Je známe, že pravidelná fyzická aktivita má množstvo pozitívnych zdravotných účinkov na naše telo. Či už je to posilnenie svalov, kostí, srdca alebo prevencia pred určitými chorobami.
Už menej známe je to, že fyzická aktivita môže mať výrazný pozitívny vplyv na duševné zdravie a celkovú pohodu človeka.
1. Ovplyvňuje náladu a energiu
Pri fyzickej aktivite začne vaše telo uvoľňovať endorfíny, tzv. hormóny šťastia, predovšetkým vtedy, ak dokážete vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Akonáhle sa dokážete pri behu, silovom tréningu alebo intenzívnom cvičení prekonať, tak pocítite nárast endorfínov už do hodiny po cvičení.
Výskumníci zistili, že ľudia majú po fyzickej aktivite väčší pocit spokojnosti, motivácie a energie, a to predovšetkým vtedy, keď nálada bola pred cvičením nízka.
2. Podporuje sebavedomie
3. Zdroj sociálnej podpory
4. Znižuje hormóny stresu
Koľko fyzickej aktivity stačí?
Akákoľvek forma fyzickej aktivity je lepšia ako žiadna. Najdôležitejšie je začať. Vyhľadajte si aktivitu, ktorá sa vám páči, čím si zvýšite šancu, že ju dokážete pravidelne vykonávať. Či už je to beh, plávanie alebo bicyklovanie. Podľa výskumu sa odporúča minimálne 150 minút mierne intenzívnej a 75 minút intenzívnej fyzickej aktivity týždenne. Taktiež je odporúčaný aj silový tréning aspoň 2x krát do týždnňa.
Ak môžete byť aktívny vonku, tak je to ešte lepšia varianta. Výskum ukazuje, že pobyt v prírode má pozitívny vplyv na náš pocit šťastia a naplnenia, čo následne znižuje naše hladiny depresie a úzkosti.1