Každomesačné výdavky na bývanie v podobe platieb za energie sú jednou z najvyšších súm, ktoré musíme nutne platiť. Z nich až 2/3 tvoria náklady na vykurovanie domácnosti, ohrev úžitkovej vody ďalších 15 % a až za nimi je spotreba elektriny za osvetlenie a spotrebiče. Vďaka týmto číslam viete, čo vám najviac ťahá peniaze z vašej peňaženky. Tieto výdavky môžu byť až vo výške niekoľko stoviek eur mesačne, ale v prípade energeticky efektívnych riešení, naopak, len pár desiatok eur. Mnohé energeticky úsporné riešenia sú dokonca štátom dotované, keďže úspora energií a dôraz na obnoviteľné energie sú kľúčom k riešeniu klimatickej zmeny.
Teplejšie zimy síce prinášajú úspory za kúrenie, no to je len jedným z mála pozitív, ktoré zmena klímy v strednej Európe spôsobuje. Počet škôd spôsobených búrkami, povodňami či dlhodobými suchami narastá každým rokom. Podľa našich dát poistné plnenia za škody v roku 2023 (bez započítania zemetrasenia na východe Slovenska) narástli medziročne o 18 %. Klimatická zmena nás v konečnom dôsledku bude stáť neskutočne veľa peňazí a zmení svet na nepoznanie.
  • Silné otrasy na východnom Slovensku v októbri 2023 spôsobili takmer 2 000 škôd na nehnuteľnostiach a majetku za viac ako 3,4 milióna eur. Nanešťastie, nie všetci mali zemetrasenie pripoistené. Ak teda bývate v oblasti s vyšším rizikom zemetrasenia určite si skontrolujte, či toto pripoistenie máte uzavreté.
Aby sme však nehovorili len o klimatickej kríze, ale skôr o našej osobnej situácii a budúcnosti, máme pre vás tipy, ako znížiť svoje mesačné náklady na energie a závislosť na vývoji ich cien a v konečnom dôsledku získať väčšiu finančnú slobodu. Samozrejme, nič nie je zadarmo a častokrát ide o vyššie investície, no dôležitejšia je ich návratnosť. Ak má napríklad solárny ohrev vody návratnosť bez dotácií zhruba 8 rokov, znamená to, že vzhľadom na jeho 25-ročnú životnosť budete dvojnásobný počet rokov šetriť. A to sú spolu tisíce eur.

Začnime tým cenovo najlacnejším riešením. Prevádzka chladničky vás v priemere vyjde ročne na 20 až 30 eur. Ak vám však nedoliehajú dvere či máte zdeformované tesnenie, môže byť spotreba násobná

Dôležitý je aj televízor, ktorý sledujeme podľa prieskumov v priemere viac ako 2 hodiny denne. Sledovanie nového veľkoplošného LED televízora s nízkou spotrebou vás môže stáť rovnako ako prevádzka chladničky, no staršie televízory môžu vyjsť možno až na 100 eur ročne.

Rovnako je dobré postupne vymieňať žiarovky za tie s LED technológiou, najmä v miestnostiach, kde zvyknete svietiť najviac. A máme pre vás ešte jeden tip: kúpte si za pár eur smart zásuvku a zmerajte si skutočnú spotrebu rizikových starých spotrebičov, aby ste zbytočne nekupovali novšie spotrebiče, ak ich ešte nepotrebujete.

Ruka drží telefón s obrázkom ekologickej škály spotrebičov. V pozadí sa nachádza obývačka s televízorom.

Druhou najlacnejšou investíciou je kúrenie. Dve tretiny slovenských domácností vykurujú plynom, ktorý väčšinou využívajú aj na ohrev teplej úžitkovej vody. Najefektívnejším riešením kondenzačný plynový kotol, ktorý maximálne využíva energiu zemného plynu. Pracuje s maximálnou účinnosťou až 98 %, pretože dokáže efektívne využiť teplo z kondenzácie vodnej pary obsiahnutej v spalných plynoch.

Ani zánovný turbo plynový kotol nemá schopnosť využiť kondenzačné teplo a jeho účinnosť je tak nižšia. Rozdiel v účinnosti je 10 až 15 %, čo vám dokáže výrazne znížiť ročnú spotrebu plynu. Za pár rokov máte nový kotol splatený a od ďalšieho roka len šetríte.

Skvelou a efektívnou investíciou je aj solárny ohrev vody. Jeho návratnosť je už spomínaných 8 rokov, v prípade dotácií to môže byť aj výrazne menej. Všetko závisí od počtu slnečných dní. No aj v zime vám dokáže predohriať množstvo úžitkovej vody o 15 či 20 stupňov a ušetriť tak časť plynu potrebného na jej ohrev.

V letných mesiacoch ste bez problémov sebestačný a plyn na ohrev teplej úžitkovej vody budete míňať len sporadicky. Je to jedno z najčastejších zelených riešení, ktoré domácnosti využívajú. V slnečných oblastiach v Stredomorí ich vidíte takmer na každej streche.

Za budúcnosť vykurovania sa považujú tepelné čerpadlá. Ich schopnosť získavať teplo z okolia a efektívne ho využívať v interiéri ich robí ekologicky priaznivou voľbou pre vykurovanie aj ohrev teplej úžitkovej vody. 

Tepelné čerpadlo má veľmi nízke prevádzkové náklady, avšak ich návratnosť v domoch, ktoré nie sú dostatočne zateplené a majú teda vysokú spotrebu energie na vykurovanie, je problematická. V domoch s malou spotrebou energií je však jednoznačne najefektívnejším riešením. Vývoj ide stále rýchlo dopredu a tepelné čerpadlá sa pravdepodobne stanú najvyužívanejším spôsobom vykurovania. Aj vďaka štedrým dotáciám.

Žena sedí na stoličke vo vonkajšom prostredí a má vyložené nohy na solárnom paneli.

Modernou investíciou zameranou na spotrebu energií je aj fotovoltika. Tá je cenovo drahšia a momentálne ešte zápasí s cenami za batérie. Vďaka nim získate nielen finančnú, ale aj skutočnú slobodu, pretože žiadne výpadky prúdu sa váš už nedotknú.

Alternatívnym riešením sú virtuálne batérie, kde si vyrobenú elektrickú energiu ukladáte u svojho dodávateľa. Toto riešenie vám však znižuje efektívnosť, a teda aj návratnosť celého riešenia, môže však byť dočasným riešením až do výhodnejšieho nákupu domácej batérie.

Väčšími a zároveň technicky najnáročnejšími zelenými investíciami sú celkové zateplenie fasády a výmena okien. Pri zateplení je dôležitý najmä strop a miesta únikov tepla, ako sú prieduchy či škáry. Izolácia by mala ideálne pokrývať celú stavbu ako škrupina a nemala by vytvárať tepelné mosty. Cez ne vie prechádzať chlad do miestnosti, spôsobovať tepelný únik a zároveň zvyšovať riziko plesní na stenách či v kútoch.

Keď už objednávate firmu, staviate lešenie, platíte za sieťku a omietku, určite sa oplatí zakúpiť čo najhrubšiu izoláciu. Cenovo najdostupnejší polystyrén, ktorý má aj vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, môže byť kľudne aj v hrúbke 20 centimetrov. Práve hrubá izolácia prinesie na konci jeho životnosti, ktorá je viac ako 50 rokov, najvýraznejšie úspory. Samotné zateplenie oceníte aj v lete, kedy vás v prípade dlhodobejších horúčav nebudú trápiť prehriate múry, ktoré vyžarujú teplo do interiéru aj v noci počas toho, ako spíte.

Pokiaľ na vašej nehnuteľnosti stále nemáte izolačné sklá, mali by ste spozornieť. Staré okná sú totiž zodpovedné za najväčšie straty tepla v domácnosti. Efektívnejšie je ísť napríklad aj do drahšieho izolačného trojskla, ktoré má až o 40 % lepšie izolačné vlastnosti ako izolačné dvojsklo. Samozrejme, s vyššou cenou je dôležité, aby boli okná správne namontované a slúžili čo najdlhšie. Preto napríklad zvážte vonkajšiu hliníkovú úpravu, ktorá má minimálne dvojnásobnú životnosť oproti dreveným či plastovým oknám.

Otec drží svojho malého syna na rukách. Obaja majú na hlavách stavebné prilby pretože sa nachádzajú v stavebnom prostredí.

Správne ohodnotenie nehnuteľnosti je zárukou poistného plnenia v prípade poistných udalostí. Ak sa teda rozhodnete pre rekonštrukciu či investíciu do energeticky úspornejších riešení, nezabúdajte, že hodnota vašej nehnuteľnosti tým vzrastie. Nízka suma poistného určite nie je správnou cestou k šetreniu. V prípade poistnej udalosti to môže byť práve naopak.

U nás v Allianzi s poistením MÔJ DOMOV viete výhodne poistiť naraz nehnuteľnosť aj domácnosť. A so správnym nacenením hodnoty nehnuteľnosti vám radi poradia naši špecialisti. Stačí, ak nám zavoláte, napíšete e-mail či prídete do niektorého z našich servisných centier. Aj dobré poistenie vám totiž prinesie záruku finančnej slobody v budúcnosti.