Realita dnešnej doby je mimoriadne krutá – čoraz viac detí trpí obezitou. Okrem toho, že s tým idú ruka v ruke zdravotné problémy, deti sa stávajú terčom posmeškov od spolužiakov a môžu byť vyčleňované z kolektívu. Z každej strany počúvame, že deťom chýba pohyb. Naozaj je dôvodom, prečo sa deti nehýbu, dnešná digitálna doba a sociálne siete?
Odpoveď na otázku, prečo sa dnešné deti hýbu oveľa menej, je pomerne jednoduchá. „Ak chce dnešné dieťa vyniknúť medzi rovesníkmi, nemusí sa hýbať. Žijeme v dobe, kedy sa už aj deti stretávajú online. Je pravdou, že behajú, no vo virtuálnej realite. Ak sme sa v minulosti chceli stretnúť, museli sme ísť von, takže sme sa hýbali,“ hovorí pediater Jakub Gécz z oddelenia urgentného príjmu v Národnom ústave detských chorôb na bratislavských Kramároch a dodáva: „Nemyslím si, že v súčasnosti sú deti menej šikovné ako kedysi. Vedia sa však odprezentovať inde ako pohybom, a to je z môjho pohľadu jeden z hlavných dôvodov, prečo sú iné. Treba priznať, že aj rodičia sú viac pohodlní. Hoci máme čas a chceme ho tráviť s deťmi, povieme si, že sme mali ťažkú službu alebo nevládzeme. Namiesto toho, aby sme deti vytiahli na bicykel alebo kopať do lopty, pozrieme si spolu film alebo hráme hry.“ 
Michala Bednáriková
detský lekár Jakub Gécz

Odborníci z viacerých oblastí sa zhodujú, že problémom dnešnej doby môžu byť práve samotní rodičia. V niektorých prípadoch pritom stačí naozaj málo, a síce, aby zmenili svoj postoj. V minulosti sme neboli zastihnuteľní na každom kroku, dnes nás vďaka mobilom zastihne ktokoľvek a kedykoľvek. Navyše po práci nás väčšinou čaká množstvo ďalších aktivít alebo „vybavovačiek“. Na šport či starostlivosť o seba nám tak nezostáva čas.

Ak deti nemajú motiváciu a nevidia ju ani doma u rodičov, nemôžeme od nich očakávať, že sa samy začnú hýbať. „Problém, ktorý vidno hneď na prvý pohľad, je, že deti sú tlsté. Poviem to tak, ako to je. Nemôže za to štítna žľaza, dôvodom je, že deti veľa jedia a málo sa hýbu. Obezita v detskom veku je fakt a má mimoriadne stúpajúci trend,“ vysvetľuje detský lekár Jakub Gécz a pokračuje: „Súvisí to s nedostatkom pohybu, ale aj s tým, že sú dostupné mnohé veci ako široký výber sladkostí, čo v minulosti nebolo. Takisto mám pocit, že deti majú horšiu koordináciu a sú náchylnejšie na choroby, ktoré sa im opakujú. Pracujem 14 rokov a vidím, že predtým to také nebolo. Deti, ktoré majú obezitu, trpia, pretože s tým idú ruka v ruke problémy s kĺbmi, chrbtom, je tam väčšie riziko zranení.“

 
TIP: Zaujíma vás ako namotivovať k pravideľnému športu nie len seba, ale aj vaše dieťa? Prečítajte si k tejto téme viac v rozhovore s Naďou Bendovou, trénerkou nášho úspešného šprintére Jána Volka

Ďalšou skupinou sú úzkostní rodičia, ktorí sa snažia chrániť vlastné deti až do takej miery, že im nedávajú voľnosť. Napriek tomu, že chrániť vlastné dieťa je prirodzené, je dobré, aby rodičia prekonali vlastný strach a pustili svoje deti samé s rovesníkmi na ihrisko. „Výhodou v súčasnosti je, že na telefóne vidíme polohu, kde sa naše dieťa práve nachádza. Keď to naozaj potrebujete, viete ho skontrolovať,“ hovorí Jakub Gécz.

Mnohí rodičia kladú dôraz na to, aby mali ich deti jednotky z matematiky alebo boli dobré v jazykoch. Rovnako dôležité je však myslieť na to, aby nemali duševné problémy a neboli vyčleňované z kolektívu, napríklad aj preto, že sú obézne. Keď si rodičia uvedomia, že ich dieťa má nadváhu, treba byť obozretní a poradiť sa s odborníkmi. „Predstavme si, že 10-ročné dieťa príde do kolektívu, kde iní nemajú nadváhu a majú kondíciu. Jednoducho bude trpieť,“ upozorňuje lekár a dopĺňa: „Deti majú problém vyzliecť sa na telesnej, pretože si z nich ostatní robia srandu.“ Aj preto je dôležité začať s pohybom už v ranom detstve a nie až vtedy, keď je problém.