Odpovede na 6 najčastejších otázok o očkovaní

12. február 2021

Jedni tvrdia, že očkovanie nepotrebujú, druhí sa predbiehajú a poburujú tých, ktorí sa boja, či a kedy sa dostanú na rad. Budeme mať problém zaočkovať dostatočný počet ľudí alebo naopak zabezpečiť vakcínu pre každého?

„Momentálne nás najviac limituje počet vakcín, ktoré máme k dispozícii,“ hovorí epidemiologička Doc. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UK, podľa ktorej je na dosiahnutie kolektívnej imunity potrebné zaočkovať 65 -70 percent populácie
dodáva. Zároveň pripomína, že vzhľadom na to, že momentálne ponúkané vakcíny boli klinicky odskúšané len na dospelých, respektíve ľuďoch starších ako šestnásť rokov, s maloletými sa do tohto počtu zatiaľ neráta a z dospelej populácie je potrebné zaočkovať ešte väčšiu časť, a to nad 70 %. Deti však z vakcinácie vylúčené nebudú„Na jeseň, keď sa dokončí klinické skúšanie účinnosti vakcín na deťoch, budeme očkovať aj tie."

Najdôležitejší je dostatok informácií

Či bude viac očkovania chtivých Slovákov ako dodaných vakcín si odborníčka predpokladať netrúfa. Obáva sa však, že potrebných sedemdesiat percent populácie ešte stále presvedčených nie je. „Myslím si však, že rastúci počet hospitalizácií a úmrtí, záujem nechať sa  zaočkovať zvýši,“ predpokladá. Za najdôležitejšie však považuje, aby mali ľudia dostatok informácií. Preto nám odpovedala na ich najčastejšie otázky: 

6  najčastejších otázok o očkovaní proti ochoreniu COVID-19

1.  PREČO SA MÁM DAŤ ZAOČKOVAŤ?

Očkovanie je najspoľahlivejšia forma prevencie pred infekciou a vážnym priebehom ochorenia. Očkovaním chránime seba, svojich blízkych a ďalších ľudí. Je to spôsob, ako navodiť dlhodobo prirodzenú obranu organizmu voči ochoreniu COVID-19. Vakcína aktivuje v tele tvorbu špecifických protilátok a bunkovú imunitu.

2.  AKÉ TYPY VAKCÍN SÚ K DISPOZÍCIÍ?

Momentálne sú na Slovensku k dispozícii mRNA vakcíny od firiem BioNTech/Pfizer a od firmy Moderna a vektorová vakcína od firiem AstraZeneca a Janssen.

3.  AKO DLHO VYDRŽÍ IMUNITNÁ OCHRANA NAVODENÁ VAKCÍNOU?

Vzhľadom na to, že vakcína sa ešte používa iba veľmi krátku dobu, nie je to možné presne vyhodnotiť. Na základe doterajších výskumov sa predpokladá, že niekoľko mesiacov.

4.  JE NIEKTORÝ TYP VAKCÍNY LEPŠÍ? KTORÚ SI MÁM VYBRAŤ?

Pre bežného človeka je nepodstatné, ktorým typom vakcíny sa nechá očkovať, lebo všetky vakcíny majú podobnú bezpečnosť a účinnosť. Očkovať sa bude treba tou vakcínou, ktorá je dostupná.

5.  MÁM SA DAŤ ZAOČKOVAŤ AJ AK SOM PREKONAL/A OCHORENIE COVID-19?

Aj tým, čo prekonali infekciu SARS-CoV-2 sa odporúča dať sa zaočkovať, vzhľadom na to, že doposiaľ nie je jednoznačné zistené, koľko trvá postinfekčná imunitná ochrana. Pri očkovaní sa odporúča odstup minimálne dva týždne po prekonaní ochorenia. 

6.  SÚ NA  SLOVENSKU HLÁSENÉ NEJAKÉ ZÁVAŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY?

Iba bežné ako u iných vakcín, lokálne začervenanie, bolestivosť či opuch, prípadne celkové vedľajšie účinky ako zvýšená teplota, únava, slabosť, bolesť kĺbov či svalov, ktoré odznejú v priebehu niekoľkých hodín, maximálne do dvoch dní po očkovaní. 
Ako dodáva epidemiologička „očkovaním chránime nielen seba, ale aj svojich blízkych a ďalších ľudí.“  Neočkovať sa je podľa nej preto nezodpovedné voči okoliu. „A vyzývať aj ďalších, aby sa neočkovali, to je viac než sebecké, je to trestuhodné.“
Na otázky nám odpovedala epidemiologička Doc. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD.