počas 2 až 3 rokov. Takisto sa zamyslite nad tým, aké finančné náklady by mala vaša rodina pokryť v prípade, ak by ste zomreli alebo sa stali invalidným. Zohľadnite každodenné životné náklady, pôžičky, náklady na vzdelanie detí, ale aj výdavky, ktoré sa môžu objaviť. Pre mladšie rodiny s malými deťmi je odporúčaný minimálny rozsah poistnej sumy približne 50 000 až 100 000 eur, ale táto suma sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej situácie a potrieb.
Takisto si určite, aký rozsah krytia a pripoistení vám dáva zmysel. Prídavné krytia rozširujú základné poistenie a poskytujú širšiu ochranu v prípade nepredvídaných udalostí. Ide napríklad o úrazové poistenia (trvalé následky úrazu či denné odškodné počas liečenia úrazu), poistenie kritických chorôb (napr. rakovina, infarkt, mozgová príhoda), poistenie práceneschopnosti, poistenie pre prípad hospitalizácie, poistenie trvalej či čiastočnej invalidity, poistenie chirurgického zákroku. Pripoistenia môžu výrazne ovplyvniť cenu poistenia, preto je dôležité prispôsobiť ich vašim potrebám. Zároveň ich však viete získať s väčšou zľavou, napríklad v Allianzi vám ponúkame kombináciu zľavy za počet pripoistení a výšku celkového poistného na zmluve až do výšky 40 %.
Ako porovnať ceny a benefity životného poistenia?
Ak vám niekto povie, že má pre vás cenovo výhodnejšie životné poistenie, buďte v strehu. Poisťovne síce majú mierne odlišné kritériá a algoritmy na výpočet poistného, no predovšetkým je potrebné skontrolovať, či skutočne porovnávate porovnateľné. Pri porovnávaní si dávajte pozor, aby ste:
V Allianzi vždy nájdete skúsených odborníkov, kompletný servis a záruku, ktorá vám vie ušetriť množstvo námahy a času.
Mýtus o drahom životnom poistení
Životné poistenie je produkt, ktorý mnohí ľudia považujú za luxus alebo niečo, čo si môžu dovoliť len tí, ktorí majú nadpriemerný príjem. Tento mýtus je jedným z najčastejších a mnoho ľudí môže odradiť od toho, aby si životné poistenie uzavreli. V skutočnosti je však výška poistného len vo vašich rukách a vo väčšine prípadov ju môžete podľa aktuálnej finančnej situácie meniť. Ak zistíte, že si nemôžete dovoliť vysoké pripoistenie, môžete ho upraviť a neskôr, naopak, pridať krytie podľa vašich finančných možností.
Zabezpečte si svoju budúcnosť ešte dnes!
Najčastejšie otázky o životnom poistení
Poistenie kritických chorôb kryje až 70 diagnóz, ktoré sú rozdelené do piatich skupín:
1. Nádorové ochorenia
2. Ochorenia obehového systému
3. Ochorenia spojené so zlyhávaním orgánov
4. Ochorenia nervového systému
5. Iné závažné ochorenia
Rizikové životné poistenie je vhodné pre klientov, ktorí nechcú prostredníctvom poisťovne investovať svoje peniaze. Poistenie finančne zabezpečí klienta a jeho blízkych v nepredvídaných životných situáciách, akými sú napríklad úraz, invalidita, ochorenie, operácia či úmrtie. Toto poistenie odporúčame predovšetkým klientom, ktorým uvedené životné situácie významne ohrozia ich životný štandard z dôvodu poklesu finančných príjmov alebo tým, že sa chystajú si zobrať alebo už majú hypotéku.
Na druhej strane investičné životné poistenie je vhodné pre klientov, ktorí chcú zhodnocovať vo fondoch svoje úspory s poistnou ochranou v prípade neočakávanej situácie. Klienti si môžu vyberať z rôznych fondov a počas poistnej doby je možné investičnú stratégiu meniť. Zároveň je možné dávať mimoriadne vklady alebo uskutočňovať aj výber časti peňazí.