5 kľúčových tipov na jarnú údržbu vášho vozidla

Zima a chladné počasie automobilom vôbec neprospieva. S príchodom jari tak budete potrebovať dôkladnú kontrolu auta. V tomto článku sa dozviete čomu obzvlášť venovať pozornosť. 

Po dlhej zime treba ako prvé skontrolovať hladinu oleja. Pri obhliadke obzvlášť venujte pozornosť jeho textúre. Studené počasie spôsobuje, že motorový olej sa stane lepkavým a hustejším. To negatívne ovplyvňuje chod motora, keďže sa menej efektívne premazáva. Ak je to potrebné, nechajte si olej po zime vymeniť. 

Chladiacu kvapalinu, je naopak dobré na jar doplniť. Počas zimy trvá dlhšie, kým sa motor zahreje. To potom spôsobuje, že sa aj viac kvapaliny spotrebuje na udržanie stabilnej teploty motora.

Ďalšou dôležitou kvapalinou vo vašom vozidle je brzdová kvapalina. Tá je kľúčová pre bezpečnosť auta, preto by ste ju mali kontrolovať pravidelne a nie len na jar. Kontrolu sa odporúča podstúpiť každé dva roky alebo po prejdení 40 000 km. Ak je brzdová kvapalina stará alebo príliš znečistená, môže viesť k zníženej účinnosti bŕzd.

Aj malý kamienok vie spôsobiť veľký problém. Pod oškretým lakom sa vie hromadiť nečistota, ktorá počas zimy nasaje vodu a spôsobí koróziu kovu pod lakom. Posypová soľ tomuto problému len napomáha. Po zime svoje auto vezmite do autoumyvárne, vypláchnite možné korozívne usadeniny.

Obzvlášť veľkú pozornosť venujte strmeňom kotúčových bŕzd. Tie sú počas zimy namáhané najviac a ich umytím predchádzate  predčasnému poškodeniu. Strmene môžete po umytí dodatočne ošetriť vhodným olejom. Pre vyššiu ochranu podvozku  si môžete svoje auto nechať profesionálne ošetriť špeciálnym náterom v autoservise. Na záver nezabúdajte mokrou handričkou utrieť aj stierače, ktoré zvyknú obzvlášť rýchlo nazbierať nečistoty. 

V zime sa autobatéria vybíja rýchlejšie kvôli nízkym teplotám, ktoré spomaľujú chemické reakcie v jej vnútri. Chlad totiž znižuje schopnosť batérie produkovať energiu, takže pri štartovaní musí vynaložiť oveľa viac námahy. Uistite sa, že kontakty batérie sú suché a čisté, tým sa predĺži jej životnosť. Šikovným pomocníkom pre každého vodiča, je nabíjačka autobatérie. Tá vám pomôže autobatériu po zime rýchlo dobiť a spojazdniť. Ak však máte pocit, že sa vaša batéria príliš rýchlo vybíja, navštívte autoservis. 
TIP: Zelená karta Allianz je online! 
 
 Od 1.1.2025 stačí mať vašu zelenú kartu v elektronickej podobe. Môžete ju na vyžiadanie získať mailom alebo k nej máte prístup v klientskom portáli Môj Allianz.
Používanie letných pneumatík nie je povinné, ale rozhodne sa odporúča. Vhodne zvolené pneumatiky vám dokážu ušetriť palivo aj energiu, ktorú vaše auto na ceste vynaloží. Pravidelné prezúvanie pneumatík tiež predlžuje ich životnosť. Niektorí vodiči obľubujú celoročné pneumatiky, ktoré netreba prezúvať. Tie však majú vyššie mieru opotrebovateľnosti a častejšie ich treba meniť za nové. Prezutie pneumatík sa odporúča vždy, keď je vonku stála teplota  7°C , celý týždeň po sebe.   
Ak ste počas zimy v aute často púšťali kúrenie, môže sa vám stať, že v interiéri cítite nepríjemný zápach. V tomto prípade je načase vymeniť peľový filter, ktorý pomáha udržiavať čistotu vzduchu v automobile. Najbežnejšie príznaky, že je čas vymeniť kabínový filter, zahŕňajú znížený prietok vzduchu v klimatizačnom systéme, hluk z ventilátora a spomínaný nepríjemný zápach. Filter zvládnete vymeniť aj doma, nepotrebujete ísť do servisu. Vo väčšine automobilov sa nachádza v plastovom kryte umiestnenom pri spodnej časti čelného skla. Výmena filtra je pomerne jednoduchá, trvá približne 10 minút. 

S dobrým poistením automobilu máte o pár starostí menej. 

POISTIŤ SA