Žena má rozpažené ruky v prírode pri stromoch.

Čo robiť, aby vírusy nemali šancu

Jeseň je už tradične spojená so začiatkom chrípkovej sezóny. To však nemusí automaticky znamenať, že sa bude týkať aj vás. Niekedy aj malé zmeny môžu mať významný efekt na vašu obranyschopnosť. 
Detail na osobu stojacu pri umývadle ako si umýva ruky.
Jednou z najjednoduchších a najefektívnejších metód prevencie chrípky a nádchy je časté umývanie rúk. Používajte mydlo a teplú vodu aspoň 20 sekúnd, najmä po príchode domov, pred jedlom a po kontakte s verejnými povrchmi. Ak nie je k dispozícii voda, využite dezinfekčný prostriedok na ruky s obsahom minimálne 60 % alkoholu.
Dve mladé ženy sedia v obývačke, rozprávajú a smejú sa.
Silné a kvalitné vzťahy s rodinou, priateľmi a kolegami sú dôležité nielen pre našu psychickú pohodu, ale aj odolnosť voči rôznym ochoreniam. Nájdite si preto čas na stretnutia s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Ak sa v ich spoločnosti dobre zasmejete, znížite si tým hladiny stresových hormónov, ako je kortizol a adrenalín, čo pomôže znížiť negatívne účinky stresu na organizmus. Smiech zároveň pomáha znižovať aj hladiny zápalových cytokínov, ktoré sú často spojené so zvýšeným rizikom chronických ochorení a oslabenou imunitou.
Dáma v strednom veku s pohárom vody v ruke.
Pitný režim je kľúčový pre správne fungovanie imunitného systému, pretože voda pomáha udržiavať hydratované sliznice, ktoré sú prvou obrannou líniou proti vírusom. Dostatok vody tiež podporuje optimálne fungovanie buniek a pomáha vyplaviť z tela toxíny, čím posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu.
TIP:  Začnite svoj deň pohárom vody a pred každým jedlom si dajte ďalší pohár.
Zabezpečíte si tým lepšiu hydratáciu počas celého dňa. Ak vám obyčajná voda nechutí, pridajte do nej plátok citróna, uhorky alebo pár lístkov mäty.
Žena s krátkymi šedivými vlasmi sedí v spálni na zemi a medituje.

Stres je tichý nepriateľ, ktorý môže mať vážne následky na naše fyzické a duševné zdravie. Chronický stres môže oslabiť imunitu a zvýšiť náchylnosť na infekcie. Našťastie existujú jednoduché techniky, ktoré nám môžu pomôcť ho zmierniť. Relaxácia, meditácia, hlboké dýchanie alebo hobby, ktoré nás baví, môžu byť kľúčom k zníženiu stresu.

Každý deň si preto nájdite na relaxáciu aspoň 5-10 minút. Zamerajte sa počas nej na svoje dýchanie – hlboké nádychy a výdychy upokoja vašu myseľ a znížia napätie.

TIP:  Zdrojom stresu môžu byť niekedy aj myšlienky na budúcnosť a obavy z toho, čo prinesie.
Pomôžeme vám nadobudnúť väčší pokoj na duši s naším životným poistením.
Kryje až 70 kritických chorôb a umožňuje poistiť na jednej zmluve celú rodinu.  
Mladé dievča v rifľovej bunde sa opiera o múr, má zatvorené oči a tvár nasmerovanú k slnku. Vychutnáva si slnečné lúče.
Aj keď je vonku chladnejšie, čerstvý vzduch môže prispieť k väčšej obranyschopnosti vášho organizmu. Prechádzky na čerstvom vzduchu, najmä v prírode, môžu znížiť hladinu nervozity, zlepšiť kvalitu spánku a podporiť zdravé dýchacie cesty. Snažte sa preto každý deň stráviť aspoň 20-30 minút vonku, ideálne na slnku. Ak máte možnosť, choďte do parku alebo do lesa. 
Ženské ruky otvárajú okno.
V uzavretých a nevetraných priestoroch sa môžu koncentrovať rôzne patogény, vrátane vírusov a baktérií, ktoré môžu spôsobovať prechladnutia, chrípku či iné respiračné infekcie. Pravidelné vetranie znižuje množstvo týchto mikroorganizmov vo vzduchu a pomáha predchádzať prenosu chorôb, najmä počas chladných dní, kedy trávime viac času v interiéri.

Ako správne vetrať v zime:

●   Krátko a intenzívne: Otvorte okná na 5-10 minút, aby sa vymenil vzduch, no miestnosť sa neochladila úplne.

●   Niekoľkokrát denne: Ideálne ráno, počas dňa a pred spaním.

●   Bez prievanu: Ak vetráte cez viacero otvorov, snažte sa zabrániť zbytočnému prievanu.  

Mladá vysmiata žena v pásikavom tričku stojí uprostred kuchyne s dvomi jablkami v rukách.

Strava má zásadný vplyv na naše zdravie. Niekedy však nemusíme hneď prejsť na prísne diéty alebo od základov zmeniť jedálniček. Aj malé úpravy môžu priniesť veľký rozdiel. Jedzte pomaly a vedome, vychutnávajte si každé sústo a dávajte pozor na to, čo vám telo hovorí.

Snažte sa jedlo nepreskakovať a konzumujte ho v menších porciách, ale častejšie. Zamerajte sa na konzumáciu potravín, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné produkty, bielkoviny a zdravé tuky. Obmedzte príjem spracovaných potravín, sladkostí a nápojov plných cukru.

TIP:  Stredomorská strava je považovaná za jednu z najzdravších na svete, pretože jej základom sú čerstvé, sezónne potraviny, zdravé tuky a primerané množstvo bielkovín.
Vyrazte za ňou na výlet. Prinášame vám prehľad najlepších destinácií na gastroturistiku.
Záber na dlaň ukazujúcu gesto „stop“.
Neustále prispôsobovanie sa očakávaniam druhých na úkor vlastných potrieb môže viesť k pocitom frustrácie, úzkosti a nízkej sebaúcty, čo sú časté spúšťače depresie, ktorá býva na vzostupe práve počas jesenných dní. Stanovte si priority a zamerajte sa na veci, ktoré sú pre vás naozaj dôležité. Keď budete mať pod kontrolou, čo robíte a ako trávite svoj čas, zvýši sa nielen vaša spokojnosť a celkové šťastie, ale budete mať aj oveľa viac energie a elánu. A napokon budete aj odolnejší voči ochoreniam, pretože zdravé duševné nastavenie priamo ovplyvňuje celkové zdravie tela.
Mladý pár na gauči si v objatí vychutnáva spoločné pohodové chvíle.

Pridajte k starostlivosti o seba aj životné poistenie

Správne zvolené poistenie vás podrží v zložitých chvíľach. Pomôže vám finančne zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť, udržať si životnú úroveň a dokáže ochrániť aj vaše podnikanie.

 KONTAKTNÝ FORMULÁR