bZ4X

Dojazd a plánovanie cesty elektromobilom

Plánovanie dlhšej trasy závisí predovšetkým od dojazdu elektromobilu. Základom je pozrieť si, kde sa na trase nachádzajú nabíjacie stanice. Tieto dva parametre určujú, kedy, ako a kde bude elektromobil potrebné nabíjať.

Pri dlhých cestách treba počítať s častejšími zástavkami na dobíjanie. Dostupné sú však aj modely s dojazdom, ktorý sa od bežnej skúsenosti vodiča až tak nelíši. Takým je napríklad aj úplne nové kompaktné elektrické SUV bZ4X od značky Toyota. Tento model je vďaka dojazdu a možnostiam pohonu všetkých kolies spoľahlivý elektromobil aj v zime.

Toyota bZ4X
Na základe takmer 25-ročných skúseností s vývojom batérií dokáže nová Toyota bZ4X prejsť s nulovými emisiami až 500 km na jedno plné nabitie. Tento dojazd možno maximalizovať pomocou strechy so solárnym panelom. Tri možnosti nabíjania ponúkajú vodičom flexibilitu – s použitím rýchleho verejného nabíjania s výkonom až 150 kW dosiahnete 80 % nabitie za približne 30 minút alebo môžete elektromobil nabíjať v domácej zásuvke či nástennej nabíjačke. 
Toyota bZ4X

Netreba však zabúdať, že na dojazd majú vplyv rôzne faktory, ako je stav nabitia, veľkosť a typ pneumatík, stav povrchu vozovky, teplota prostredia, používanie kúrenia, vetrania, klimatizácia a v neposlednom rade rovnako aj štýl jazdy. Každý z týchto faktorov môže mať významný vplyv na reálny dojazd. 

Toyota pri vývoji akumulátorov kládla najväčší dôraz na úroveň kvality, spoľahlivosti, ako aj dlhú životnosť. To značke umožňuje ponúkať špičkový program predĺženej starostlivosti o akumulátor až 1 000 000 km, ktorý zaručuje jeho kapacitu počas prvých 10 rokov životnosti vozidla, čo prináša zákazníkom pokoj na duši a zohľadňuje aj ekologické aspekty.

Toyota bZ4X
Dôležitou časťou prípravy na cestu je aj naplánovanie trasy s ohľadom na dostupnosť nabíjacích staníc. Aj v tejto časti plánovania dokážu pomôcť technológie. Úlohu plánovania trasy pre elektromobil hravo zvládnu inteligentné elektronické nástroje, ako je všeobecne dostupná mobilná aplikácia Better Routeplanner, alebo integrované riešenia, ktoré sú súčasťou softvérovej výbavy elektromobilov, napríklad aj Toyoty bZ4X. 
Toyota bZ4X

Práve pri offroad elektromobiloch, ktoré sú určené nielen na asfalt, ale aj do terénu, sú takéto nástroje mimoriadne užitočné. Moderné elektromobily vo svojich zabudovaných navigáciách už bežne zobrazujú nabíjacie stanice a pomocou pokročilých algoritmov vedia detailne naplánovať trasu aj so zastávkami na nabíjanie. Čas potrebný na nabíjanie dokonca pripočítajú k celkovému času jazdy, takže vodič presne vie, kde a ako dlho bude nabíjať a kedy príde do cieľa.

Smartfóny robia plánovanie jazdy ešte jednoduchšie. Mobilná aplikácia MyT od Toyoty, ktorá je priamo previazaná s palubným systémom, dokáže s elektromobilom komunikovať diaľkovo, takže naplánovať si rodinný výlet či pracovnú cestu je možné aj doma z gauča. Okrem zadávania cieľových bodov umožňuje v smartfóne aj analyzovať štýl jazdy či skontrolovať úroveň nabitia batérie pred jazdou, napríklad večer pred výletom. 

Toyota bZ4X
Rýchlonabíjacie stanice sú najpohodlnejším spôsobom nabíjania počas dlhšieho cestovania. Čas potrebný na nabíjanie môže posádka využiť na odporúčané prestávky. Skôr ako bude pokračovať v ceste, sa môže naobedovať alebo si spraviť prechádzku k zaujímavému miestu v okolí. Treba však myslieť na to, že rýchlonabíjacie stanice nie sú všade. Čas nabíjania na verejnej nabíjačke je podstatne dlhší. Preto má zmysel zahrnúť čas nabíjania do denného plánu.

Pre prípad, že by pri plánovaní trasy predsa len niečo nevyšlo, sa vyplatí mať správne poistenie auta . Vybrané balíky poistenia mojeAuto v Allianz ponúkajú aj krytie pomoci na ceste. Pri vybití batérie stačí zavolať na asistenčnú službu a zmluvní partneri odtiahnu elektromobil k najbližšej nabíjacej stanici, kde si ho vodič môže dobiť a pokračovať v ceste, alebo mu batériu nabijú priamo na mieste.

 

ZISTITE, ČO ZAHŔŇA POISTENIE ELEKTROMOBILU