Ako to už z jeho názvu vyplýva, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné pre každé vozidlo. Kryje škody, ktoré svojím autom spôsobíte niekomu inému, či už na zdraví alebo na majetku. Ak by ste teda spôsobili dopravnú nehodu, poistné plnenie z vášho PZP sa vyplatí poškodenej strane a pokiaľ by ste si na vašom aute pri tejto nehode rozbili napr. nárazník, toto už zákonná poistka nekryje. Ak nemáte vaše auto poistené aj havarijným poistením, nový nárazník si budete musieť hradiť z vlastného vrecka. Niektoré poisťovne však ponúkajú k zákonnému poisteniu zodpovednosti za spôsobenú škodu aj určitú ochranu vás a vášho auta, či už priamo v cene, alebo prostredníctvom rôznych pripoistení.

PZP v rámci poistenia MOJE AUTO

Všetky štyri balíčky nášho poistenia MOJE AUTO v sebe zahŕňajú aj PZP. Najbližším ekvivalentom samostatného PZP v rámci nášho poistenia je balíček COMFORT. Už v ňom však majú naši klienti okrem zákonného krytia zahrnuté navyše aj:

  • Krytie úrazu vodiča, ktorý je účastníkom dopravnej nehody a poistené auto šoféruje.
  • Asistenčné služby v prípade poruchy, poškodenia alebo zničenia vozidla. Čo znamená, že vám zabezpečíme opravu vozidla na mieste (pri tomto balíčku náhradné diely uhrádza klient) alebo odtiahnutie vozidla do servisu. Takisto uhradíme náklady na prepravu vodiča a spolujazdcov z miesta poistnej udalosti, ale aj poskytneme rôzne užitočné informácie napr. ohľadom servisov, požičovní áut alebo podmienok na ceste.
  • Telefonické právne poradenstvo vodičovi, resp. spolucestujúcim v prípade dopravnej nehody.

Stále sa však jedná v prvom rade o krytie škôd, ktoré spôsobíte iným. Poistenie MOJE AUTO sme však vyskladali prakticky, aby si mohol vybrať každý. Čo ak máte napríklad staršie auto, havarijné poistenie by teda pre vás mohlo predstavovať vysoký náklad, ale zároveň chcete mať do určitej miery kryté aj škody na vašom aute? Takúto „nadstavbu“ zákonného povinného zmluvného poistenia predstavujú balíčky PLUSEXTRA. Zákonné krytie je aj v týchto balíčkoch samozrejmosťou a okrem neho máte kryté aj škody na vašom aute napr. pri zrážke so zverou alebo spôsobené živlami. Balíček EXTRA dokonca kryje aj krádež vášho vozidla. Rozdiely medzi jednotlivými balíčkami si môžete pozrieť v tabuľke.

Všetky štyri balíčky poistenia MOJE AUTO majú okrem toho, že všetky obsahujú povinné zákonné krytie zodpovednosti za škodu, spoločnú ešte jednu vec. Sú priateľské k našej planéte. Všetko od uzatvorenia poistenia, cez hlásenie poistnej udalosti, jej vybavenie až po prípadné zmeny na zmluve, môžete vyriešiť bez jediného papiera!

Poistenie začnite riešiť ešte pred prevzatím nového auta

Auto musí byť poistené PZP počas celej svojej životnosti, keď teda kupujete auto, je dobré si urobiť prehľad o rôznych balíčkoch poistení ešte pred tým ako si idete auto prevziať a nespoliehať sa len na to, čo vám ponúkne predajca áut. Pokiaľ kupujete úplne nové auto, poistenie uzatvorte ešte predtým, ako si ho odveziete domov. Pokiaľ kupujete ojazdené auto, až do prepisu auta platí poistná zmluva PZP, ktorú uzatvoril prechádzajúci majiteľ, aj tak ale s uzatvorením vlastnej poistky neváhajte. Keď budete auto nahlasovať na seba, musíte už predložiť aj doklad o uzatvorenom povinnom zmluvnom poistení.

Kedy môžete poistku zmeniť?

Povinné zmluvné poistenie sa automaticky obnovuje každý rok, samozrejme s povinnosťou platby. Pokiaľ chcete zrušiť PZP v inej poisťovni a uzatvoriť si napríklad v Allianzi jeden z balíčkov poistenia MOJE AUTO, musíte o zrušenie PZP v aktuálnej poisťovni požiadať zo zákona najneskôr 6 týždňov pred tzv. výročným dňom vašej poistky a v tomto období sa prepoistiť. Aktuálnu ponuku poistenia vyskladanú pre vaše auto si môžete jednoducho vypočítať online z pohodlia vášho domova - ako to funguje sa dočítate v našom blogu.

Pokiaľ už máte jeden z balíčkov poistenia MOJE AUTO, vylepšiť si ho môžete kedykoľvek počas roka. Čiže napríklad, ak máte balíček PLUS, ale chceli by ste EXTRA, stačí ak nám zavoláte. Takisto aj pokiaľ sa v rámci balíčka ktorý máte, menili zmluvné podmienky a krytie je podľa vás lepšie, môžete si kedykoľvek zmluvu „aktualizovať“ tak, že nás kontaktujete a uzatvoríte novú zmluvu na ten istý balíček, ale už s novými podmienkami. Nezabúdajte, že pokiaľ svoju poisťovňu nepožiadate o prechod na nové zmluvné podmienky, platia vždy zmluvné podmienky za ktorých ste poistku uzatvárali, či už sú podľa vás lepšie alebo horšie. 

Vyskúšajte si naše nové online poistenie

Stačí zadať vaše EČV alebo VIN spolu s pár ďalšími údajmi a vypočítame vám ponuku pre vaše auto.

V prípade potreby sme k dispozícii. Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.