Psychické zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Hoci túto vetu počúvame pomerne často, stále jej mnohí neprikladajú dôležitosť, akú si zaslúži. Kým v zahraničí je bežné mať svojho mentálneho kouča, na Slovensku stále bojujeme s predsudkami. Ak sme chorí, okamžite navštívime lekára. Prečo tak neurobíme aj v prípade, keď sa cítime psychicky zle?
Zlom vo vnímaní mentálnych tréningov nastal na Slovensku aspoň v oblasti športu. Kým pred pár rokmi sa športovci hanbili priznať, že využívajú služby psychológa, dnes sa žiadny z nich nezaobíde na najvyššej úrovni bez mentálnej prípravy. Adam Kocian, mentálny kouč, ktorý spolupracuje so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV), učí športovcov aj to, ako nastaviť svoju myseľ. „Nastavenie mysle je súbor presvedčení, predpokladov a postojov, ktoré slúžia na to, ako vnímame svet, ako myslíme a správame sa. Je to filter, cez ktorý vidíme svet. Na základe toho máme očakávania, ciele a vysvetľujeme si veci,“ hovorí Adam Kocian. 
Adam Kocian, mentálny kouč
Nielen v prípade športovcov, ale každého z nás platí, že mentálne nastavenie mysle je výrazne ovplyvnené sociálnym prostredím, v ktorom vyrastáme, teda ako nás vychovali rodičia, alebo akých kamarátov sme mali. V určitom veku sa k tomu pridajú dôležité a traumatické udalosti, ktoré sme prežili. Aj preto je potrebné nastavenie mysle budovať. „Toto všetko ovplyvňuje nastavenie mysle. Musíme sa zaoberať tým, čomu veríme, čo chceme a ako si vysvetľujeme svet okolo nás. Nastavenie mysle má veľký vplyv na to, aký výkon podáme,“ vysvetľuje mentálny kouč Adam Kocian a pokračuje: „Pre nás, Slovákov, je vlastné, že sme bojovný národ, ideme cez emócie. Akonáhle sa prestane dariť, prichádza frustrácia, strach, obava. Niekedy sa zacyklíme v myšlienkach, ktoré máme a nesústredíme sa na prítomnosť.“ 
TIP: Vypočujte si viac o vplyve pohybu na mentálne zdravie aj ďalších témach v Olympijskom podcaste s mentálnym koučom Adamom Kocianom.
Pre slovenský šport je takisto typická pokora. Kým v bežnom živote túto vlastnosť okolie ocení, v športe je mimoriadne dôležité sebavedomie. Nastavenie mysle má veľký vplyv na to, aký výkon športovec podá. Adam Kocian pracuje v rámci projektu Juniorského olympijského tímu s viac ako 20-timi najlepšími športovcami v juniorskom veku. Okrem toho je mentálnym koučom tenistu Alexa Molčana či kanoistu Csabu Zalku. 
„Sústredím sa najmä na mladých športovcov, lebo sú tvarovateľnejší, v určitom veku má už človek odžité. Mozog je tvarovateľnejší v mladšom veku, a preto dokážeme mať väčší vplyv,“ hovorí Adam Kocian.
 
Mentálne zdravie a šport idú ruka v ruke nielen v prípade profesionálnych športovcov. Šport môže pomôcť psychickej pohode kohokoľvek z nás. „Šport produkuje endorfíny, a tým nám zlepšuje náladu. Aj keď sme niekedy unavení, ideme si zacvičiť a napokon sa cítime lepšie. Navyše sa dostaneme medzi ľudí a aj vďaka tomu sa cítime lepšie. Na mentálny oddych je potrebná hodina cvičenia denne,“ tvrdí Kocian.
Adam Kocian, mentálny kouč
Prečo zlepšovať mentálne zdravie športom? „Myslím si, že najlepšou motiváciou je obklopovať sa ľuďmi, ktorí myslia rovnako ako my. Napríklad tréningová skupina na joge, cítime zmysel a zároveň máme prepojenie s inými ľuďmi. Môže nám to pomôcť v tom, aby sme sa motivovali ďalej,“ dodáva na záver mentálny kouč Adam Kocian.