Prečo a ako vzniká rakovina prsníka?
Prichádza rakovina prsníka bezbolestne a nepozorovane?
Príznaky rakoviny prsníka
Príznaky, s ktorými treba ísť okamžite k lekárovi
Samovyšetrenie prsníkov a ako ho vykonávať:
Pri sprchovaní, kúpaní a poležiačky
Pred zrkadlom
Každú zmenu ihneď konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom alebo gynekológom.
Riziková skupina žien
Výskyt rakoviny prsníka sa zvyšuje vekom. Výrazne vzrastá u 50-ročných a starších. Príčinou je moderný životný štýl, nezdravá životospráva, nedostatočný pohyb, nedostatok spánku, odpočinku.
„Už dávno neplatí, že rakovina prsníka sa týka hlavne žien po šesťdesiatke,” upozorňuje pani Bacigalová. „V našom občianskom združení Amazonky je najviac žien v produktívnom veku, keď sú na vrchole pracovnej kariéry a často majú školopovinné deti. Pribúdajú aj oveľa mladšie pacientky, tridsiatničky, ktorým liečba zásadne mení plány, či a kedy si založiť vlastnú rodinu.”
Žena s určitými mutáciami v génoch BRCA1 a BRCA2 má vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka, vaječníkov alebo oboch, pričom tieto gény sú dedičné. Mutácie v géne TP53 tiež súvisia so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka. Ak mala rakovinu prsníka vaša blízka pokrvná príbuzná a chcete vedieť mieru vášho rizika, je dobré sa objednať na genetickú konzultáciu v genetickej poradni. Odborník – genetik zhodnotí počas konzultácie mieru vášho rizika vzniku rakoviny prsníka a odporučí ďalšie vyšetrenia. Výsledkom bude rozhodnutie, či potrebujete iný spôsob kontroly ako bežné ženy.
„Vo všeobecnosti sa onkologické ochorenia označujú ako civilizačné choroby. Súvisia teda so spôsobom nášho života – so stresom, tlakom na očakávané výkony, nedostatkom pohybu, zlou životosprávou, fajčením, nadváhou a konzumáciou alkoholu,“ upresňuje pani Bacigalová.
Liečba rakoviny prsníka
Štádium v ktorom je rakovina prsníka zistená, vplýva na určenie aký druh liečby bude pacientka potrebovať. Najčastejším postupom býva chirurgický zákrok, kedy sa odstráni nielen samotný nádor ale aj postihnuté okolité tkanivo. V prípade, že je nádor malý, môže chirurg vykonať prsník zachovávajúcu operáciu. Potom môže nasledovať chemoterapia, rádioterapia či hormonálna terapia.
„Čím skôr sa nález nájde a odstráni, tým je vyššia šanca na minimálnu alebo žiadnu následnú liečbu a pokojný život v zdraví,“ vysvetľuje predsedníčka OZ Amazonky. „V prípade návratu choroby čaká pacientku väčšinou ďalší kolotoč liečby a to sa môže opakovať niekoľkokrát. Aj na Slovensko konečne pomaly prichádzajú nové lieky, vďaka ktorým je život onkologických pacientiek kvalitnejší a dlhší,“ prináša dobré správy pani Eva.
Nedajte ochoreniu šancu
Napriek rizikovým faktorom, ktoré nemôžeme ovplyvniť, existujú faktory, ktoré napomáhajú udržiavať organizmus zdravý: zdravá životospráva, dostatok zeleniny a ovocia, správny pitný režim, dbať o správnu hmotnosť, dostatok spánku a zdravého pohybu, vyhýbanie sa alkoholu, fajčeniu, údeninám a konzervovaným jedlám.
Dodržiavanie zdravého životného štýlu a pravidelné preventívne prehliadky u lekára spolu s pravidelnou účasťou na mamografickom skríningu (raz za dva roky pre ženy nad 50 rokov) sú v prevencii rakoviny prsníka absolútne kľúčové.
Mamografie sa rozhodne netreba báť
Tu nájdete zoznam preverených skríningových mamografických pracovísk.
Faktom je, že ženy sa veľmi často mamografického vyšetrenia obávajú. Tieto obavy však vôbec nie sú namieste. Ak strach odložíme bokom, môžeme si v skutočnosti zachrániť život. Áno, práve takú moc má včasné mamografické vyšetrenie.
„Už niekoľko desaťročí sú ženy vo veku 50 až 69 rokov v celej Európe pozývané na skríningové mamografické vyšetrenie a odhalenie včasných štádií rakoviny prsníka,“ vysvetľuje MUDr. Kállayová. „V krajinách, kde ženy na toto vyšetrenie chodia pravidelne a vo vysokom počte, rastie počet rakoviny prsníka zistenej v najvčasnejšom štádiu bez metastáz, klesá počet nálezov rakoviny prsníka v pokročilých štádiách a znižuje sa úmrtnosť na toto ochorenie. Napríklad v Čechách úmrtnosť na rakovinu prsníka vďaka skríningu klesla o 30 percent. Ženy na Slovensku majú tiež možnosť už od veku 40 rokov ísť na prevenciu a potom na mamografický skríning rakoviny prsníka, využívajú ale túto možnosť oveľa menej ako ženy vo vyspelých krajinách,“ dopĺňa prekvapivé fakty pani doktorka.
„Mamografia je pri tom najcitlivejšia metóda, ktorá je schopná zistiť rakovinu prsníka už od veľkosti niekoľko milimetrov a skôr ako metastázuje,“ upresňuje MUDr. Kállayová. „Naše ženy nevedia, že rakovina zachytená v týchto štádiách je choroba ako každá iná a dá sa výborne liečiť. Mnohé svoj podvedomý strach pred onkologickým ochorením zakrývajú obavami zo žiarenia pri mamografii, pritom toto žiarenie neškodí viac ako tá istá dávka žiarenia, ktorú získate cestou lietadlom do vzdialenejších turistických destinácii. Ďalšie ženy sa obávajú stlačenia prsníka pri mamografii, ktoré je potrebné pre lepšiu prehľadnosť takto zobrazenej žľazy aj pre zníženie radiačnej záťaže pri vyšetrení.
Tieto obavy nie sú namieste, keďže 3 sekundy trvajúce stlačenie žľaze neškodí. Prsná žľaza je orgán, ktorý sa nepoškodí drobnými úrazmi v bežnom živote ako sú športové úrazy, úrazy v domácnosti či pri hrách s deťmi. Prsná žľaza vydrží aj tehotenstvo aj dojčenie, avšak skôr ako tieto dôvody u našich žien figuruje démonizácia onkologického ochorenia prsníkov a strach pred diagnózou. Ak má žena skutočne strach pred rakovinou prsníka, mala by porozmýšľať o zavedení správnej životosprávy do svojho života zúčastňovať sa pravidelných preventívnych a skríningových mamografických kontrol, ktoré overia, či je žena zdravá a všetko je v poriadku. Takto vyzerá najmodernejšia a zdravotnými poisťovňami hradená šanca na plné zdravie a kvalitné dlhé roky života aj v neskoršom veku,“ uzatvára pani doktorka.