Prečo mi nevydržalo predsavzatie dlhšie ako dva dni?

Novoročné predsavzatia majú dva kľúčové problémy: nerealistické očakávania a nedostatočnú pripravenosť. Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naučili nový jazyk. Možno to bolo ešte niekde na škole a trvalo to pekných pár rokov - a to ste mali podporu pedagógov a kolektív spolužiakov, s ktorým ste si mohli pomáhať. Tak asi niet divu, že samému vám to s učebnicou španielčiny nepôjde tak rýchlo.

Aj veľké výzvy sa ale dajú zvládnuť, keď si ich rozmeníme na drobné a naplánujeme si realistický plán postupu. Podstatné je nájsť vo svojom vyťaženom týždni čas a priestor, kedy sa novému predsavzatiu budeme pravidelne venovať. Druhým krokom je nastaviť si očakávania a zmieriť sa s tým, že začiatky budú náročné a dosahovaný výsledok sa dostaví možno až po mesiacoch.

Ako začať cvičiť

Predsavzatie číslo jeden - chcem začať cvičiť alebo chcem schudnúť. Motivácia k vylepšeniu svojej fyzickej formy často pramení skôr z našej vizuálnej kultúry než z úprimného záujmu o svoje zdravie. Preto netreba zabúdať, že nie všetko, čo je na Instagrame, je úprimným odrazom reality. Prieskum portálu HypeAuditor zistil, že viac ako 55% influencerov na sociálnych sieťach retušuje svoje fotografie. Upravený a "zfotošopovaný" obraz o ľudskom tele pritom negatívne vplýva na duševné zdravie mladých ľudí a môže viesť k poruchám prijímania potravy.

Rozhodnutie cvičiť alebo chudnúť preto určite netreba brať na ľahkú váhu a platí pravidlo "Pomaly ďalej zájdeš". Prvým krokom by mala byť prehliadka u vášho všeobecného lekára, ktorý vám na základe osobnej konzultácie poradí, akým aktivitám sa vyhýbať, resp. ktoré telové partie treba špecificky vo vašom prípade šetriť. V ideálnom prípade sa potom zverte do rúk certifikovaného trénera alebo výživového poradcu. Ak vám to rozpočet alebo nedostatok času neumožňuje, vyskúšajte si aplikáciu Fitness Buddy ( Google Play  ,  App Store  ), ktorá vám nastaví personalizovanú diétu a plán cvičení či už na doma alebo vo fitku. Dobrým motivátorom je aj aplikácia Strava ( Google Play  ,  App Store  ), s ktorou môžete zaznamenávať svoje športové úspechy a hecovať sa nielen so svojimi známymi, ale aj v rámci virtuálnych lokálnych klubov.

Ako prestať s nekonečným scrollovaním na sociálnych sieťach

Každý sme sa už niekedy určite pristihli pri tom, ako bezducho prechádzame naše instagramy a bezcieľne prepíname medzi sociálnymi sieťami. Nebolo by super, ak by sme vedeli tento čas ušetriť a využiť na iné aktivity?

Pokiaľ operuje váš telefón na platforme Android, stačí si v nastaveniach otvoriť sekciu Digital Wellbeing (alebo Digitálna rovnováha po slovensky). Rovnomennú aplikáciu si pre jednoduchší prístup môžete nainštalovať aj z  Google Play  . Aplikácia obsahuje prehľad toho, koľko času ste dnes venovali ktorej aplikácii a zároveň vám ponúka viacero spôsobov, ako znížiť váš čas pred obrazovkou. Pre zástancov iPhonov obdobné funkcie plní sekcia Screen Time v nastaveniach.

Ako sa menej stresovať

Posledné roky boli skúškou aj pre tých mentálne najvyrovnanejších. Ako posilniť svoju schopnosť vnútorne odolávať stresu? Určite nie je na škodu začať pod dohľadom profesionála. Psychologické ambulancie ponúkajú aj online poradenstvo a niekdajšia stigma proti vyhľadávaniu mentálnej pomoci nemá miesto v post-covidovom svete.

Okrem pravidelnej práce s profesionálom v oblasti mentálneho zdravia je optimálne zaradiť zdravú stravu (čerstvé suroviny, veľa zeleniny a všetkého s mierou) a dodržiavať primeraný spánkový režim (medzi 6 až 8 hodín v pravidelnom čase).

Pre technologických fajnšmekrov je tu aj  aplikácia Headspace  , ktorej cieľom je predstaviť silu meditácie aj priemernému uponáhľanému človeku 21. storočia. Okrem viac ako 500 riadených meditačných cvičení ponúka aj príjemný zvukový podmaz ku spánku a pravidelné možnosti vzdelávania sa o mentálnom zdraví.