Pravdepodobne sa zhodneme, že v živote chce byť šťastným asi každý. Veď nenadarmo si okrem zdravia želáme práve šťastie aj pri životných jubileách. Čo je to však šťastie? Existuje jeho definícia? Pre každého môže šťastie znamenať niečo iné.

Podľa viacerých prieskumov sa však pocity šťastia viažu na konkrétne udalosti, medzi ktoré patria podľa očakávania svadba, narodenie dieťaťa či nečakaný vyšší finančný zisk. Mnohí úspešní ľudia sa zase netaja tým, že okrem talentu a usilovnosti im v živote zahralo do kariet práve šťastie.

Štastná žena
Dá sa však na šťastí vedome pracovať? Psychológovia sa zhodujú v tom, že šťastnými nás nemôže urobiť nikto iný, len my sami. Všetko je totiž v našej hlave a očakávať, že v nás bude vyvolávať pocit šťastia niekto iný, a to dokonca počas celého nášho života, je nereálne. Na šťastí treba ako na všetkom inom v živote pracovať. Každého síce napĺňa niečo iné, existujú však určité univerzálne odporúčania, ktoré nám k tomu môžu dopomôcť. Niektoré môžu znieť banálne či jednoducho, ale fungujú.
Čo by ste teda mali v živote robiť, aby ste boli šťastní? Na to, aby bola vaša myseľ v pohode, potrebuje vaše telo dostatok spánku. Ľudia, ktorí majú pravidelný a dostatočný spánok, sú vyrovnanejší, dokonca majú aj nižší index telesnej hmotnosti.
Na vašu náladu vplýva aj pravidelná a dostatočne pestrá strava. Všetci poznáme vo svojom okolí človeka, ktorý keď je hladný, je s ním na nevydržanie, ale akonáhle sa naje, zmení sa znovu na príjemného.
spánok
Na čo by ste určite nemali zabúdať, je pravidelný pohyb. Nemusí ísť o žiadne nadľudské výkony či pravidelnú návštevu posilňovne, ktorá vás nenapĺňa a cítite sa pred jej návštevou znechutene. Stačí do svojho týždenného programu zahrnúť pravidelné dlhé prechádzky, ktoré však budete dodržiavať. Pomôcť vám v tom môže napríklad aj venčenie psíka, s ktorým musíte ísť von, či je pekne, alebo nie. Ak psíka nemáte, môžete si zistiť, či pravidelné venčenie nepotrebuje najbližší útulok. Spojíte tak príjemné s užitočným, keďže kontakt s domácim miláčikom takisto prispieva k zmierneniu stresu a spokojnejšiemu životu.
venčenie
Pomáhať tam, kde je to potrebné, taktiež pozitívne vplýva na váš pocit spokojnosti a šťastia. Stačí si vybrať, či budete pomáhať finančne, materiálne, alebo poskytnete osobnú pomoc niekomu vo svojej blízkosti. Stačí drobnosť ako darovanie vecí po deťoch niekomu, kto je na tom finančne horšie, či pomoc s nákupom, odhrnutie snehu alebo pokosenie záhrady starším susedom.
TIP: Vypočujte si viac o vplyve pohybu na mentálne zdravie aj ďalších témach v Olympijskom podcaste s mentálnym koučom Adamom Kocianom.
Navodzujte si pozitívne myšlienky. Spomeňte si na chvíle letnej dovolenky, kedy sa na vás, najmä v južanských krajinách, všetci usmievajú. I napriek tomu, že je uprostred turistickej sezóny a je to pre nich najhektickejšia časť roka.
Vraví sa, že rodinu si človek nevyberá, ale priateľov áno. Udržujte kvalitné vzťahy s ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre. Skúste sa, naopak, vyhýbať ľuďom, ktorí sú negatívni a po stretnutí s nimi sa cítite vyčerpane. Nemusíte to však preháňať, nenahradzujte kvalitu kvantitou. Naozaj nejde o to, poznať veľké množstvo ľudí a mať kalendár neustále zaplnený stretnutiami. Toto nie je súťaž, radšej budujte kvalitné priateľstvá s menším počtom ľudí.
radosť
Skúste sa na veci pozerať s väčším nadhľadom. Zistíte, že nič nie je také zlé, ale ani dobré, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Zostaňte pokojní a skúste sa na chvíľu zamyslieť, čo bude konkrétna udalosť pre vás znamenať s odstupom dňa, týždňa, mesiaca či roka.
Mladý pár
Keď ľudia spätne hodnotia, kedy boli v živote šťastní, poväčšinou to nemusia byť len veľké udalosti. Dobrý pocit z nich totiž po čase vyprchá. Skôr sú to oveľa obyčajnejšie veci a zážitky, na ktoré si spomeniete aj po rokoch. A úplne najpodstatnejšia vec je uvedomiť si, že nikto v živote nezažíva konštantný pocit šťastia. Striedajú sa nám udalosti dobré s tými zlými. Šťastie totiž vie byť v živote vrtkavé. Dnes ho máte, ale zajtra môže váš život ovplyvniť nepríjemná udalosť a obrátiť vám život naruby.

Zabezpečenie a pocit istoty tiež prispievajú k duševnej pohode, a teda šťastiu. Vedeli ste, že šťastie sa dá aj postrážiť? Pozrite si našu ponuku poistenia Šťastný Život, ktorý v sebe spája životné poistenie s množstvom cenovo výhodných pripoistení pre všetkých členov rodiny v jednej zmluve.

Súčasťou voliteľných poistení je aj poistenie kritických chorôb, ktoré je možné uzatvoriť v rámci rizikového aj investičného životného poistenia. V Allianzi k poisteniu kritických chorôb poskytujeme dvojnásobné plnenie vybraných onkologických ochorení a NutriFit MyLifestyle DNA test v hodnote 299 € ako benefit po splnení podmienok. Získajte viac informácií a poistite si svoju budúcnosť so životným poistením od Allianzu.