Dôvodov môže byť viacero – od výchovy cez vnútornú motiváciu až po množstvo možností, ktoré majú na výber pri akejkoľvek činnosti. 
Ak sa v minulosti chcel niekto prezentovať, alebo sa len jednoducho ukázať pred kamarátmi, začal športovať. Dnes však môže byť pre deti náročnejšie nájsť vnútornú motiváciu. Majú totiž oveľa viac možností, ako sa „ukázať“.
 
Dnešnému dieťaťu stačí na prezentáciu mobilný telefón, točí sa pri umývaní zubov, rozbaľovaní nákupu a ostatní na to pozerajú. Keď má pätnásť lajkov, tak už má pocit zadosťučinenia. Dnes je naozaj veľmi ťažké vzbudiť v dieťati vnútornú motiváciu,“ tvrdí trénerka Naďa Bendová, ktorá má pod palcom aj úspešného šprintéra Jána Volka.
 
Keď sa aj nájde niekto, kto chce dostať deti z ich komfortnej zóny, zvyčajne si vypočuje, že sa to nesmie. Hovoria o tom skúsenosti trénerov, ktorí sa venujú detským a juniorským kategóriám. Pritom práve istý diskomfort naučí dieťa spoliehať sa na seba a veriť si, že niektoré prekážky dokáže zvládnuť samo. V budúcnosti mu to zároveň pomôže lepšie sa popasovať s nečakanými situáciami. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sme deťom dovolili urobiť občas aj vec mimo jeho komfortnej zóny.
Naďa Bendová
Naďa Bendová, trénerka atletiky
„Šport stanovuje deťom hranice,“ vysvetľuje trénerka Naďa Bendová. Vďaka športu sa deti naučia dodržiavať pravidlá a osvoja si návyky, ktoré im takisto môžu v budúcnosti pomôcť. Ide pritom o jednoduché zvyky, ktoré v nich posilňujú zodpovednosť. Ak totiž súťažia aspoň na klubovej úrovni, rýchlo zistia, že dodržiavanie pravidiel im pomôže. Pre drobné prehrešky, ako je napríklad párty pred súťažou alebo vynechaný tréning, môžu prísť o preteky alebo nepodať výkon, aký očakávali. „Len súťaž dokáže dieťaťu priniesť diskomfort, nepohodu, nepokoj, nervozitu a všetky neblahé vplyvy, ktoré ho pripravia na budúci život a ťažké situácie,“ hovorí Naďa Bendová a pokračuje:
Základom je naučiť dieťa, aby malo rado kolektív, s ktorým sa stretáva, čo mu môže pomôcť aj v budúcnosti v práci. „Ľahšie sa mu prekonávajú prvé nezhody, prvý neúspech, keď má niečo rád, keď je do toho citovo zaangažovaný. Keď je mu to jedno, len veľmi ťažko ho pri tom udržíme,“ vymenúva úspešná trénerka.
 
TIP: O vplyve športu na mentálne zdravie nám porozprával Adam Kocian, mentálny kouč
Naďa bendová a Ján Volko
Naďa Bendová je trénerka úspešného šprintéra Jána Volka. Halový majster Európy je síce známy svojou pokorou, no zároveň patrí k športovcom, ktorí analyzujú každý detail tréningu. Pre trénera to preto nemusí byť vždy jednoduché. „Od začiatku našej spolupráce Janko potrebuje všetko vedieť a pochopiť. Súvisí to s tým, že je veľmi logický typ človeka. Niekedy je únavné mu všetko vysvetľovať. Boli tréningy, keď som mu povedala, či by naozaj nemohol urobiť niečo len tak, pretože to ja poviem. V tomto je to náročné, naozaj potrebuje vedieť do hĺbky, do detailov, prečo robí to, čo robí. Zvykla som si však na to, rozoberáme to a myslím si, že aj tým športovec rastie. Následne si dokáže viesť niekedy svoju prípravu aj sám,“ prezrádza detaily spolupráce úspešná trénerka.  
„Pre Janka sme sa snažili vytvoriť prostredie, ktoré je konkurenčné. Snažíme sa mať v tíme ľudí, ktorí každý tréning premenia na menšiu súťaž. Ak sa chceme posúvať ďalej, potrebovali sme prostredie, ktoré dokáže športovca aj na tréningu vyprovokovať k výkonom, ktoré ho posúvajú ďalej,“ vysvetľuje trénerka Bendová a pokračuje: „Popri Jankovi vyrástlo viacero reprezentantov v jednotlivých vekových kategóriách aešte nám stále rastú. Som na nich veľmi pyšná. Napriek tomu, že sme individuálny šport, ak atlét trénuje sám, nemá sa kam posúvať. V kolektíve každú chvíľu ťahá partiu niekto iný. Ak je zlá nálada, vždy niekto pomôže úsmevom, vždy sa tam nájde rovnováha a to je dôležité. Čo sa týka tréningov, raz jeden, raz druhý chalan dokáže Janka vyprovokovať a potlačiť k perfektným výkonom. Partia má obrovskú silu a to je podľa mňa dôležité.