Ukážme si to na príklade:
Po obede sa cítite bez energie a máte potrebu dať si kávu. Po 10tich minútach začnete vnímať efekt kofeínu v podobe nabudenia. V polovici šálky zistíte, že to bola bezkofeínová káva. Uvedomíte si, že ste sa práve presvedčili do nabudenia.
Tento efekt presvedčenia dokážeme využiť aj v oblasti zdravia. Americké štúdie ukazujú, že spôsob ako vnímame stres, môže mať výrazný vplyv na našu dlhovekosť. Ľudia, ktorí nevnímajú intenzívny stres ako nebezpečný, majú podľa výsledkov väčšiu šancu sa dožiť vyššieho veku. To znamená, že:
Aký typ nastavenia mysle máte vy?
Určite máte aj vy ľudí okolo seba, ktorí sú hlboko presvedčení o tom, že ich inteligencia, talent a schopnosti v živote sú pevne dané a nedajú sa zmeniť. Ľahko sa vzdávajú, neustále sa porovnávajú s druhými, ignorujú spätnú väzbu a vyhýbajú sa nekomfortným či riskatným situáciám. Počúvate od nich vety ako: „Nedá sa to, je to ťažké”, ja na to proste nemám talent, aj tak zlyhám, tak na čo to budem vôbec skúšať?, prečo ja?”. Takéto myslenie sa volá fixné nastavenie mysle a v istej miere ho má každý z nás. Dôležité je však neriadiť sa len týmto nastavením.
Na druhej strane je rastové nastavenie mysle. Silný koncept, ktorý dokáže zlepšiť výkonnosť a dokonca aj zdravie tým, že začnete vnímať prekážky a ťažkosti v živote ako výzvy. Podstatou rastového nastavenia je presvedčenie, že sa dokážete naučiť akúkoľvek vec, ak na to vynaložíte dostatok snahy a úsilia. Súčasťou toho je nemať strach z možných chýb ,,negatívnej spätnej väzby“ alebo nekomfortných situácií.
Ak ste sa dostali až sem, ste na dobrej ceste k efektívnemu nastaveniu vašej mysle. Chce to len tréning a čas.
Ako zmeniť nastavenie mysle?
1. Uvedomte si svoje fixné myslenie
Ako už viete, tak fixné nastavenie mysle vám bude podsúvať myšlienky ako napr. “ja to nedám”, “to nie je pre mňa, na čo by som to robil”. V prvom rade je dôležité si tieto myšlienky uvedomiť.
2. Akceptujte svoje negatívne myšlienky a pocity
Cieľom mozgu je udržať vás v bezpečí a komforte. A keďže čelíte nepríjemnej situácii, mozog robí všetko pre to, aby vás týmto spôsobom od studenej sprchy odradil. Dôležité je, že tieto myšlienky a pocity dokážete pochopiť a akceptovať fakt, že je to normálna súčasť vás.
3. Uvedomte si, že stále máte vo svojom rozhodnutí na výber
Aj napriek tomu, že vám myšlienky a pocity chcú zabrániť v tom, aby ste vliezli do studenej sprchy, tak stále máte na výber. Najpodstatnejšia informácia je, že vaše podvedomé myšlienky a pocity nemusia kontrolovať vaše správanie. Máte na výber.
4. Rozhodnite sa pre prekročenie komfortnej zóny
Namiesto myšlienky nezvládnem to, sa sústreďte na malé kroky v podobe činov a povedzte si: „Vstúp do sprchy, nádych, výdych, potiahni kohútik, vydrž”. Rozhodnutím a následným spustením studenej sprchy prekročíte svoju komfortnú zónu a zistíte, že dokážete oveľa viac ako ste si mysleli.
Ako si udržať nové nastavenie mysle?
Keď už viete ako na to, skúste zaviesť tieto rady do praxe a konfrontovať vaše fixné nastavenie mysle. Stanovte si oblasť, v ktorej máte fixné nastavenie mysle a presvedčenia, ktoré vás obmedzujú. Začnite počúvať svoje negatívne myšlienky, nesnažte sa ich len utíšiť. Rýchlo pochopíte, že zdrojom týchto myšlienok je len prirodzený inštinkt človeka, komfort a túžba po bezpečí. Vtedy si pomaly začnete uvedomovať, že máte na výber. Začnete sa sústrediť na činy a malé kroky, ktoré vás dovedú von z komfortu a vytvoríte si plán ako prekonať ťažkú situáciu.
Na záver sa držte sloganu značky športového oblečenia: “Just do it” (”Jednoducho to sprav”).