Veľa samozvaných odborníkov hovorí o tom, že batérie v elektromobiloch majú veľký problém so životnosťou. Áno. Bolo to tak kedysi. Nebol to však problém batérie, ale technológie, ktorá batériu prehrievala, alebo, naopak, príliš ochladzovala. Dnešné elektrické autá už majú tento problém vychytaný. Životnosť batérie sa určuje podľa nabíjacích cyklov. Nabíjací cyklus však nie je moment, keď auto pripojím do elektriky – jeden cyklus zahŕňa plné nabitie a následne využitie celej kapacity batérie. 
1500 cyklov

Výrobcovia tvrdia, že bežná batéria by mala vydržať okolo 1 500 cyklov. Aj po ich absolvovaní garantujú viac ako 80 % kapacity. Na základe týchto tvrdení môžeme jednoducho vypočítať, že batéria by mala zvládnuť poháňať elektromobil na vzdialenosť pokojne aj viac ako 500 000 km.

Výrobcovia vnímajú obavy zákazníkov a vďaka technologickému pokroku sa im ich darí postupne rozplývať. Avšak, ako pri každom elektrickom zariadení používajúcom batérie, zlyhanie môže nastať. Ak by náhodou prišlo k explózii či požiaru vysokonapäťovej batérie, poistenie elektromobilu od Allianz vám tieto škody pokryje.

Ale čo s prípadnou opravou? Batéria je najdrahšou súčasťou elektromobilu. Automobilky preto vyvinuli efektívny postup, ktorým dokážu opraviť puzdro batérie, vnútorné elektrické vybavenie a každý z modulov batérie. Jediné, čo sa vymeniť nedá, sú jednotlivé články vo vnútri modulov. Výmena batérie sa vás môže týkať napríklad v prípade havárie. 

 
Aj v prípade výmeny batérie v dôsledku havárie je tu pre vás Allianz poistenie elektroauta alebo plug-in hybridu
 
Na Slovensku je momentálne asi 1 020 staníc, kde si môžete svoj elektromobil nabiť. Okolo 125 z nich je rýchlonabíjacích a zhruba 507 so striedavým prúdom. Ak sa vám to zdá málo, treba sa pozrieť aj na to, koľko elektromobilov je momentálne na cestách. Je ich len okolo 2 000. Pritom pre porovnanie je všetkým automobilom so spaľovacím motorom k dispozícii na Slovensku sieť približne 900 čerpacích staníc. Keďže je málo pravdepodobné, že všetky elektromobily budú naraz na cestách a všetky z nich budú mať zároveň nízky stav batérie, o miesto na nabitie sa báť nemusíte. Stále však platí, že elektrické auto si môžete nabiť kdekoľvek, kde je elektrická energia. Čiže aj doma. Ak sa pritom bojíte, že vám niekto pri nabíjaní ukradne káble, adaptéry alebo ďalšie nabíjacie zariadenia, aj s touto nepríjemnosťou vám pomôže Allianz poistenie elektromobilu.
Narast cerpacich stanic 2022

Navyše sa sieť nabíjacích staníc neustále rozširuje. Štát plánuje vybudovať ďalších 3 000 nabíjacích bodov, a tak pokryť aj diaľnice. Ak ste v cudzom prostredí alebo potrebujete zistiť, kde si vo svojom meste môžete nabiť auto, stiahnuť si môžete viaceré voľne dostupné aplikácie z obchodu svojho smartfónu so zoznamom všetkých nabíjacích staníc.

Neodhadnutie dojazdu môže narobiť problémy pri elektromobile rovnako, ako pri aute so spaľovacím motorom. Ak sa vám náhodou vysokonapäťová batéria vybije skôr, ako stihnete doraziť k nabíjacej stanici, s poistením elektromobilu od Allianz si nemusíte robiť starosti. Zabezpečíme, aby ste boli veľmi rýchlo a komfortne späť na svojej ceste k cieľu. Pri poistení si môžete vybrať základnú alebo rozšírenú verziu balíka. V základnom balíku sa o vás postaráme odtiahnutím alebo spojazdnením auta priamo na mieste. V rozšírenom balíku vám v prípade nehody alebo poruchy auta okamžite pomôžeme s výmenou auta alebo odtiahnutím auta na najbližšieho vami zvolené miesto. Zabezpečíme ubytovanie alebo vás dopravíme bezpečne domov.

Ale aký dojazd je optimálny? Pre každého šoféra môže byť iný. Dnešné elektromobily majú dojazd minimálne 150 kilometrov, mnohé však oveľa viac. Podľa dostupných štatistík najazdia ľudia ročne priemerne okolo 10 000 kilometrov. Ak to prerátame na pracovné dni a občas víkend, najazdia asi 45 kilometrov denne. Ľudia bývajúci mimo mesta častejšie dochádzajú. Kilometre odjazdené ročne sa zvýšia asi na 20 000. To je stále v priemere 90 kilometrov denne.

Ak budeme vychádzať z týchto štatistík, na bežné každodenné používanie vás elektromobil svojím dojazdom nijako obmedzovať nebude. A čo sa týka frekvencie nabíjania, moderné elektromobily s vyššou kapacitou batérie už pomaly konkurujú svojím dojazdom na jedno nabitie (viac ako 500 km) niektorým automobilom so spaľovacím motorom. Vždy však záleží od motorizácie a spôsobu jazdy. To platí rovnako pri všetkých automobiloch bez ohľadu na typ pohonu.

Elektromobilita je budúcnosť dopravy a nie je potrebné si robiť zbytočné obavy. A keď už sa náhodou stretnete s nepríjemnou situáciou pri prevádzke svojho elektrinou poháňaného auta, Allianz je s vami.

Užívajte si ekologickú jazdu naplno s najlepším poistením elektromobilu vo svojej triede:  Poistenie elektrického auta v Allianzi

Použité zdroje: kbb.com; edfenergy.com; driveclean.ca.gov; energysavingtrust.org.sk; mojelektromobil.sk; ta3.sk; teslamagazin.sk