Potravinová alergia alebo histamínová intolerancia? Ako poznať rozdiel

Čo presne je histamín?

Histamín je prirodzená súčasť ľudského organizmu. Jeho účinky sa prejavujú pri alergických reakciách, kedy sa uvoľňuje vo väčšom množstve. Pri uvoľnení hrá dôležitú úlohu v množstve rôznych činností, ktoré zabezpečujú chod jednotlivých orgánov tak, aby naše telo fungovalo správne. Inými slovami, histamín je chemická látka zodpovedná za niekoľko hlavných funkcií:

●     komunikuje správy do mozgu;

●     má pozitívny vplyv na delenie a rozmnožovanie buniek;

●     je súčasťou imunitných procesov;

●     reguluje krvotvorbu;

●     vyplavuje sa pri úraze, traume či infekcii.

Čo potom je histamínová intolerancia?

Potravinová intolerancia, do ktorej zaraďujeme aj histamínovú intoleranciu, je abnormálna odpoveď organizmu na prijatie potravy alebo jej zložky. Netreba si ju ale zamieňať s alergiou. Histamínová intolerancia (HIT) je označenie potravinovej intolerancie, pri ktorej spúšťa nežiaduce reakcie histamín prijatý v potrave, alebo histamín vyprodukovaný samotným organizmom. Keď sú hladiny histamínu príliš vysoké, alebo ho organizmus nedokáže správne štiepiť, môže to ovplyvniť normálne telesné funkcie človeka.

„Uvoľnený histamín spôsobuje známe reakcie akými sú nádcha, kašeľ či bolesti brucha, začervenanie kože či dýchavičnosť. Ak je táto alergická reakcia vystupňovaná, môže dôjsť k nebezpečnej reakcii – anafylaxii,“ upozorňuje MUDr. Lešťan. „Pri HIT sa ale nejedná o alergiu, hoci prejavy sú mnohokrát veľmi podobné.“

Symptómy histaminovej intolerancie

●     bolesti hlavy a migrény;

●     zmeny krvného tlaku;

●     búšenie srdca, arytmia;

●     závraty a kolapsy;

●     sťažené dýchanie, nádcha, kašeľ, kýchanie;

●     žihľavka, svrbenie kože, začervenanie a opuchy kože;

●     tráviace problémy: kŕče, nadúvanie, hnačky;

●     svrbenie a opuch pier a jazyka.

Pri dlhodobých prejavoch môže pacient pociťovať:

●     únavu;

●     poruchy menštruačného cyklu;

●     nespavosť;

●     úzkosť a nervozitu.

Diagnostika

Diagnostika histamínovej intolerancie predstavuje veľmi náročný proces a rozhodne patrí do rúk imunoalergológa či iného špecialistu. Tvorí ju súbor niekoľkých laboratórnych a iných vyšetrení, pri ktorých je neraz potrebné ich opakovanie. Zisťuje sa tiež prítomnosť alergií a iných ochorení.

„Správne sa zisťuje nielen hladina, ale aj aktivita enzýmu na odbúravanie histamínu. Ani tak však nie je výpovedná hodnota diagnostických testov stopercentná. Existujú totiž falošne pozitívne aj negatívne výsledky,“ upresňuje MUDr. Lešťan.

Ako postupovať pri diagnostike histamínovej intolerancie?

„Určite nie tak, že si pozrieme na webe diskusiu o HIT, nájdeme si tam svoje príznaky a na základe toho usúdime, že máme histamínovú intoleranciu,“ upozorňuje pán doktor. „Ani nie tak, že si dáme vyšetriť hladinu DAO enzýmu a na základe jednorázového výsledku si stanovíme diagnózu. Toto sú škodlivé cesty, ktoré často vedú k mylnej diagnóze a oddialia správny nález príčiny ťažkostí.“

Pokiaľ nastanú prejavy typické pre HIT, ktoré sa manifestujú do 4 hodín od príjmu potravy, v prvom kroku sa odporúča alergiologické vyšetrenie, ktoré vylúči klasickú potravinovú alergiu. V anamnéze lekár pátra po tom, či pacient neužíva lieky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus histamínu. Až po tomto kroku a dôslednej analýze pacientovej histórie sa pristupuje k vylúčeniu histamínu zo stravy – a ani to nie na dlhé obdobie a definitívne.

Ako vylučovať rizikové potraviny pri podozrení na histamínovú intoleranciu?

„Máme pacientov, ktorí si na dlhé roky vylúčili mnoho potravín z jedálnička len na základe toho, že mali jednorázovo nižšiu hladinu DAO enzýmu, čo je veľká chyba. Všeobecne sa pri vylučovaní potravín postupuje trojfázovo,“ vysvetľuje MUDr. Lešťan.

Prvá fáza je eliminačná. V rámci nej sa vynechávajú potraviny, ktoré obsahujú histamín, alebo ho vedia z tela vylúčiť. Je to akási tvrdá diéta s cieľom zistiť, či sa počas nej podarí potlačiť prejavy. Tu je veľmi dôležitý čas. Táto fáza trvá maximálne 2 týždne.

Druhá fáza je testovacia. Ak sa v prvej fáze podarí dostať prejavy pod kontrolu, začíname opätovne zavádzať podozrivé potraviny späť do jedálnička a vedieme si o tom potravinový denník. Táto fáza postupného zavádzania potravín trvá do 6 týždňov.

Tretia fáza je nastavenie dlhotrvajúcej diéty. V rámci tejto fázy sa odporúča byť v spojení s nutričnou špecialistkou alebo s lekárom, ktorý riadi výživu a nedovolí dlhodobé poškodenie zdravia z dôvodu nevhodnej, málo vyváženej či jednostrannej stravy.

Znamená to, že histamínová intolerancia nás bude sprevádzať po zvyšok života?

Áno, ale len ak je vrodená a teda podmienená geneticky. V prípade, že sme HIT získali počas života, jej priebeh a naša prognóza bude závisieť od viacerých faktorov.

„Veľa prejavov histamínovej intolerancie je len dočasných. Hladiny enzýmu sa menia v priebehu dňa. Stav závisí aj od kondície čreva, stresu a iných faktorov. Preto môžu pacienti vnímať obdobia, keď sa cítia lepšie a potom znova horšie,“ vysvetľuje MUDr. Lešťan. „V prevažnej väčšine sú tieto problémy prechodné, vyprovokované liekmi, alkoholom, nevhodnou stravou. V takomto prípade stačí len upraviť životosprávu a problémy ustúpia.“

Aká strava je vhodná pri histamínovej intolerancii?

Pri vhodnej diéte je možné udržiavať hladiny histamínu pomerne nízko. Pomôže vám pritom, ak si budete viesť potravinový denník a zapisovať si doň všetko, čo ste skonzumovali a ako ste sa po konzumácii jednotlivých potravín cítili. V prvom rade by ste mali konzumovať čerstvé, priemyselne nespracované potraviny. O konkrétnych potravinách sa vždy poraďte so svojím lekárom – každý pacient je individuálny a vyžaduje individualizovaný prístup aj odporúčania. „Pacient môže mať viaceré ochorenia, rôzne intolerancie, možno potrebuje v úvode na potlačenie ťažkosti napríklad FODMAP diétu, lebo má SIBO,“ vysvetľuje pán doktor. „Môže mať kvasinkovú či plesňovú infekciu čreva a v prvej fáze sa potrebuje tejto infekcie zbaviť.“

Ak má pacient skutočne histamínovú intoleranciu, mal by sa vzdať nasledujúcich potravín:

●     konzervy, najmä rybie;

●     ryby a plody mora;

●     fermentované syry typu parmezán;

●     hermelín, čedar a iné typy zrejúcich syrov;

●     paradajky, kvasená kapusta, špenát;

●     víno, najmä červené;

●     v niektorých prípadoch aj pivo;

●     citrusy;

●     jahody;

●     fermentovaná sója napr. v sójovej omáčke;

●     čokoláda;

●     orechy.

Potešiť sa môžeme potravinami s nízkym obsahom histamínu, alebo s tými, ktoré nespôsobujú jeho vylučovanie:

●     čerstvo uvarené potraviny bez dlhého skladovania a opätovného zohrievania;

●     chlieb, pečivo;

●     ryža, cestoviny;

●     jogurty;

●     vajcia;

●     čerstvé mäso alebo mäso pripravené po rozmrazení;

●     čerstvé ryby;

●     čerstvé syry;

●     šalát, karfiol, brokolica, mrkva;

●     uhorka, tekvica;

●     jablká, hrušky;

●     bylinky.

„Tieto vymenované potraviny sú však pre mnohých alergikov či pacientov s poruchami výživy pohromou. Preto ešte raz zdôrazňujem, že najskôr sa treba nechať vyšetriť a až potom pristupovať k diétam šitým na mieru,“ apeluje MUDr. Lešťan.

Život s histamínovou intoleranciou

Histamínová intolerancia môže byť nepríjemná, no len pokiaľ ju neodhalíme a nezačneme podstupovať potrebné kroky k skvalitneniu nášho života, medzi ktoré patrí správna diagnostika a nastavenie jedálnička. Ak na sebe spozorujete niektoré z vyššie uvedených príznakov, neváhajte a kontaktujte svojho lekára.

Mudr . Martin Lešťan