TYP FILTRA

V súčasnosti existuje naozaj bohaté portfólio produktov obsahujúcich ochranný faktor. Novinkou však pre niekoho môže byť to, že pri ich zložení rozlišujeme dva rôzne druhy filtrov, a to minerálny a chemický. Podľa MUDr. Karolíny Baumgartnerovej má každý z nich nesporne svoje plusy i menšie mínusy. „Minerálne filtre bývajú vo všeobecnosti výborne tolerované a sú preto ideálnou voľbou pre ľudí s citlivou pokožkouatopiou alebo pre najmenšie deti. V zložení ich nájdeme pod označením zinc oxide alebo titanium dioxide. Ich nevýhoda je, že niektoré zanechávajú biely povlak na koži a v porovnaní s chemickými filtrami sa ťažšie rozotierajú. Chemických filtrov v súčasnosti poznáme veľa druhov. Nájdeme ich nielen vo forme krémov a sprejov, ale aj ako peny či dokonca opaľovacie hmly. Sú väčšinou príjemnejšie na aplikáciu, avšak ľahšie alergizujú. Niektoré produkty dokonca kombinujú oba typy filtrov.“ 

Dermatologička preto odporúča pri urobiť si pri každom novom produkte tzv. patch test. Je to naozaj jednoduché, no zároveň efektívne.

BROAD SPECTRUM

Naša pokožka je denno-denne vystavená UV žiareniu zloženého z rôznych vlnových dĺžok. Azda najznámejšie a pre nás aj najdôležitejšie sú UVA a UVB žiarenia. „UVA spôsobuje najmä photoaging (starnutie kože) – pigmentové škvrny, aktinické keratózy či vrásky. Tento typ žiarenia preniká cez sklo aj oblaky, je preto namieste aby sme SPF aplikovali celoročne. Veď nie nadarmo sa hovorí, že SPF-ko je najlepšia anti-age zbraň. UVB časť spektra poškodzuje priamo kožné bunky, čo má za následok spálenie kože.“ uvádza dermatologička Baumgartnerová. Netreba však zabúdať na tú úplne najpodstatnejšiu vec.
Na čo si pri výbere produktu dať pozor a aký produkt by sme si teda podľa dermatologičky mali vybrať? „Kvalitný produkt by mal byť širokospektrálny (tzv. broadspectrum), to znamená chrániť pred jedným aj druhým typom žiarenia. Na fľaštičke s krémom by okrem nápisu SPF (ochrana pred UVB) mal byť aj symbol UVA v krúžku alebo PA.“ Podľa nej len pri takto označenom produkte máte záruku, že Vás a Vašu pleť naozaj dokonale ochráni pred UV žiarením. No a v prípade, že plánujete dovolenku pri mori či kdekoľvek pri vode, zvoľte si jednoznačne krém, ktorý je naviac aj vodeodolný. „Po každom plávaní si ho napriek tomu nezabudnite reaplikovať,“ upozorňuje.

VÝŠKA FAKTORA

Vybrali sme medzi minerálnym či chemickým faktorom a produkt, ktorý chráni zároveň pred UVA a UVB žiarením. Teraz vyvstáva otázka, akú výšku faktora potrebujeme? „Z mojich skúseností pacientom vždy radím kúpiť si to najvyššie číslo, na ktoré sa cítia. Ideálne ochranný faktor 50 alebo aspoň 30, ktoré blokujú približne 97-98 % lúčov. Číslo SPF vyjadruje, koľkonásobne dlhšie môžete zostať na slnku bez toho, aby ste sa spálili, oproti tomu, keby ste žiadne SPF na sebe nemali.“ Dodáva však, že výnimku majú ľudia s veľmi bledou pokožkou, resp. blond alebo ryšavými vlasmi a taktiež malé deti. „Táto skupina by určite nemala vymýšľať a zaobstarať si rovno SPF 50.“

APLIKOVANÉ MNOŽSTVO OPAKUJME

Pri aplikácii existuje množstvo rád, no dermatologička zdôrazňuje, že pri SPF rozhodne neplatí menej je viac. Pre konkrétnejšiu predstavu však odporúča základné pravidlo čajovej lyžičky. „Na tvár a krk by ste mali aplikovať približne 1 ČL na zvyšok tela minimálne 5 plných ČL krému. Nezabudnite ani na lokality ako uši, krk či zadné strany stehien. Pokiaľ Vaše oblečenie nemá špeciálnu UV ochranu a budete celý deň na slnku, nezabudnite sa natrieť aj pod plavkami či oblečením. Obyčajné biele tričko má totiž UV len okolo 7.“ Taktiež by sme automaticky nemali predpokladať, že natrieť sa ochranným faktorom iba ráno je postačujúce.

upozorňuje Baumgartnerová.  

A čo ak sa celý deň nachádzate v kancelárii či máte na sebe make-up? Ani to podľa dermatologičky nie je problém. Na trhu je totiž množstvo SPF hmiel či púdrov, ktoré sú v tejto dobe veľmi ľahko dostupné a slúžia na elegantnú a efektívnu reaplikáciu počas dňa.   

NEZABÚDAJME ANI NA NAJMENŠÍCH

Ochranný faktor by sme bez pochýb mali zaradiť aj do dennej rutiny našich ratolestí. „Od 6 mesiacov môžeme zvoliť krémy s minerálnym filtrom. Chemické filtre osobne odporúčam až pacientom tri roky a viac.“ Práve v tomto prípade netreba zabúdať ani na zdravý sedliacky rozum. „Malé deti proste na slnko nepatria a ich kožu by sme mali svedomito chrániť nielen vhodným ochranným krémom, ale najmä zdržiavaním sa v tieni a inými ochrannými pomôckami, akými sú klobúčik a okuliare.“
 MUDr. Karolína Baumgartnerová
 MUDr. Karolína Baumgartnerová