Údolie rieky Soča je z jednou najkrajších destinácií v Slovinsku. Studená, no zároveň nádherná smaragdovo-zelená rieka láka nadšencov adrenalínu viacerými možnosťami vodných športov. Medzi najobľúbenejšie z nich patrí určite rafting a canyoning. Či už ste úplný začiatočník alebo skúsenejší milovník dobrodružstva na divokej rieke, určite si každý z vás nájde to “pravé orechové”.

Ak už budete mať vody dosť, tento úžasný región ponúka množstvo krásnych turistických trás, zipline, výlety k vodopádom, prípadne relax na pláži pri rieke.

Neďaleko od Bratislavy sa nachádzajú nádherné zákutia Dunajských ramien. Splav tejto oblasti je vhodný naozaj pre každého, či už ste rodina s deťmi, alebo partia kamarátov. Pre milovníkov prírody ponúka Malý Dunaj k videniu množstvo živočíchov - vydry, volavky, ondatry aj bociany. Ideálne podmienky na splav sú od mája do septembra. Ramená si viete užiť na vlastnú päsť, alebo môžete vyskúšať jednu z agentúr, ktoré organizujú výlety v rôznych časových dĺžkach, od jedného až do troch dní.
PS: Nezabudnite si repelent. :)
Váh je našou najdlhšou riekou a preto ponúka viac úsekov vhodných na splav, či rafting. Nájdete tu kľudné úseky vhodné hlavne pre rodiny s deťmi, no takisto aj viac ako 10km dlhý, meandrový úsek rieky pod Strečnom, medzi Malou a Veľkou Fatrou. Splav Váhu môže byť prijemným zážitkom na pár hodín, no i na pár dní, v spojení so stanovačkou v prírode.
Rafting na rieke Belá v blízkosti Vysokých Tatier a Liptova láka nadšencov adrenalínu a vody svojim horským charakterom. Koryto je úzke, spád rýchly a vďaka tomu viete aj u nás zažiť kúsok “tvrdšieho” raftingu. Ideálnym obdobím na túto zábavku sú mesiace apríl a máj, kedy sú podmienky na rafting najlepšie kvôli topiacemu sa snehu.
Za najznámejší a zároveň najobľúbenejší splav v susedných Čechách môžeme bezpochyby považovať splav rieky Vltava. Rieka preteká cez krásne lesnaté prostredie, po ceste sa môžete kochať hradmi, zámkami a krásnymi mestečkami. Miniete množstvo (ne)zabudnuteľných krčiem a bufetov a na nocľah si môžete vybrať z množstva kempov, kde vás bude často sprevádzať vôňa ohňa a zvuky gitary. Splav je ideálny pre rodiny s deťmi, ale aj pre partiu kamarátov, ktorí sa chcú zabaviť.
Salza sa nachádza v krásnom prostredí rakúskych Álp. Stáva sa čoraz viac obľúbenou destináciou Slovákov pre viacdenný splav na kanoe, kajaku či raftovom člne. Rieka je kryštálovo čistá a preteká mnohými nádhernými kaňonmi. K Salze sa z Bratislavy dostanete približne za 3 hodiny a je vhodná nielen pre úplných začiatočníkov. O zábavu budú mať postarané aj skúsenejší vodáci. Za návštevu určite stoja aj vodopády v okolí, 65m dlhý lanový most, či miestne reštaurácie s domácimi špecialitami. Salza sa splavuje počas celej letnej sezóny, no najideálnejším obdobím sú mesiace máj a jún.

Ak hľadáte poriadnu dávku adrenalínu a máte akurát cestu do Južnej Ameriky, konkrétne do Kolumbie, určite nevynechajte návštevu mestečka San Gil. Práve v jeho okolí sa nachádza mnoho atrakcií, ktoré potešia každého nadšenca adrenalínových športov. Nájdete tu krásne kaňony, kde si môžete vyskúšať bungee jumping, zlaňovať vodopády, pomocou paraglidingového padáku sa vznášať nad zelenými horami. Tiež drsné zjazdy na horských bicykloch a v neposlednom rade rafting na jednej z najdivokejších riek Južnej Ameriky - Rio Suarez.

Po absolvovaní približne hodinu a pol dlhej inštruktáže sa spolu s inštruktorom dostanete do naozaj divokých a nekompromisných vôd blatovo sfarbenej rieky. Vlny tam dosahujú často výšku až 3 metre a náročnosť perejí dosahuje stupeň IV-V (zo VI možných). A tu už končí všetka sranda a často máte pocit, že ide o život. Ak toto všetko ustojíte a zvládnete približne 15km dlhý úsek, trvajúci 2 až 3 hodiny plavby, na záver vás miestne agentúry pohostia dobrým jedlom a studeným pivečkom, ktoré si naozaj zaslúžene vychutnáte.

Viktor a Jakub z Cruise od Amazon sú dvaja Slováci, ktorí sa rozhodli splaviť Amazonku na kanoe za 3 mesiace. Viac o ich ceste sa dozviete vo video rozhovore, v ktorom na prezradili koľko batožiny so sebou berú, čo musí zvládnuť ich kanoe ale aj akým nástrahám môžu v Amazonke čeliť.
Sledovať ako sa im v Južnej Amerike darí môžete aj priamo na ich Instagramovom profile.