Nabíjanie v bežnej elektrickej zásuvke
Na čo si dať pozor
Zosilnená zásuvka a ICCB kábel
Toto je podobný spôsob nabíjania, ako pri bežnej 230 V zásuvke, no v tomto prípade sa použije špeciálna zásuvka a od dodávateľa elektriny pre vašu domácnosť zariadite, aby bol odber v nej vyšší ako 10 A, napr. to môže byť 16 A.
Špeciálna zásuvka môže mať tiež postriebrené kontakty a vyšší stupeň krytia (IP55). Celé jej vyhotovenie je robustné. Hovoríme pritom o jednofázovom nabíjaní. Môžete využiť aj tzv. ICCB (In Cable Control Box), čo je kábel s riadiacim boxom.
Zázraky z hľadiska bezpečnosti ani pri tomto spôsobe nabíjania nečakajte, treba si dať pozor na vyhotovenie a stále hrozí riziko požiaru. Takýto kábel môže byť aj v trojfázovom vyhotovení a pri odbere 16 A dostanete výkon 11 kW. To je už pri nabíjaní celkom slušné.
Do 8 hodín totiž nabijete aj väčšiu batériu v plug-in hybridnom aute, ktoré je potom schopné reálne prejsť vzdialenosť 100 km. Pre plug-in hybridné auto to môže byť systematické riešenie, pomôže vám aj pri čisto elektrickom aute, vtedy počítajte s dobou nabíjania viac ako 12 hodín.
Wallbox a nabíjacie karty
Ide o spôsob, pri ktorom dáva vlastníctvo elektrického auta význam. Wallbox je často umiestnený na stene a stále ide o nabíjanie striedavým prúdom. Kľúčová je zabudovaná nabíjačka v aute, čo môže byť 11 kW, ale pri drahších modeloch aj 22 kW.
A práve pri nich môžete využiť výkonný wallbox s trojfázovým napájaním a prúdovým odberom až 32 A. Je to spôsob, ktorý môžete systematicky použiť na nabíjanie elektromobilu v domácnosti a to aj v prípade, že naozaj potrebujete každý deň prejsť viac ako 100 km. Existujú tiež wallboxy s nižším výkonom, ktoré pokojne postačia na nabíjanie elektromobilov s bežnou požiadavkou na kratšiu prejdenú vzdialenosť.
Rýchlonabíjačky
Najvyššia kategória nabíjania sú rýchlonabíjačky. Ide o spôsob, ako rýchlo nabiť elektrické auto na cestách, ak vám vznikne požiadavka na prekonanie dlhej vzdialenosti. Napríklad ak potrebujete elektrickým autom cestovať z Bratislavy do Košíc a späť. To je situácia, kedy do úvahy prichádza rýchlonabíjačka. V tomto prípade sa nabíja batéria priamo a to jednosmerným prúdom. Je to nabíjanie bez využitia zabudovanej nabíjačky v aute.
Nabíjací prúd je pri výkonnejších nabíjačkách vyšší ako 100 A a niečo také sa v bežnej domácnosti nedá dosiahnuť. Rýchlonabíjačka vyžaduje osobitné vedenie. Identifikácia pri nabíjaní (a následná platba) sa aj v tomto prípade vykonáva bezkontaktnou NFC kartou alebo mobilnou aplikáciou.
Doba nabíjania sa pri rýchlonabíjačke uvádza pre nabíjanie batérie z kapacity 20 % do 80 % a pri moderných čisto elektrických autách to môže byť v závislosti od kapacity batérie a použitej technológie od 20 minút, až do jednej hodiny. To je doba, počas ktorej sa naobedujete alebo si nakúpite a preto sú rýchlonabíjačky umiestnené často pri obchodných centrách.
Čo stojí nabíjanie doma?
Už sme spomínali, že elektrické auto si kúpite aj preto, že chcete mať nižšie náklady na cestovanie autom. Pritom sme spomenuli, že rýchlonabíjanie je pomerne drahé a to aj pri súčasnej cene palív. Spotreba elektrického auta je niekde na úrovni 20 kWh/100 km, ale konkrétny údaj je veľmi závislý od okolitej teploty, typu terénu, spôsobu jazdy či prenášaného objemu.
Lacnú prevádzku elektromobilu je možné dosiahnuť nabíjaním doma. Ak počítame sumu za nabíjanie odvodenú od najbežnejšej tarify pre domácnosti DD2, dosiahnete sumu za prejdenie vzdialenosti 100 km okolo 4 eur. To je cena, ktorá je pri aute so spaľovacím motorom nedosiahnuteľná. Pripomeňme, že pri tomto výpočte sme vychádzali z cien elektriny pri domácom nabíjaní.
Ďalšie zlacnenie dosiahnete aj alternatívnymi zdrojmi elektrickej energie, ako sú fotovoltické články na streche domu a elektrická batéria na akumuláciu energie.
Čo robiť, ak zostanete stáť uprostred ničoho?
Batériu by ste nemali vybíjať pod hodnotu 20 %, no život prináša situácie, kedy sa to môže stať. Auto na tento pokles kapacity samozrejme upozorňuje a začne vám vyhľadávať na mape dostupné nabíjačky.
Teoreticky sa však môže stať, že sa dostanete do situácie, kedy spotrebujete všetku energiu pri čisto elektrickom aute a nemáte sa ako pohnúť.
V tejto situácii môžete využiť krytie v rámci poistenia elektromobilu - službu odvozu auta k najbližšej nabíjačke, alebo nabitie na mieste pomocou mobilnej nabíjačky. Uzatvorenie takéhoto poistenia vám dáva istotu, že sa má o vás kto postarať a nezostanete v štichu. Poistenie vás ochráni aj pri poškodení batérie napríklad pri havárii auta, pretože cena batérie v čisto elektrickom aute určite nie je nízka.
Článok vznikol v spolupráci s www.touchit.sk