Elektromobilita má svojich priaznivcov aj odporcov. O jej úspechu je však už dávno rozhodnuté a jedinou otázkou zostáva, kedy elektrické autá „prevalcujú“ trh. Hlavným argumentom sú výrazne nižšie prevádzkové náklady, ktoré po rokoch jazdy spravia z elektrického auta lacnejšie riešenie.
V okolitých európskych krajinách, najmä tých na západ od nás, je elektromobilita oveľa ďalej. Je to predovšetkým vďaka dotačným politikám, ktoré výrazne približujú časy, kedy začne byť elektrické auto výhodnejšie. Práve chýbajúca podpora v kombinácii s nižším príjmom obyvateľov Slovenska majú za následok, že elektromobilita na Slovensku zaostáva. Avšak už dnes sa niektorým investícia do elektrického auta oplatí a táto hranica sa bude každým rokom posúvať. Dôvodom sú obrovské investície do technológií rôznych typov batérií, vďaka čomu sa v ostatných rokoch prudko znížili ich ceny. Podľa správy spoločnosti BloombergNEF sa totiž v roku 2010 cena batérie pre elektrické auto pohybovala okolo 1 100 dolárov za kWh, v roku 2020 už klesla pod hranicu 140 dolárov a predpokladá sa, že do roku 2030 by sa mohla znížiť na 60 dolárov za kWh. Ceny elektrických vozidiel tak budú výrazne klesať, keďže samotná batéria je jednou z najdrahších položiek na elektromobile. 
1. Jazdite veľa

Keďže elektrické auto má oveľa nižšie prevádzkové náklady, jeho návratnosť závisí od počtu najazdených kilometrov. Ak napríklad každodenne vozíte deti do školy či jazdíte za prácou desiatky kilometrov, môže byť elektrické auto pre vás výhodné už dnes.

2. Nabíjate ho doma

Rýchlonabíjačky nesmú byť hlavným, ale len doplnkovým spôsobom nabíjania. Ideálne je mať doma 400 V zásuvku, na ktorú si namontujete nabíjačku a auto s ňou nabijete za pár hodín. Majitelia rodinných domov, ktoré využívajú aj nižšiu „nočnú“ tarifu, môžu nabíjať svoj elektromobil dokonca o tretinu lacnejšie. 

Najpredávanejším európskym automobilom za rok 2022 je Peugeot s modelom 208. Porovnali sme benzínový a elektrický variant tohto vozidla a skúsili prepočítať, po akom čase sa vyššia obstarávacia cena elektrického auta vykompenzuje jeho nižšími prevádzkovými nákladmi. Do výpočtu nezahŕňame rozdielne náklady na servis, ktoré sú v prípade elektrických áut nižšie, ani poistenie, ktoré je vzhľadom na vyššiu cenu vozidiel vyššie. Naše poistenie elektromobilov však zohľadňuje špecifické potreby ich majiteľov, ako je poistné krytie batérie, poistenie nabíjacej výbavy auta (nielen nabíjacích káblov, ale aj stenové nabíjačky, tzv. wallbox) či zabezpečenie odťahu k najbližšej nabíjacej stanici. 

Posunutím zobrazíte viac

  Peugeot 208 1.2 PureTech  Peugeot e-208 
orientačná cena  18 000 €  33 000 € 
výkon 74 kW, 101 PS  100 kW, 136 PS 
spotreba  6 l/100 km  19 kWh/100 km 
cena „paliva“  1,59 €/l  0,133 €/kWh 
náklady na 100 km  9,54 €  2,53 € 
     
počet km potrebných na dorovnanie ceny 
 213 888 km  
pri 50 km denne (ročný nájazd 18 250 km)  11,7 roka   
pri 100 km denne (ročný nájazd 36 500 km) 
5,9 roka 
 
Napriek tomu, že prevádzkové náklady sú pri elektrickom aute takmer 4-násobne nižšie, podľa aktuálnych prepočtov sa cena vyrovná až po vyše 200-tisíc km. Hlavným dôvodom je o 80 % vyššia aktuálna cena elektrického vozidla. Pri intenzívnom využívaní v rozsahu 100 km denne je však návratnosť necelých 6 rokov, po uplynutí ktorých už vychádza elektrické auto výhodnejšie. 
Aktuálne platí, že na každých 10-tisíc km aktuálne ušetríte s elektrickým autom zhruba 700 €. Tento rozdiel môže v budúcnosti ešte narásť. Ceny palív totiž porastú, a to predovšetkým pre rastúce náklady na emisie oxidu uhličitého a náklady na výrobu biopalív. Naopak, cena elektrickej energie neporastie tak rýchlo, keďže sa v čoraz väčšej miere produkuje z obnoviteľných zdrojov.
Aj keď aktuálne čísla nie sú ešte pre elektromobilitu príliš lákavé, treba mať na pamäti, že cenový rozdiel medzi vozidlami s elektrickým a spaľovacím motorom sa bude každým rokom znižovať. Už za pár rokov budú prepočty výrazne odlišnejšie a návratnosť sa aj pri nižšom nájazde dostane na akceptovanú úroveň 5 rokov. Ak sa teda v najbližších rokoch chystáte na kúpu nového auta a máte možnosť domáceho nabíjania, určite je dobré sa pozrieť aj na elektrickú verziu. A samozrejme, vybrať si k nemu to správne poistenie.