Ako vzniká rakovina krčka maternice?

Krčok maternice (cervix) je úzka spodná časť maternice ústiaca do vagíny. Rakovina krčka maternice značí, že sa na tomto mieste začnú abnormálne množiť bunky. Takmer všetky prípady vzniku tohto druhu rakoviny (99%) má na svedomí ľudský papilomavírus HPV, čo je bežná sexuálne prenosná infekcia. Väčšina ľudí, ktorí majú infekciu HPV, nezaznamená vôbec žiadne príznaky a mnohé prípady zmiznú bez liečby. Niektoré kmene vírusu však môžu infikovať bunky a spôsobiť problémy, akými sú genitálne bradavice alebo rakovina.

Tento druh rakoviny môže bujnieť aj niekoľko rokov. Vďaka skutočnosti, že má málo príznakov, mnohé ženy ani netušia, že u nich došlo k zmenám na krčku maternice. „Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším gynekologickým zhubným ochorením u žien mladších ako 50 rokov. Predisponujúcim faktorom je infekcia HPV vírusom,“ potvrdzuje MUDr. Dosedla. „Infekcia ľudským papilomavírusom je vírusová infekcia, ktorá sa vo väčšine prípadov prenáša pohlavným stykom, priamym kontaktom s infikovanou osobou. Ide o najbežnejšiu sexuálne prenosnú infekciu na svete.“

Prebiehajúce symptómy

V počiatočných štádiách je rakovina krčka maternice veľmi často bez akýchkoľvek príznakov. Práve preto by každá žena mala pravidelne – minimálne raz ročne – absolvovať pravidelné gynekologické prehliadky. Ich súčasťou je ster z krčka maternice, aby sa vylúčili akékoľvek prebiehajúce zmeny. Symptómy sa zvyčajne objavia iba vtedy, keď rakovinové bunky prerastú cez hornú vrstvu cervikálneho tkaniva. Stane sa to vtedy, keď sa ranky, popôrodné poranenia alebo iné zmeny na krčku maternice neliečia a prechádzajú do agresívnejšej formy.

Medzi najčastejšie viditeľné príznaky patrí nepravidelné vaginálne krvácanie či špinenie. Môže sa vyskytnúť uprostred cyklu alebo po sexuálnom styku. Takisto by mala spozornieť žena po menopauze, u ktorej sa náhle vyskytne krvácanie. Aj to môže byť príznakom prebiehajúcej rakoviny krčka maternice. Spozornieť by ste mali aj pri akomkoľvek type neprirodzeného výtoku.

V ďalšom štádiu sa môžu pridať:

  • bolesti chrbta, podbrušia alebo panvy;
  • ťažkosti s močením alebo so stolicou;
  • opuchy nôh;
  • únava;
  • strata chuti do jedla;
  • úbytok hmotnosti.

Patríte k rizikovej skupine?

Pokiaľ patríte do rizikovej skupiny, mali by ste pravidelným gynekologickým prehliadkam prikladať o to väčšiu dôležitosť a v žiadnom prípade ich nezanedbávať. Rizikovú skupinu predstavujú ženy so zlými hygienickým návykmi, so zníženou imunitou, viacrodičky a ženy užívajúce dlhodobo hormonálnu antikoncepciu,“ vysvetľuje MUDr. Dosedla. „Celkové vyššie riziko predstavujú aj vonkajšie faktory ako je fajčenie, no významu úlohu zohráva aj genetická predispozícia.“

Prevencia je kľúčová

Hlavným faktorom v prevencii je spomínaný skríning krčka maternice formou steru. Dokáže odhaliť už prvotné varovanie v podobe vzniku abnormálnych buniek a prekanceróznych zmien na cervixe. Okrem pravidelných sterov z krčka maternice je jedným z najlepších preventívnych opatrení očkovanie proti HPV, ktoré je možné absolvovať od veku 13 rokov. „Očkovaním dievčat a chlapcov proti vírusu HPV je možné predchádzať vzniku infekcií HPV, a teda aj ochorení súvisiacich s HPV, vrátane genitálnych a análnych bradavíc a rakoviny krčka maternice,“ upresňuje primár.

Nedajte rakovine šancu

Za skutočnosťou, že sa u nás môže rozvinúť rakovina krčka maternice, stojí niekoľko dôvodov. Najčastejším z nich je infikovanie sa vírusom HPV, ktorý býva v 99% spúšťačom ochorenia. Toto riziko však môžete znížiť zavedením niektorých kľúčových faktorov do svojho životného štýlu, akými sú:

  • očkovanie proti HPV;
  • pravidelné gynekologické prehliadky 1x ročne vrátane cytologického steru;
  • mechanická ochrana pri sexuálnom styku.

„Rakovina krčka maternice je zhubné ochorenie, ktorému vieme adekvátnou prevenciou predchádzať. Preto by pacientky nemali zanedbávať pravidelné preventívne prehliadky v ambulancii obvodného gynekológa aj za účelom skríningového vyšetrenia,“ uzatvára MUDr. Dosedla.

Doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA

Primár gynekologicko-pôrodníckej kliniky

Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s.